Internetes adatvédelem: mit tehetünk biztonságunk érdekében?

Vissza a címlapra
Internetes adatvédelem: mit tehetünk biztonságunk érdekében?

Az internetes adatvédelem az egyik legfontosabb kérdés napjaink digitális világában, hiába a rengeteg hír ezzel kapcsolatban. Még mindig kevés szó esik arról, hogy az online jelenlétünk során mennyire sok személyes adatot osztunk meg, amelyek potenciálisan veszélybe kerülhetnek, ha nem tesszük meg a megfelelő lépéseket a védelmük érdekében.

Az alábbiakban bemutatunk néhány olyan módszert és eszközt, amelyekkel az internetfelhasználók növelhetik adatbiztonságukat és megvédhetik magánéletüket az internetes adatlopás elől.

Gondoljunk az operációs rendszerünkre!

Talán amire a legkevesebb szó esik az internetes adatvédelem során, az az operációs rendszerek beállításai. A legtöbb internetfelhasználó elfogadja az alapbeállításokat. Mégis, a legnépszerűbb keresőmotor, a Google is számtalan adatot gyűjt az internetfelhasználóról, majd egy személyleírást is készít róla. Mivel a Google a legelterjedtebb keresőmotor, habár biztonságos, potenciálisan nagyobb veszélyt jelenthet a nem megfelelő beállítása.

A legtöbb böngésző kínál olyan bővítményeket és beállításokat, amelyek növelik az adatvédelmet. Például a hirdetésblokkolók megakadályozzák, hogy a hirdetések követni tudják az online tevékenységeinket, míg a nyomkövetés elleni bővítmények (pl. Privacy Badger) blokkolják a harmadik felek által használt nyomkövető sütiket. Emellett érdemes megfontolni a "Do Not Track" funkció bekapcsolását, bár ez nem minden weboldalon hatékony.

Emellett az operációs rendszerek és alkalmazások rendszeres frissítése elengedhetetlen az adatbiztonság fenntartásához. A frissítések gyakran tartalmaznak biztonsági javításokat, amelyek kijavítják az ismert sebezhetőségeket. Ha nem telepítjük ezeket a frissítéseket, a rendszerünk és adataink kiszolgáltatottá válhatnak a támadásokkal szemben.

Adatvédelem haladó szinten

A kétfaktoros hitelesítés egy további biztonsági réteget ad a fiókjainkhoz. Ez azt jelenti, hogy a jelszavunkon kívül egy második hitelesítési módszert is meg kell adnunk, például egy egyszer használatos kódot, amit SMS-ben vagy egy hitelesítő alkalmazáson keresztül kapunk. Ez jelentősen megnehezíti a fiókok feltörését, mivel egy támadónak nemcsak a jelszót kell megszereznie, hanem a másodlagos hitelesítési eszközt is, ami jellemzően a telefonunk vagy a privát e-mail címünk.

Egy másik haladó védelmi réteget jelentenek a virtuális magánhálózatok (VPN), amelyek lehetővé teszik, hogy titkosított csatornán keresztül csatlakozzunk az internethez. Ez megnehezíti, hogy bárki nyomon követhesse az online tevékenységeinket, mivel az adataink titkosítva vannak. Emellett a VPN elrejti az IP-címünket, így anonimitást biztosít az interneten. Fontos azonban, hogy megbízható VPN szolgáltatót válasszunk, amely nem naplózza a tevékenységeinket.

Figyeljünk oda a részletekre!

Adataink védelmét nem bízhatjuk a véletlenre, különösen, ha egy ismeretlen weboldalon vagy alkalmazásban regisztrálunk, legyen szó akár egy webshopról, akár egy fizetős képszerkesztő programról. Minden olyan szolgáltatás esetében, amely weboldalon vagy szoftveres megoldáson keresztül adatokat kér tőlünk – például egy fiók regisztráció során –, alapvető fontosságú a biztonsági tesztelés elvégzése. Ennek célja, hogy feltárja a szoftver sebezhetőségeit és kockázatait, valamint megelőzze a rosszindulatú támadásokat.

Egy gyors tesztelés során ellenőrizhetjük például, hogy a jelszó titkosított formában kerül-e tárolásra a regisztrációs űrlapon. Az alkalmazásnak továbbá meg kell akadályoznia az illetéktelen felhasználók hozzáférését. Fontos az internetes sütik és a munkamenetek időtartamának ellenőrzése is. Különösen pénzügyi oldalak esetében lényeges, hogy a böngésző „vissza” gombja ne legyen használható, ezzel is növelve a biztonságot.

Forrás: FrontEndART