Sajtó-helyreigazítási per: Kecskemét polgármestere – Kecsup 2:0
Helyreigazításra kötelezte a Kecskeméti Törvényszék a Kecsup internetes hírportált az ellenük indított mindkét perben. Az egyelőre nem jogerős ítélet szerint mindkét kifogásolt cikkel azonos helyen és betűszedéssel, a portál főoldalán, az eredeti cikk címe alatt, a cikk elérhetőségéig, de legalább 30 napig helyreigazító közleményt kell a Kecsupnak közölnie. (Képaláírás: Így "dolgozik" a Kecsup!)
A 2019. december 20-án, pénteken 9 és 10 órakor tartott ítélethirdetéseken ügyvédek nem jelentek meg, ezzel szemben jelen volt Király József és Lejer Zoltán önkormányzati képviselő, valamint a Kecsup weboldal kiadója.
Az ítéletben a Törvényszék kötelezte az alperest, hogy az általa szerkesztett Kecsup internetes hírportálon 5 napon belül, 24 órán keresztül, önálló cikként „Helyreigazítás a polgármester alkalmassági vizsgája 3. rész" címmel az eredetivel azonos helyen és betűszedéssel, a portál főoldalán, az eredeti cikk címe alatt, a cikk elérhetőségéig, de legalább 30 napig az alábbi helyreigazító közleményt közölje:
Helyreigazítás
„A www.kecsup.hu weboldalon 2019. szeptember 27-én „A polgármester alkalmassági vizsgája 3. rész" címmel megjelent újságcikk alaptalanul állította, hogy Szemereyné Pataki Klaudia polgármesternek szerepe lett volna a KSE botránnyal érintett különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel, csalással, sikkasztással érintett és más bűncselekményekben. Továbbá valótlanul állította, hogy Szemereyné Pataki Klaudia alpolgármesternek a KSE gazdálkodását kellett volna ellenőriznie."
A második pert Szemereyné Pataki Klaudia és Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata indította a Kecsup ellen. A felperesek keresetükben sajtó-helyreigazítás közzétételére kérték kötelezni az alperest. A cikk írója a szeptember 30-án megjelent „A polgármester alkalmassági vizsgája - 4. rész" című írásában valótlanul híresztelte, hogy a felperesek a Jam Pub és a Vanity működését ellehetetlenítették és a Technika Kávézót bezáratták.
A bíróság az ítélet indokolásában kiemelte, hogy a közlemény közzétételére valóban kampányidőszakban került sor, ettől függetlenül nem közéleti szereplők közötti politika vita miatti véleménynyilvánításról volt szó,
Rámutatott a bíróság továbbá arra, hogy a felperesek valóban közéleti szereplők, akiknek fokozott tűrési kötelezettsége áll fenn, azonban ez nem teszi lehetővé, hogy őket érintően valótlan tartalmú tényállítások jelenjenek meg.
Szemereyné Pataki Klaudia így kommentálta a bíróság döntéseit: "A választási kampány idején a Kecsup portálon elképesztő mennyiségű rágalom látott napvilágot velem és munkámmal kapcsolatban. Tücsköt-bogarat összehordtak, gyakorlatilag mindenbe belekötöttek, amibe úgy gondolták, bele lehet kötni. Mint közszereplő jogi értelemben természetesen többet kell elviselnem az átlagnál, de mégis létezik egy határ, amit a Kecsup lépten-nyomon átlépett. Nem hiszem, hogy mindent el kellene tűrnünk, akár nekem, személy szerint, akár hasonló módon támadott politikus társaimnak. Ki kell állnunk az igazunkért, és ha a sárdobálásba nem is szándékozunk bekapcsolódni, a jog adta lehetőségekkel igenis élnünk kell. Két konkrét cikkel kapcsolatban indítottunk pert, és ma mind a kettőben a Kecsup írásait elmarasztaló ítélet született. Hozzáteszem, ezután is kellő határozottsággal lépünk fel a mocskolódó, a tényeket eltorzító, összemosó cikkekkel szemben, melyeknek megítélésünk szerint semmi más célja nincs, mint a minden eszközzel történő politikai haszonszerzés."
A keol.hu véleménye:
Óriási pofont kapott a kecskeméti ellenzék és a lakájmédiája
Visszatért a 90-es évek Kecskemétre. A rendszerváltás utáni első években jelent meg ugyanis a megyében egy Bácskapocs nevű hetilap, ami hasonló hangvételt ütött meg, mint jelenleg a Kecsup. Ámbár utólag így visszagondolva azt kell mondjam: Kutasi Ferenc főszerkesztő a Kecsup jelenlegi főszerkesztőjének még a táskáját sem vihette volna... Bocsáss meg nekem Feri, ha akkoriban rosszat gondoltam volna rólad!
Mert a Kecsup hangvételét alkalmazó médiumot nem lehetne találni Bács-Kiskunban, de talán országosan is „minta" lehet a médiatankönyvek „Hogyan ne írjunk újságot" fejezetében. Aminek nem csak az az oka, hogy egy megkeseredett, az egész világot gyűlölő - na jó, „gazdáit", a kecskeméti ellenzéket nem -, mindenben csak a rosszat kereső ember írja benne a cikkeket.
Azokat a cikkeket, amelyekben nem a tényeket tálalja az olvasónak, hanem a saját véleményét. Ezt „pakolva" körbe, „támasztva alá" a ténymorzsák neki kedvező részigazságaival.
A Kecsupnak a fő ellenség nem a Fidesz-KDNP, hanem az összes kecskeméti újságíró. Azt lehet mondani, hogy kivétel nélkül. A rendszerváltás óta soha annyi cikket nem írt egymásról kecskeméti újságíró kecskeméti újságíróról, mint fél év alatt a Kecsup. Az olvasatában minden itt élő, itt dolgozó újságíró korrupt „lakáj-, illetve zsebmédia" és csak egyetlen hibátlan, tőkéletes, megvesztegethetetlen, igazmondó „juhász" van Kecskeméten: Ő.
Legyen sajtója az ellenzéknek is. De olvastak Önök olyan írást a kecskeméti médiában az elmúlt fél évben arról, hogy mit csinált, mit írt a Kecsup! Nyílván nem. De menjenek csak be arra az oldalra, és megtudhatják, hogy kizárólag csak ott közölnek „igazi interjút". Megtámadják Rajnai Attilát, az egyetlen Pulitzer-díjas Bács-Kiskun megyei újságírót, kielemzik Bán János, a Hírcentrum főszerkesztője minden mondatát, alázzák Garaczi Jánost, az MTI nyugdíjas tudósítóját, és közlik, hogy meddig ér a keol.hu nyelve.
Közben hírként ír arról a Kecsup, hogy a Fidesz-KDNP kecskeméti önkormányzati képviselőjének hogyan „áll" az ujja. Amin így utólag, miután néhány napja már Magyarországon mindenki tudja, hogy a DK parlamenti képviselőjének hogy áll (nem az ujja), már nem is csodálkozunk...
A kecskeméti ellenzék nem mondhatja, hogy a médiájuknak köszönhető, és nekik mindenképpen csak kárt okozó „háborús helyzetről" nem figyelmeztettük őket. Igaz csak informálisan és nem a médiában, mint szokta tenni a Kecsup. Szóltunk, hogy nem lesz ez így jó és kénytelenek leszünk előbb utóbb, a magunk módján válaszolni az inkorrekt támadásokra. Nem hitték el!
Talán ezért is jó a mostani ítélet, amely ismét egyfajta figyelmeztetés. De félek, hogy ezúttal sem tanulnak belőle... A Kecsup majd tovább alázza a kecskeméti újságírókat, hosszú elemző írást közöl majd erről a véleményről is, és teszi ezt egészen addig, amíg már nem csak sajtó-helyreigazításban lesz pervesztes, hanem súlyos pénzeket is veszít egy következő ítéletben.
Ami persze nem érdekli a Kecsup megkeseredett főszerkesztőjét: nem ő, hanem ellenzéki megrendelői fogják kifizetni a büntetést.
Noszlopy N. Miklós