Vádat emeltek Kiss Szilárd és az Orgoványi Takarékszövetkezet egykori ügyvezetője ellen

Vissza a címlapra

Kecskemét - Elkészült a vádirat az Orgoványi Takarékszövetkezet egykori ügyvezető igazgatója és Kiss Szilárd, Magyarország moszkvai nagykövetségének korábbi mezőgazdasági attaséja ellen. A Kecskeméti Járási Ügyészség vesztegetés bűntette miatt emelt vádat ellenük, a hivatalos megfogalmazás szerint „egy takarékszövetkezeti követelés „kenőpénzért" történő, értéken aluli eladása miatt." (A fotón Kiss Szilárd és az ügyvédje)

A Bács-Kiskun Megyei Főügyészség jelenlegi szóvivője, dr. Schmidt Gábor ezzel kapcsolatos közleményét szó szerint közöljük. (Csak az érthetőség kedvért: K. Sz. = Kiss Szilárd, Sz. Gy. = egy nyiregyházi vállalkozó, G. I. pedig az Orgoványi Takarékszövetkezet egykori ügyvezetője):

„A nyíregyházi K. Sz. érdekeltségébe tartozó cég 2010-ben 500 millió forint kölcsönt vett fel, amelynek biztosítéka a cég tulajdonában álló ingatlanok, nagy értékű, főként borászati ingóságok és borkészlet volt, összesen 1,2 milliárd forint értékben. A kölcsönösszeg törlesztése a futamidő alatt az adós cég részéről nem, vagy csak részben történt meg, ezért a tartozás 2012 nyarára már mintegy 600 millió forintot tett ki. A kölcsönt nyújtó takarékszövetkezet e követelést a fedezetekkel együtt 2012 nyarán engedményezte egy másik takarékszövetkezet részére.

Az erről értesült K. Sz. megtudta, hogy egy nyíregyházi vállalkozó ismerőse, Sz. Gy. és a követelést megszerző pénzintézet vezetője, G. I. jól ismerik egymást. Ezért 2013 nyarán - az akkoriban állami alkalmazásban állt, de a vád szerint cselekménnyel magánemberként terhelhető - K. Sz. ezen ismerőse közbenjárását kérte abban, hogy a takarékszövetkezet a fenti követelését áron alul adja el a saját vagy Sz. Gy. érdekeltségébe tartozó cégnek.

Ennek érdekében Sz. Gy. több alkalommal tárgyalt K. Sz. megbízásából G. I-vel. A tárgyalások eredményeként 2013. augusztus 28-án megállapodtak abban, hogy a takarékszövetkezet követelését Sz. Gy. egyik közeli ismerősének cége vásárolja meg 335.000,- euró vételáron. Ezen túlmenően Sz. Gy. további 135.000,- euró „kenőpénzt" ígért a pénzintézeti vezetőnek azért, hogy a vételárat jóval meghaladó értékű, fedezettel biztosított követelés tulajdonjogát a takarékszövetkezet érdekköréből anélkül engedje ki, hogy a fedezetből történő kielégítést megkísérelné. G. I. a jogtalan előny ígéretét elfogadta.

A tárgyalásokról és a „kenőpénz" ígéretéről szóló megállapodásról Sz. Gy. tájékoztatta K. Sz-t, aki a jogtalan előny biztosítását vállalta. A felajánlott 135.000,- eurót készpénzben K. Sz. utasítása szerint egy hozzátartozója adta át egy benzinkúton a nyíregyházi vállalkozónak, aki azt 2013. szeptember 4-én továbbadta G. I-nek.

A jogtalan előnyért a pénzintézeti vezető a fedezetül szolgáló, zálogjoggal biztosított ingó és ingatlan vagyonból a takarékszövetkezet követelését nem kísérelte meg érvényesíteni, hanem a megállapodásnak megfelelően a követelést mélyen értéken alul értékesítette.

A járási ügyészség Sz. Gy. és K. Sz. vádlottakat minősített vesztegetés bűntettével, G. I. vádlottat pedig minősített vesztegetés elfogadásának bűntettével vádolja.

A vádlottak előzetes letartóztatásban vannak, bűnösségükről a Kecskeméti Járásbíróság fog dönteni."