Mikor kell társasági szerződést készíteni?

Vissza a címlapra
Mikor kell társasági szerződést készíteni?

Milyen esetben kell társasági szerződést készíteni? Milyen elemei vannak? Kinek kell aláírnia? Szükség van ügyvédi vagy közjegyzői ellenjegyzésre? Honnan lehet letölteni mintát? Fel kell tüntetni, ha a gazdasági társaság határozott időre jön létre vagy a működés valamilyen feltételhez van kötve? Mire vonatkozzanak az akaratnyilatkozatok? Cikkünkben minden fontos kérdést megválaszolunk a témával kapcsolatban.

Egyszerűen hozzá lehet jutni a létesítő okirathoz, ugyanis van lehetőség a Cégtaláló oldalán társasági szerződés letöltésére. Továbbá az oldalukon a dokumentumminta megtekintése is lehetséges.

A tagok egymáshoz való viszonyát hosszú távon meghatározza a szerződés

A társasági szerződés feladata, hogy a tagok egymáshoz való viszonyát hosszú távon meghatározza. A törvényi kereteket figyelembe véve a tagok szabadon határozhatják meg a társasági szerződés tartalmát.

A létesítő okiratot kötelező létrehozni közkereseti társaság, betéti társaság, illetve többszemélyes korlátolt felelősségű társaság esetében. Mindenképpen írásba kell foglalni és minden tagnak alá kell írnia. Az aláírás során arra is van lehetőség, hogy meghatalmazott járjon el, de ebben az esetben számos egyéb feltételnek meg kell felelni.

Mi szerepeljen a társasági szerződésben, mit kell feltétlenül meghatározni benne?

A szerződésben többek között meg kell határozni a cég nevét, a székhelyet, a fő tevékenységet és az egyéb tevékenységi köröket, a természetes személy tag nevét és lakcímét, valamint a nem természetes személy tag cégnevét és székhelyét. Továbbá meg kell határozni a társasági szerződésben a jegyzett tőke összegét, illetve a rendelkezésre bocsátás idejét és módját, valamint fel kell tüntetni a pénzbeli és nem pénzbeli vagyoni hozzájárulás megosztását.

Az említettek mellett mindenképpen szerepeltetni kell a társasági szerződésben a tagok vagyoni hozzájárulásának mértékét, az első vezető tisztségviselőt, a képviseletet és a cégjegyzés módját. Mindemellett minden másnak is szerepelnie kell benne, amit az egyes társasági formáknál a törvény előír. Ennek pontos meghatározásában az ügyvéd tud segíteni.

A létesítő okiratnak tartalmaznia kell a tagok akaratnyilatkozatát

A felsoroltak mellett a létesítő okiratnak mindenképpen tartalmaznia kell a tagok arra irányuló akaratnyilatkozatát is, hogy a gazdasági szervezetet létre akarják hozni. Továbbá szerepeltetni kell a tagok vagy a képviselőjük aláírását, illetve az ügyvéd vagy közjegyző általi ellenjegyzést és a mellékleteket.

Ha a gazdasági társaság határozott időre jön létre, vagy a működése valamilyen feltételhez van kötve, akkor azt mindenképpen fel kell tüntetni a létesítő okiratban, vagyis a társasági szerződésben. Amennyiben nem szerepel határidő, akkor azt kell vélelmezni, hogy a gazdasági társaság határozatlan időre jött létre.