5.000 forintom maradt, mit kezdjek vele a fizetésig?
Egyre többen felteszik maguknak ezt a kérdést, főleg a hónap végéhez közeledve. A kihirdetett veszélyhelyzet, a velejáró intézkedések pedig még több embernek nehezítik meg az életét. Lelki állapotunkra és gondolkodásunkra is hatással van, ha centizni kell a hónap végén. Ebben a cikkben vizsgáljuk meg az anyagi oldalt. Mit tehetünk, ha igazán be kell osztanunk a pénzt?
A bevételi oldal
A magyar átlagkereset 2020. júliusában bruttó 401.800 Ft volt Magyarországon, állítja a KSH. Ez nagyjából 260 ezer forint kézbe. Sokan elképednek ennek hallatán, mert ismerősi körben örülnek a 150 ezer forintnak is, nemhogy 260-nak. Vannak páran, akik hónapról hónapra élnek, messiásként várják minden hónap 10. napját. Persze a KSH csak a bejelentett bérekről tud statisztikát felállítani, míg a feketén dolgozó szakmunkások gyakran nettó 300-500 ezernél is többet hazavisznek. Budapest és egyes iparilag kiemelt terület viszi a pálmát fizetés szempontjából.
Egyes álláshirdetések közlik a várható fizetést. Vannak olyan oldalak, amelyeken név nélkül beírhat bárki bármilyen munkakört és összeget, hogy mit dolgozik és mennyiért. A tartalom hitelességéért senki sem vállal felelősséget, de miért hazudna valaki, milyen előnyre tenne szert egy valótlan adat beírásával. Illetve egyes toborzó cégek évente összeállítanak egy-egy dokumentumot a bérekről, munkaerőpiaci trendekről.
A kiadási oldal
Rezsi, albérleti díj, élelmiszer. Ezek az alapvető, havonta fizetendő kategóriák sok családnál. Most vizsgáljuk meg az élelmiszer kategóriát, a legegyszerűbb pont, ha változtatni szeretnénk.
Szinte a csapból is az folyik, hogy jelentősen emelkedtek az élelmiszerárak 2020-ban. A mi dolgunk eldönteni, bízunk-e a megmondókban, hogy igazat mondanak vagy sem.
Vagy megtehetjük, hogy mi magunk figyelemmel kísérjük az árak alakulását. Akár hétről hétre böngészgethetjük az élelmiszerüzletek heti prospektusait és kigyűjthetjük a legjobb árakat. Vegyük például a Spar akciós újságot. Nézzük meg a vaj kilós árát. Persze, nem kilogrammra veszünk vajat, de összehasonlítás végett érdemes az apróbetűs kiírást vizsgálni. Bár egyeseknek nem alapvető élelmiszer a vaj, vagy a margarinnal helyettesítik. Szóval 1 kilogramm vaj átlagos ára 2700-3200 Ft közt mozog. Akcióban megkaphatjuk akár 1900 Ft-ért is.
Ugye tudjuk, hogy azért hirdetnek akciós árakat az üzletek, hogy oda menjünk vásárolni és a kasszához érve az átlagosan (vagy magasabban) árazott termékeket is ott vegyük meg. Csalogató termékeket kínálnak.
Tehát 5.000 forintunk van már csak és enni kell adni a családnak? Először vegyünk leltárt a kamrából és a hűtőszekrényből. Gyakori dolog, hogy elfelejtjük, mink van, aztán meg is romlik. Majd készítsünk olyan ételt, amivel jól lehet lakni és közben pénztárcakímélő. Utána még elgondolkozhatunk, mire adunk ki pénzt a következő hónapban.
Sok kicsi sokra megy. Vegyünk elő néhány dolgot a mindennapjainkból, amin el lehet gondolkozni, érdemes-e sok pénzt kiadni értük.
● Cigaretta. Pótcselekvésként vagy a közösségbe tartozás végett szívjuk az egészségkárosító rudacskát? Naponta mennyit?
● Újság előfizetés. Tényleg jut idő arra, hogy elolvassuk a lapot? Netán megszokásból jár és nem is „használjuk"?
● Autó. Ha olyan helyen lakunk, ahol megbízható a tömegközlekedési szolgáltatás, miért nem használjuk azt ki? (Járványveszélyt leszámítva.) Számoljuk ki, mennyit spórolhatunk, ha nem a városi dugóban pöfékeljük el a 400 Ft-os üzemanyagot, hanem olvasunk a buszon vagy podcastot, zenét hallgatunk.
● Új könyv. Tényleg érdemes új könyvre költeni azt a 2-10 ezer forintot? Az internet korában élünk, el lehet érni digitálisan majdnem mindent. Ha mégis hiányzik a papír lapozása, iratkozzunk be egy könyvtárba, ahol az éves tagsági díj összegéből sokkal többet olvashatunk, mintha egyetlen könyvért fizetnénk.
A Forbes.hu egy angol nyelvű listára hivatkozik cikkében, mire nem szabadna költenie az amerikai átlagpolgárnak. Mi, halandó magyar emberek is találhatunk elgondolkodtató sorokat, olvassuk hát.