Vádemelés: Az ügyészség szerint munkatársa ütése miatt halt meg János Tiszaalpáron

Vissza a címlapra

A Bács-Kiskun Megyei Főügyészség halált okozó testi sértés bűntette miatt vádat emelt egy 51 éves férfivel szemben, aki miután tavaly november 4-én este tiszaalpári munkahelyén ittas állapotban, szóváltást követően hanyatt lökte kollégáját, a súlyos koponyasérüléseket szenvedett, eszméletlen férfit több óra elteltével azzal vitte haza, hogy túl sokat ivott. A sértett bántalmazásáról tudó három munkatársnak segítségnyújtás elmulasztásának vétsége miatt kell felelnie.

Rendhagyó módon a vádirat ismertetése előtt egy cikket közlünk a keol-on, melyben a történtek hátterét próbálta kideríteni a Bors. Az ügyészség által ma (2018. november 28-án) kiadott közleményt, majd csak a Bors cikke után olvashatják.

"Nem berúgott: halálos ütést kapott János

Kollégái azt állították: János berúgott, és csak egy kis pihenésre van szüksége. A rendőrség szerint azonban egyik munkatársa üthette meg a családapát, aki három hónappal később ebbe bele is halt.

Halált okozó testi sértés miatt emelhetnek hamarosan vádat annak a tiszaalpári férfinek az ügyében, aki rejtélyes körülmények között vesztette életét az év elején, miután hónapokig kómában volt - tudta meg a Bors. A zárójelentés szerint a 49 éves családapa súlyos koponyatörést szenvedett.

Az öntudatlan férfit 2017 késő őszén a kollégái vitték haza, és azt mondták, részeg. Felesége, Vilma megkérte férje munkatársait, hogy segítsenek becipelni őt a lakásba. A Bács-Kiskun Megyei Főügyészség azt a tájékoztatást küldte a Borsnak: könnyen lehet, hogy Jánost azok vitték be a házba, akik felelősek a haláláért. Egy gyanúsítottal szemben halált okozó testi sértés, három másikkal szemben segítségnyújtás elmulasztása miatt folyik büntetőeljárás. Úgy tudjuk: János és kollégái összevesztek valamin, majd egyikük megütötte a férfit, aki olyan szerencsétlenül esett el, hogy egy vérömleny keletkezett az agyában.

- Ha azonnal orvost hívnak, biztosan meg tudják menteni az életét - mondta a Borsnak Mocsai Gergely, a gyászoló család ügyvédje. - Ők azonban megvárták a műszak végét, majd azzal állítottak be a feleségéhez, hogy a férje részeg. Úgy tudom, az orvosi vizsgálat sem állapított meg ittasságot.

János felesége - mint a Bors is megírta - a fürdőszobában próbált meg életet verni a párjába, ezért hideg víz alá tette a fejét. A férfi semmire sem reagált, elernyedt testtel, mozdulatlanul feküdt a kád mellett. Felesége olyannyira sokkot kapott, hogy felvételt is készített róla a fürdőszobában. János ugyanis soha nem alkoholizált, ezért pláne nagyon furcsa volt, hogy kollégái szerint a munkahelyén itta eszméletlenre magát. Munkatársa azt hajtogatta: nem kell neki orvos, csak egy kiadós alvás.

Az áldozat 3-4 órával a halálos ütés után került a kecskeméti megyei kórházba, ahol közölték, hogy koponyatörése van. Életmentő műtétet kellett rajta végrehajtani, de kómába esett, három hónappal később, idén január végén pedig meghalt."

Eddig a cikk, most pedig a ma kiadott ügyészségi közlemény:

A tiszaalpári sértett 2017. november 4-én a helybeli festőműhelyben együtt dolgozott az 51 éves vádlottal, akivel a délután folyamán bort fogyasztottak és láthatóan ittas állapotban kerültek. Ismeretlen okból este 8 óra körül a két férfi között vita támadt, amelynek tanúja volt a műhelybe belépő 45 éves vádlott, aki emiatt közéjük állt. Távozása után azonban az 51 éves vádlott ököllel közepes erővel állon ütötte az ittas sértettet, aki ennek következtében hanyatt esett, a fejét az üzem betonozott talajába ütötte és elvesztette az eszméletét. Az esés hangját meghallotta a 45 éves vádlott, visszafordult és a földön fekvő, eszméletlen állapotban lévő sértettre vizet locsolva megpróbálta magához téríteni, de a férfi nem reagált. A műhelybe ekkor belépő és az ájultan fekvő sértett felől érdeklődő 43 éves vádlottat is arra kérte a kollégáját bántalmazó vádlott, hogy a történtekről nem beszéljen senkinek. A két idősebb vádlott ezután kivitte a sértettet az udvarra abban bízva, hogy a hideg levegőtől felébred. A sértett továbbra sem tért magához, ezért a kollégái visszafektették a padlóra és tovább folytatták a munkát. Később a biztonsági őrként dolgozó 38 éves vádlott - a büntető ügy negyedik vádlottja - is meggyőződött arról, hogy a sértettet valóban bántalmazta kollégája és eszméletlen állapotban van, ennek ellenére visszament a portára azzal, hogy műszak végén a sértettnek saját lábán kell elhagynia az üzem területét.

A két idősebb vádlott este 10 óra körül egy kézikocsiba fektetve kivitte az ájult sértettet az üzemből és autóval hazaszállították, majd a feleségének azt mondták, hogy férje nagyon sok alkoholt ivott, azzal „kiütötte magát".

Nem sokkal később a feleség hívott mentőt a férjéhez, aki a kórházba szállítást követően elvégzett idegsebészei koponyaműtét, majd az azt követő több műtéti beavatkozás ellenére 2018. január 26-án életét vesztette. A sértett a bántalmazás következtében súlyos kombinált koponyasérülést szenvedett, az időben érkező orvosi segítség sem garantálta volna az életben maradását.

Az 51 éves vádlottnak számolnia kellett azzal, hogy az ittas állapotban lévő sértett a bántalmazás miatt a betonra hanyatt esve akár halálos sérülést szenvedhet el, azonban könnyelműen bízott annak elmaradásában. A jelenlévő munkatársak tisztában voltak azzal, hogy a sértett a bántalmazás következtében megsérült, a hanyatt esés és eszméletlen állapota miatt nyilvánvalóan orvosi segítségre szorul, ennek ellenére nem gondoskodtak orvosi ellátásáról, így nem nyújtottak ebben a helyzetben elvárható segítséget munkatársuknak.

Az ügyészség az 51 éves, büntetlen előéletű férfit halált okozó testi sértés bűntettével vádolja és vele szemben végrehajtandó börtönbüntetés kiszabását indítványozza. Három munkatársának segítségnyújtás elmulasztásának vétsége miatt kell felelnie. Bűnösségükről a Kecskeméti Törvényszék fog dönteni.