Tudásváros és Innovációs Tudáspark épül Kecskeméten

Vissza a címlapra
Tudásváros és Innovációs Tudáspark épül Kecskeméten

Nagyszabású ingatlan- és városfejlesztési tervet mutatott be a kecskeméti Neumann János Egyetem 2024. február 23-án, pénteken. Mint elhangzott, két éven át zajló tervezés és műhelymunka előzte meg a Neumann János Egyetem által ma bemutatott városfejlesztési koncepciótervet, amelynek keretében az Egyetem mellett egy Innovációs és Tudáspark, valamint a Homokbánya területén egy városrész teljes rehabilitációja és újjáépítése valósul meg.

A kecskeméti Neumann János Egyetemért Alapítvány 2021 tavaszán megalkotta és elfogadta azt a hosszú távú stratégiát, amiben az intézmény és fenntartó alapítványa Kecskemét város belföldi és nemzetközi pozícionálásában kiemelt szerepet vállal. Ennek keretében épül meg a Kecskemét Wise City Tudásváros, valamint a Neumann Innovációs és Technológiai Tudáspark.

A Neumann János Egyetemért Alapítvány vezetésével az egyetem szakemberei olyan az oktatást, a tudományos fejlődést és a városi életszínvonalat fejlesztő tervet dolgoztak ki, amely Kecskemét jövőképét a tudásra alapozza. A koncepció szerint a történelmi belváros tehermentesítése érdekében egy új városrész kialakítása vált indokolttá, amely fejlesztés Kecskemét „Wise City" (Tudásváros) néven a mai Homokbánya területén valósul meg.

A tervek alapján a területet kötöttpályás közlekedési rendszerrel - egyfajta elektromos "villamossal"- kötik be Kecskemét jelenlegi városszövetébe. Erre pedig a jelenlegi Kecskemét-Izsák vasútvonal látszik a legmegfelelőbbnek.

A Homokbánya városrész kiválasztása azért is indokolt, mert Kecskemét nyugati tengelye mentén helyezkedik el. A gyorsan fejlődő külső települések számára és a tervezett új elővárosi vasútvonalnak köszönhetően így az Egyetemhez is kapcsolódó Tudásváros közvetlen nyugati kapuvá válik a kecskemétiek számára is.

Zoboki Gábor, a ZDA Zoboki Építésziroda Kft. részéről, mint felelős tervező mutatta be a koncepciótervet, melyet a város szakembereivel közösen az elmúlt két évben készítettek. A projekt egy olyan emberközpontú, fenntartható, okos városi megoldásokat használó új városrész koncepcióját tartalmazza, amely a térség vonzerejét növeli, és amely az ott kialakított, jövőbe mutató életforma víziójával az életképes alföldi urbanisztika megvalósítására nyújt lehetőséget.

Csizmadia Norbert, a Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke kiemelte, hogy mára az életközpontú, fenntartható, okos technológiai megoldásokat kínáló városok lesznek a meghatározóak, azok a középvárosok, ahol az egyetem és a város szorosan együttműködik.

A Neumann modell lényege, hogy az Egyetem a városfejlesztés és a stratégiai cégek együttműködésével egy tudás-ökoszisztéma jöjjön létre, és ennek egyik úttörője lesz Kecskemét.

A Kecskemét Wise City projekt egy új életminőséget jelent, az új Tudásváros, szervesen kapcsolódik két másik, a fenntartó alapítvány által koordinált építkezéshez is. A sajtótájékoztatón megerősítették, hogy folytatódik a CAMPUS második ütemének kivitelezése. A kollégium fejlesztése mellett az egyetem duális képzésben betöltött szerepét erősítendő épül egy Innovációs Tér, melybe a térség vezető piaci szereplőit várják bérlőként. Továbbá az egyetem K+F+I tevékenységét fejlesztve a GAMF campus átépítésével létrehozza a Neumann Innovációs és Technológiai

Tudásparkot (NIT). A Tudáspark a hazai és nemzetközi cégek bevonásával erősíti majd a kecskeméti térség regionális és nemzetközi pozícióját, kapcsolódva az egyetemi kutatásokhoz és oktatáshoz. Ezért is fontos, hogy a tervezés során az egyetem, a város és a cégek bevonásával, a felmerülő igényeknek megfelelő terek jöhessenek létre.

k022302DSC-0020.jpg

A sajtótájékoztatón részt vett Szemereyné Pataki Klaudia (Fidesz-KDNP), Kecskemét város polgármestere is, ahol elhangzott, hogy Kecskemét ma már igazi egyetem város és fejlesztése elsősorban közösségének építése szempontjából válik kiemelten fontossá!

- Kevés város mondhatja el, hogy a következő öt évben a település lakosságszáma több ezer fővel fog gyarapodni - mondta Kecskemét polgármestere. - Hiszen Kecskeméten egy minimum 5 ezer fős munkahelyteremtésről beszélünk a Mercedesnél. Valamint látjuk a többi beruházást is, látjuk a vállalkozói fejlesztéseket, és fel kell készülnünk arra, hogy az ide áramló munkaerőt, illetve az itt tanuló fiataljainkat helyben tudjuk tartani. Ez a legfőbb célunk! Az, hogy a több ezer fiatal, aki a középiskolákban és az egyetemen, illetve a technikumokban, és a képző intézményekben itt végez, Kecskeméten maradjon. Nekik a vonzó munkahely mellett egy vonzó lakhatási körülményt, és otthonteremtési környezetet tudjunk biztosítani. Ebben a legfőbb szövetségesek egyet gondolnak: a város, az egyetem, az oktatási intézmények, a vállalatok, és a Kecskeméten élők is.

Galéria (21 kép)

Összes kép letöltése