Letartóztatták Kecskeméten Bús Balázst az NKA-ügyben
A Kecskeméti Járásbíróság 2026. június 25-én elrendelte Bús Balázs, a Nemzeti Kulturális Alap volt alelnökének 30 napra történő letartóztatását. Az ügyészség rajta kívül további öt személy letartóztatását indítványozta a szökés, elrejtőzés, az eljárás befolyásolásának lehetősége, valamint a bűnismétlés veszélye miatt.
A tárgyalóteremből kilépve Bús Balázs az újságíróknak azt mondta:
„A bíróság ma egy politikai döntést hozott. Véleményem szerint törvénytelen döntést hozott. Ennek megfelelően elrendelték 30 napra a további letartóztatásomat. Vallomást tettem, mindenben együttműködöm a hatóságokkal, soha semmilyen bűncselekményt nem követtem el, és soha semmilyen olyan döntést nem hoztam, ami törvénytelen lett volna."
A további letartóztatásokról a kecskeméti nyomozási bíró a mai nap során fog majd még dönteni. Ezt követően várhatóan nyilatkozatot adnak ki a döntésekről, valamint arról, hogy jogerősek-e a döntések, miután a gyanusítottaknak - és az ügyészségnek is - joguk van fellebbezni az ügyben.
A letartóztatásokat azonban a fellebbezés nem befolyásolja, azaz börtönbe kísérik azokat, akik letartóztatásba kerültek.
(További részletek rövidesen)
Előzmény (szerda)
A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség a Nemzeti Kulturális Alap ügyében indult nyomozásban a pályázatok elbírálásában érintett hat tisztviselő letartóztatását indítványozta.
A NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága által költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt folytatott nyomozásban felmerült megalapozott gyanú szerint a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) döntéshozó testülete 2024 decemberétől a kompetenciáját meghaladó mértékben, a vonatkozó törvényi előírások és szabályzatok megszegésével 1079 db, mindösszesen 17 milliárd forintot meghaladó összegű támogatásról döntött, amellyel ekkora összegű vagyoni hátrányt okozott.
A pénzügyi nyomozók a pályázati kérelmek elbírálása kapcsán eljáró hat személyt őrizetbe vették és különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének megalapozott gyanúja miatt gyanúsítottként kihallgatták.
Az ügyészség a kiemelkedő tárgyi súlyú bűncselekmény miatt folyó büntetőügyben őrizetbe vett személyek letartóztatásának elrendelését indítványozza a szökés, elrejtőzés megakadályozása érdekében, továbbá az eljárás jogellenes befolyásolásának, valamint a bűnismétlés veszélye miatt.
Előzmény (Kedd):
Hat embert vett őrizetbe a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) által kifizetett, 17 milliárd forintot meghaladó összegű támogatásokkal kapcsolatban folyó büntetőeljárásban - közölte a hatóság kedden az MTI-vel.
A 24.hu azt írta: az őrizetbe vettek között van Bús Balázs, az NKA volt alelnöke, Óbuda korábbi fideszes polgármestere.
A NAV közleménye szerint a pénzügyi nyomozók korábban kutatásokat és lefoglalásokat hajtottak végre a Kulturális és Innovációs Minisztériumban, a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelőnél (NKTK), valamint magánszemélyeknél. Az elmúlt időszakban a tényállás teljes körű tisztázása érdekében jelentős számú tanút hallgattak ki, továbbá elemezték és értékelték a lefoglalt, nagy mennyiségű elektronikus adatot.
"Az ügyben jelentős előrelépést tettek a pénzügyi nyomozók: június 23-án bűncselekmény elkövetésének gyanúja miatt hat embert állítottak elő" - írta a hatóság. Hozzátették: az érintettek korábban az NKTK és a Kulturális és Innovációs Minisztérium alkalmazásában álltak, néhányan közülük jelenleg is ott dolgoznak.
Fidesz: folytatódik a koncepciós eljárás az NKA ügyében
Az Nemzeti Kulturális Alap (BKA) ügyében politikai koncepciós eljárások zajlanak; a nemzeti kormány mindent megtett azért, hogy a magyar kultúra megkapja azt az elismerést és támogatást, amely megfelel a nemzeti közösségünk életében játszott nélkülözhetetlen szerepének - közölte a Fidesz csütörtökön az MTI-vel.
"Büszkék vagyunk arra, hogy a nemzeti kormány nemcsak a magaskultúrát, hanem a mindennapi kultúrát is támogatta, és nemcsak a nagyvárosokban, hanem minden településen hozzáférhetővé tette. Azok a művészek, kulturális szervezők, a kulturális kormányzat közszolgái, akik ezt munkájukkal lehetővé tették, nem üldöztetést, hanem elismerést érdemelnek" - fogalmazott az ellenzéki párt.
Hozzátették, hogy a rendőrség nyilvánvalóan politikai utasításra jár el, amikor az NKA ügyeivel foglalkozó korábbi kormányzati tisztségviselőket zaklatja és fenyegeti.
Hangsúlyozták, hogy kiállnak a koncepciós eljárással sújtottak mellett, és követelik, hogy a hatóságok térjenek vissza az alkotmányos és jogállami szabályokhoz.