Tiszaalpáron is látták az üldözött medvét - Az állat még nincs meg
Óriási erőkkel keresik az országot napok óta lázban tartó medvét Bács-Kiskun, és Csongrád megye határán. Az állatot Tiszaalpáron is látták, ahonnan Csongrád felé menekült. Negyven ember, hőkamerákkal, drónnal és terepjárókkal felszerelve próbálja elfogni. Az alföldi falvakban többen is azt mondták, hogy félnek kimenni az utcára mióta hallották a medve hírét. Volt szemtanú, aki azt mondta, hogy habzó szájjal vágtázott el mellette az állat.
A legtöbben csak a nyomokat látták, mégis sokan azt mondták, hogy félnek kimenni dolgozni. Az egyik szemtanú Romániában már sokszor látott medvét, de azt mondja, ennyire közelről még sohasem.
„Mikor kijöttem a ház sarkától rá egy két méterre a medve szaladott. A hab szakadott a szájából, vágtába ment. Másodpercet ha láttam" - mondta Szász Dénes.
Óriási erőkkel keresik a medvét, rendőrök, polgárőrök, hivatásos, vadászok, a természetvédelmi őrszolgálat emberei, de helyszínen van a szegedi állatkert igazgatója, és budapesti állatkert szakemberei is.
Keresőtávcső, hőkamera, drón áll jelen pillanatban a rendelkezésünkre. Körülbelül 40 ember, terepjárókkal, autókkal lehatárolt egy területet - ismertette a Kiskunsági Nemzeti Park természetvédelmi őrszolgálat vezetője.
Medvét nemrég Nógrád megyében, a szlovák határ melletti Somoskőújfalu mellett láttak május végén. Pár nappal később Pétervásárán, egy nappal később 29-én pedig már Füzesabony belterületén látták a vadállatot. Karácsondon is feltűnt, június 3-án pedig már az Alföldön, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Abonyban észlelték. A dél felé menekülő fáradhatatlan medvét kedden Kocséron próbálták elfogni, sikertelenül.
„Egy birkanyáj mellett is ment el úgymond, de csak gyümölcsöt evett, és azt ette le a fáról. Tehát az embereket. Csak ez elmondani meg borzasztó. Láttuk a lábnyomot, hogy milyen nagy a lábnyom. Ez körülbelül olyan három éves hím medvére saccolják. 100-150 körüli súlyra, tehát nem kistermetű jószág volt már" - mondta a polgármester, Bodnár András.
Kocséron a nyomok mellett ürüléket, és egy meghajlított kerítést is hagyott maga után a három mázsás állat. Itt a helyi iskola mellett is látták.
A szakemberek azt javasolják, hogy feltűnés nélkül távozzon, aki medvével találkozik. Ha észreveszi az embert, ne próbálják meg elzavarni, és ne nézzenek a szemébe, ugyanakkor hátat fordítani sem szabad. Ha mégis megközelíti az embert, hasra kell feküdni, és fejünket a kezünkkel eltakarni.
Kacsa volt a hír a medve megtalálásáról
Szerdán délután több helyen megjelent, hogy "elkapták" a medvét. Mint kiderült, ez nem igaz - írta meg a vs.hu.
"Még keresik az elkóborolt medvét - közölte a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság szerdán. Nem igaz tehát, hogy megtalálták.
Hétfőn Abonyban figyeltek meg egy medvét, amelyet kedden Kocsér, szerda reggel pedig már Tiszaalpár környékén láttak."
Még keresik az elkóborolt medvét - közölte a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság szerdán az MTI-vel.
Felidézték: hétfőn Abony térségében figyeltek meg egy medvét, amelyet kedden Kocsér, szerda reggel pedig már Tiszaalpár környékén láttak.
Az eddigi megfigyelések szerint a medve jámboran viselkedik, elsősorban gyümölccsel táplálkozik, emberrel szemben nem tanúsított agressziót, ennek ellenére "semmilyen körülmények között nem javasolt szándékosan a közelébe menni" - emelték ki.
A Duna-Ipoly, a Kiskunsági és a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrszolgálata, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság, a térségi polgárőrségek, és a helyi vadásztársaságok összefogásával folyamatosan nyomon követik a medvét. A Készenléti Rendőrség hőkamerával felszerelt helikopterrel, a természetvédelmi őrök drónnal is keresik a hatályos jogszabályaink szerint fokozottan védett állatot.
A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársait a területileg illetékes Bács-Kiskun és Csongrád Megyei rendőrök váltották fel, ők segítik a munkát, gondoskodnak az esetleges alkalmi útlezárásról a lakosság és a medve védelmében - írták.
A munkában részt vesz Sós Endre, a Fővárosi Állat- és Növénykert vezető állatorvosa és Veprik Róbert, a Szegedi Vadaspark igazgatója is, nekik hatósági engedélyük van altatólövedék használatára. Ha elfogják a medvét, akkor jeladóval látják majd el a Bükki Nemzeti Park munkatársai, majd egy számára megfelelő, településektől távoli, nemzeti parki élőhelyen fogják szabadon engedni - olvasható a közleményben.