Több mint 800 sikeres projekt valósult meg Közösségépítő Kecskemét programban
Befejeződött a TOP-7.1.1-16-2017-00112 azonosító számú „KözösségÉpítő Kecskemét" című projekt, amelyről Horváth Attiláné, a KözösségÉpítő Kecskemét Helyi Közösség konzorciumi elnöke adott most tájékoztatást.
Mikor kezdődtek a Közösségépítő Kecskemét pályázat előkészületei?
A CLLD programra konzorciumi formában 2016. évben állt össze Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata, Corvin az Emberközpontú Nevelésért Alapítvány, Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület, Széchenyivárosért Egyesület, Kecskeméti Junior Sport Nonprofit Kft, Kecskeméti Termostar Hőszolgáltató Kft, Egészségügyi és Szociális Intézmények Igazgatósága, Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtár, Városi Szociális Közalapítvány, Szentcsalád Plébánia, Kecskeméti Városszépítő Egyesület, Hírös Agóra Nonprofit Kft, és a Szimikron Ipari Kft résztvevőkkel. A 13 alapító a Városi Szociális Közalapítványt választotta meg konzorciumvezetőnek, a vezetői feladatok ellátására engem kértek fel. A konzorcium vezetősége 3 tagú, munkámat a Szimikron Ipari Kft képviseletében Kertész József ügyvezető a kezdetektől, a Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtár képviseletében Ramháb Mária igazgató 2016-2021-ig, majd nyugállományba vonulását követően Bújdosóné Dr. Dani Erzsébet igazgató segíti elnökségi tagként. A TOP forrásaira benyújtott „KözösségÉpítő Kecskemét" című pályázatunk 2017 évben lett nyertes.
Mi volt a pályázat célja?
A kecskeméti Helyi Közösségi Fejlesztési Terv megvalósítása volt a cél, amire 750 MFt EU támogatást kaptunk. A CLLD specialitása, hogy a támogatás döntő részét csak újabb helyi pályáztatás útján lehetett ténylegesen felhasználni. A 387, 5 millió forintos ERFA forrás felhasználására 3 pályázatot hirdetettünk. A nyertes a széchenyivárosi és a hunyadivárosi közösségi házak felújítása, illetve bővítése volt. A közösségi házakra 127,5-127,5 MFt, a nyitott közösségi terek fejlesztésére 132,5 MFt állt rendelkezésre. A megvalósult 2 játszótér közül a Kósafaluban 295 m2-es játszótér teljesen új, a Széchenyivárosban 5900 m2-en megújított többfunkciós közterületen játszótéri eszközök mellett, színpad és parkosított sétány is kialakításra került.
Mit tudhatunk a civil szervezetek részvételéről a pályázatban?
A 250 Mft-os ESZA forrásból programjaikkal 24 civil szervezet pályázott sikeresen. Eredményesen képviseltük azt az álláspontot, hogy a pályázók a kisprojektek forrásainak akár az 50%-át is eszközbeszerzésre fordíthassák. Úgy véltük, a támogatásból beszerzett eszközök hosszú távon fogját biztosítani a fejlesztett tevékenységek fenntartását, a projektmegvalósítás időszakán túl is. A nyertes civilek többsége élt is a lehetőséggel. Néhány példát említenék: sporteszközök, játékok, konyhai gépek, hangtechnika, tandem kerékpárok. A támogatott 24 civil szervezet összesen 366 programon belül több mint 800 közösségfejlesztő rendezvényt szervezett, a 20 főtől a több ezres közönséget vonzó nagyszínpados műsorokig. A tartalom tekintetében nagy hangsúlyt kaptak a hagyományőrző rendezvények, jeles ünnepeink eseményei, a tematikus klubok és foglalkozások egy-egy célcsoportra fókuszálva, melyre példa a baba-mama klub vagy a kifejezetten a nyugdíjas korosztálynak szervezett rendezvények. Jellemzően családok számára kínáltak közös élményeket és együttlétet, akár egy sportnap, egészségnap programjaiban vagy egy helyi termék bemutatón.
Hogyan kísérték figyelemmel a pályázatban résztvevő civil szervezeteket?
A rendezvények meghívóit a VSZK honlapján közzétettük. A közalapítvány az események többségén képviseltette magát, jómagam is számos rendezvényen vettem részt. A civil szervezetek lelkiismeretesen és sikeresen tettek eleget vállalásaiknak, hasznos tudáshoz jutottak a képzéseken és foglakozásokon, illetve szép élményeket szereztek a közösségi eseményeken. A kecskeméti CLLD program 2023. június 30-án befejeződik, értékelve az elmúlt 6 év projekt eredményeit ezúton is szeretném megköszönni a KözösségÉpítő Kecskemét Helyi Közösség nevében a programban részvevők áldozatos és kitartó munkáját, kívánom, hogy a kialakított infrastruktúrák, a fejlesztett tevékenységek és az elért eredmények a következő évtizedekben is hozzájáruljanak Kecskemét lakosságának közösségfejlesztéséhez.