Uniós támogatással fejlesztett a Kecskeméti TERMOSTAR Hőszolgáltató Kft

Vissza a címlapra

Kecskemét - Uniós támogatással valósult meg Kecskeméten az árpádvárosi gerincvezeték I-II. ütem korszerűsítése és 3 darab felhasználói hőközpont technológiai felújítása.

A Kecskeméti TERMOSTAR Hőszolgáltató Kft. 46,5 millió forint támogatást nyert a „Távhő-szektor energetikai korszerűsítése, megújuló energiaforrások felhasználásának lehetőségével" című pályázati kiíráson az Új Széchenyi Terv keretében. A 47,3 millió forintos összköltségvetésű beruházásból a kecskeméti Árpádváros DN200 gerincvezeték I-II. ütem korszerűsítése és a Muraközi J. u. 4., a Batthyány u. 45., Arany János u. 10. szám alatti hőközpontok technológiai felújítása valósult meg.  

A Kecskeméti TERMOSTAR Hőszolgáltató Kft., az utóbbi években Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzatának egyik legnagyobb vagyonnal, üzleti forgalommal rendelkező társaságává vált. Közszolgáltatói tevékenysége, nagyságrendje miatt stratégiai jelentőségű cég, hiszen 11.645 lakossági felhasználó, valamint 213 egyéb felhasználó (intézmény, üzlethelyiség) fűtését látja el, továbbá 10.418 fogyasztói helyen biztosít használati meleg vizet. 

Egyik fő stratégiai célja a piacbővítés, új fogyasztók távhőre csatlakoztatása, a távhőellátás presztízsének növelése. Ennek érdekében új műszaki megoldásokkal törekszik az ellátás színvonalának emelésére, a szolgáltatói oldal korszerűsítésére. A hőközponti és vezetéki korszerűsítések csökkentik a szolgáltató primer energiaigényét. Ez a projekt a kecskeméti Árpád-II. primer távhővezeték cseréjére és a Muraközi J. u..4. , a Batthyány u. 45., az Arany János u. 10 szám alatti felhasználói hőközpontok technológiai felújítására irányult.

A hatvanas években épült elavult, hagyományos vasbeton védőcsatornás, primer vezetékhálózat helyett közvetlenül a talajba fektethető, jó minőségű, előre gyártott hőszigeteléssel és hibajelző rendszerrel ellátott távhőzeték került kiépítésre, mely 2009 óta működik. A már korszerűtlenné vált, nagy terjedelmű, a 70-es években épült FŰTŐBER gyártmányú, hőcserélős berendezések helyett új, változó térfogatáramú, lemezes hőcserélőkkel kialakított, kompakt hőközponti blokkok, zárt tágulási tartályok, automata vízlágyítók, DDC szabályozók, ultrahangos hőmennyiségmérők kerültek beépítésre. A fejlesztés megvalósulását követően csökkent a hőveszteség, így a hőfelhasználás is, és a felhasznált villamos energia is kevesebb lett. A beruházási project saját elhatározásból, a támogatási feltételeknek is megfelelő lebonyolításban került megvalósításra, így lehetőségünk volt utólagos finanszírozású retrospektív pályázati forrás igénybevételére.