Hogyan védekezhetünk a nyugtalan láb szindróma ellen?

Vissza a címlapra
Hogyan védekezhetünk a nyugtalan láb szindróma ellen?

Sokan elalvás előtt hidegrázást vagy esetleg izomszúrkálást éreznek a lábukban. Úgy érzik, hogy azonnal meg kell mozdítani a lábukat, hiszen ezt a rossz érzést meg akarják szüntetni.

Elképzelhető, hogy ebben az esetben nyugtalan láb szindróma áll fenn, amely ellen természetes megoldások is sokat segíthetnek, például az Aludniszeretek webáruházban megvásárolható súlyozott takaró használata. De most járjunk utána, hogy pontosan miről is beszélünk?

Mikor mondhatjuk, hogy nyugtalan láb szindrómában szenvedünk?

Ez egy olyan neurológiai rendellenesség, amelyet kellemetlen, a lábakban jelentkező érzés kísér. A lábmozgatási kényszer nagyon idegesítő tünet, ezért mielőbbi kivizsgálás szükséges. Sokan zsibbadást, feszülést, égető érzést vagy hidegrázást érzékelnek.

Ezek a gondok általában az esti lefekvés idején jelentkeznek és ezért lehet ezt a problémát is az alvászavarok közé sorolni. Néha mozgatás hatására meg lehet szabadulni a tünetektől, de elmúlni teljesen nem fog.

Kiket érinthet?

Magyarország lakosságának mintegy 5-10 százalékát érinti, és bármilyen életszakaszban kialakulhat. Gyakoribb a középkorúaknál és az idősebbeknél. A genetika valószínűleg nagy szerepet játszik az RLS nevű betegség kialakulásában. Krónikus vesebetegek, cukorbetegek és vashiányos vérszegénységgel küzdők is érzékelhetik a tüneteket. Erről bővebben például az Aludniszeretek weboldal blogjában is olvashatunk.

Milyen típusai vannak?

Korai megjelenése visszavezethető a családi kórtörténetre is, azaz ez egy örökölhető betegség. A másik eset, amikor később jelenik meg, olyan 45 éves életkor fölött, és nagyon gyorsan romlik.

Mik az RLS tünetei?

- Többféle kellemetlen érzéssel is leírható, mint például a bizsergés, az égető érzés, a viszketés vagy a nyugtalanság érzése a lábban.

- Mozgáskényszer, azaz folyamatosan azt érezzük, hogy meg kell mozdítani a lábunkat, és a tünetek talán elmúlnak. Ez azonban gyakran csak átmeneti megoldás lesz, hiszen a kellemetlen érzések gyorsan visszatérnek.

- Esténként és éjszaka sokkal gyakrabban fordulnak elő a tünetek, és ezáltal nagyon nehezen tudunk elaludni.

- Alvászavar lép fel, hiszen ez az állandó nyugtalanság elalvási nehézséget is okozhat. A betegségben szenvedők sokszor számolnak be kialvatlanságról és kimerültségről.

- Nappali álmosság és fáradtság jelentkezik, ami szintén nem szolgál senki javára.

- Hangulatunk ingadozóvá válik, és ez megnehezíti az alvást is.

- Kimerültség esetén a koncentrációs készségek csökkennek, és memóriazavar is felléphet.

Milyen okai lehetnek?

Kutatások szerint sok minden hozzájárulhat. Ilyen például a már előzőekben említett genetika, hiszen lehetséges, hogy a családban már más is szenvedett ezektől a tünetektől. Vashiány esetén vagy a dopamin rendszer diszfunkciója miatt.

A nyugtalan láb szindrómánál fontos szerepet tölt be az agy dopaminszintjének változása, illetve a Parkinson-kóros betegek fokozottan számíthatnak az RLS kialakulására. A tüneteket emellett gyógyszerek is súlyosbíthatják, mint például a hányás elleni készítmények vagy az allergia tünetei ellen ható gyógyszerek.