Az inaktív életmód egészségügyi kockázatokkal jár
A kanapén pihenni kényelmes lehet, de hosszú távon az inaktív életmódnak számos egészségügyi kockázata van. Aki sokat ül vagy fekszik, keveset mozog, az bizony idősebb korában számos problémával szembesülhet.
Kádajtó a kényelemért
Ha valaki átmenetileg vagy akár tartósan korlátozott a mozgásában, annak a mindennapi tisztálkodás is nehézkesnek tűnhet. Az UDOOR fürdőkádajtó e nehézséget igyekszik kiküszöbölni azzal, hogy alacsony belépési magasságot biztosít bármilyen kádnál, így nem kell aggódni, hogy nem tudjuk felemelni a lábunkat, hogy belépjünk a kádba, vagy a fürdés végeztével az ellazult izmok nem engedelmeskednek nekünk.
A kádajtó beépítés nem tart sokáig és nem jár semmilyen felfordulással, 100 százalékig vízzáró és egyenes, aszimmetrikus és sarokkádakhoz is beépíthető. Így nem kell lemondani a fürdés élményeiről annak sem, akinek izmai, lábai már nem bírják annyira a terhelést. Ráadásul bizonyos fürdősók használatával még segíthetünk is az ízületeinknek, izmainknak a regenerálódásban például egy kiadós séta után.
Hogyan kezdjük el az edzést?
Aki évek óta nem mozog, annak elsőre talán nehéz lehet elkezdenie a rendszeres edzést. De nem feltétlenül kell az egészre úgy tekinteni, mint egy erős, megterhelő edzésre, főleg idősebb korban és sok év kihagyás után. A házimunka, a kertészkedés, az udvari munka bizony mind fizikai tevékenység, az intenzitás növelésével pedig erőteljesebben megdolgoztathatjuk izmainkat.
Tévézés közben is lehet továbbá mozogni, kézi súlyokat emelgetni, finom jóganyújtásokat végezni vagy szobakerékpározni. Egy könnyed napi séta jót tesz a testnek és a léleknek is, érdemes naponta művelni. Olyan apró trükköket is bevethetünk, mint hogy telefonálás közben mindig járkálunk, vagy liftezés helyett lépcsőzünk, ha tömegközlekedünk, akkor egy megállóval hamarabb leszállunk.
Az inaktív életmód kockázatai
Ha nem mozgunk, akkor kevesebb kalóriát égetünk el, és nagyobb valószínűséggel kezdünk el hízni. Elveszíthetjük továbbá izmaink erejét és állóképességünket, valamint a csontjaink is veszíthetnek ásványianyag-tartalmukból, így gyengülhetnek. Az anyagcserére is hatással lehet a mozgásszegény életmód, és a zsírok és cukrok lebontása nehezebbé válhat, ezenkívül kialakulhat hormonális egyensúlyhiány és vérkeringési problémák, valamint gyulladások is.
Ha nem végzünk rendszeres testmozgást, azzal nő az elhízás, a szívbetegségek kockázata, számíthatunk magas vérnyomásra, magas koleszterinszintre, nő a stroke és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. A csontritkulás mellett gyakoribb elesésekre számíthatunk, és a depresszió, valamint a szorongás kockázata is magasabb.
Érdemes tehát szépen lassan elkezdeni a mozgást, ami nincs életkorhoz kötve, akármikor tudunk pár percet szánni testünk egészségére. Ez nemcsak a fizikai állapotunk szempontjából éri meg, hanem a lelki, érzelmi oldalról is: nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak lehetünk.