Indul a Magyarok Kenyere adománygyűjtés
A mezőgazdaságot érintő kihívások, a gazdálkodók mindennapjait nehezítő körülmények és az elmúlt időszak bizonytalanságai ellenére idén is útjára indul a Magyarok Kenyere - 15 millió búzaszem program adománygyűjtő kezdeményezése. A Kárpát-medence egyik legnagyobb összefogására épülő karitatív program ismét bizonyítja, hogy a magyar gazdatársadalom számára a segítségnyújtás és a közösségi felelősségvállalás továbbra is kiemelt érték.
Magyarországon 102 gazdaság vállalta az adománybúza átvételét, míg 12 malom, összesen 15 malomüzem közreműködésével készülnek el a lisztadományok, amelyek a rászoruló családokhoz, gyermekeket segítő intézményekhez és szociális szervezetekhez jutnak el. A program erejét ugyanakkor az egész Kárpát-medencét átfogó összefogás adja: a külhoni térségekben további 189 gyűjtőpont kapcsolódik be az adományok gyűjtésébe és koordinálásába. A toborzást a NAK munkavállalói, falugazdászok, a MAGOSZ gazdaszervezetei és további 13 külhoni szervezet munkatársai, köztük a külhoni falugazdász hálózat is segíti. A búzagyűjtés egészen augusztus végéig tart.
A kezdeményezés szellemiségét jól összefoglalja a program jelmondata: „Nincsenek határaink, csak 15 millió búzaszemünk, és nekünk minden egyes búzaszem számít!" Ez az üzenet évről évre emlékeztet arra, hogy a nemzeti összetartozás, a szolidaritás és a segítő szándék nem ismer országhatárokat.
A Magyarok Kenyere program célja idén sem változott: a gazdák felajánlásain keresztül hozzájárulni ahhoz, hogy minél több szükséget szenvedő ember asztalára kerülhessen kenyér, és senki ne maradjon segítség nélkül. Minden felajánlott búzaszem egy újabb lépés a közös felelősségvállalás, az összefogás és a remény megőrzése felé. Valóban elmondható, hogy: minden egyes búzaszem számít!
A 2025. évben már átlépte az 1100 tonnát a búzaadományok össz-mennyisége, ezzel több, mint 700 tonna liszt került kiosztásra: idehaza több, mint 400, határon túl több, mint 100 intézményt, szervezetet támogatva. Az átadott lisztek jellemzően 4-6 hónapon keresztül segítik a szociális ellátást, abból nem csupán kenyér, de péksütemény, főzelék, tészta és egyéb finomság is az asztalra kerül.
A Magyarok Kenyere program nem csupán adománygyűjtés, de közösségi szerepvállalás is, így továbbra is ingyenesen várja az érdeklődőket, látogatókat bármely eseményén: aratónapok, búzaösszeöntő ünnepségek, kenyérünnepek, sőt: közösségi sütések sora veszi kezdetét a nyári szezonban határon innen és túl.
Mind a gyűjtőpontok, mind az események listája elérhető a magyarokkenyere.hu weboldalon (folyamatosan frissül).