Szeptembertől hallgatókat fogad a Gál Ferenc Egyetem kecskeméti intézete
Kecskeméten is képzést indít szeptembertől Bolberitz Pál Intézet néven a Szeged-Csanádi Egyházmegye Gál Ferenc Egyeteme (GFE). Erről tartottak 2022. április 21-én, csütörtökön sajtótájékoztatót a Kecskeméti Szakképzési Centrum Bibó István utcai épületében.
A sajtótájékoztató résztvevői voltak Kovács Ernő, Bács-Kiskun megyei kormánymegbízott, dr. Kozma Gábor, a GFE rektora, dr. Vincze Gábor, a GFE ESZK dékánja, Mgr. dr. Finta József érseki helynök, címzetes apát, docens, Kothencz János, a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató főigazgatója, dr. Mák Kornél, a GFE intézetvezető docense, Leviczky Cirill, a KSZC kancellárja. Valamint a kecskeméti intézet oktatói közül Vedelek Norbert, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés alelnöke, Sipos Zsolt, a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara titkára, Róna Tamás főrabbi, a Magyarhoni Zsidó Imaegylet Egyesület elnöke, Dr. Bank Gyula Zsolt gerontológus, pszichiáter, a Bács-Kiskun Megyei Kórház Krónikus Belgyógyászati Osztályának osztályvezető főorvosa és Ditzendy Károly Arisztid HROD ügyvezető igazgató.
Mint a sajtótájékoztatón elhangzott, a Gál Ferenc Egyetem a Szeged-Csanádi Egyházmegye felsőoktatási intézményeként már 92 éve működik a délkelet-magyarországi régióban. Az egyetemnek a keresztény kultúrát közvetítő, gazdagító küldetése, számos tudomány- és képzési területen megnyilvánuló értékközpontú tevékenysége hozzájárul a térség társadalmi, szellemi, kulturális és gazdasági fejlődéséhez.
A Gál Ferenc Egyetem történelmi elődje a Szent István király által 1030-ban alapított Csanádi Egyházmegye káptalani iskolája volt, amit Szent Gellért püspök hozott létre. A trianoni területvesztés miatt átszervezett egyházmegye céljaira és a nemzet megújulásának érdekében alapított 1930-ban Glattfelder Gyula püspök Szegeden új Hittudományi és Bölcseleti Főiskolát és papi szemináriumot. A rendszerváltás utáni Szegedi Hittudományi Főiskola 2008-ban vette fel Gál Ferenc teológus és lelkipásztor nevét, aki a diktatúra egyházüldözésének időszakában megtartotta, majd újjászervezte a magyar katolikus egyetemi oktatást. A Gál Ferenc Főiskolából 2020. augusztus 1-jével lett Gál Ferenc Egyetem.
A Szegeden működő Teológiai Kar mellett az intézmény Szarvason 2013-ban Gyakorlóintézménnyel, majd 2014-ben Pedagógiai Karral, 2017-ben Gyulán Egészség- és Szociális Tudományi Karral, 2018-ban Békéscsabán Gazdasági Karral bővült. Budapesten szintén vannak képzéseik. A GFE Technikuma Békésen és Szegeden működik. Így két megyeszékhelyén is jelen vannak, továbbá nagy kulturális hagyományú dél-alföldi városokban, valamint a Fővárosban is működnek: mindenütt a helyi társadalommal szoros partnerségben, a képzéseiket, kutatásaikat az igényekhez igazítva.
Az egyetemen a világi és a teológiai, hitéleti képzések nemcsak jól megférnek, hanem segítik is egymást. A hazai egyházi felsőoktatásban egyedül itt van egészségügyi és gazdasági képzés, illetve mezőgazdasági program.
Az egyetem hívja és várja a magyarországi és külhoni érdeklődőket, különösen a délkelet-magyarországi régióból érkezőket, akik a helyben elérhető, nemzetközi ösztöndíjakra lehetőséget adó egyetemi képzést kívánják választani.
A Kecskeméti intézetben a következő képzések indulnak: alkalmazott szociális gerontológia szakirányú továbbképzési szak, egészségfejlesztő mentélhigiéné szakirányú továbbképzési szak, mentélhigiéné az óvodában, iskolában szakterületen pedagógus szakvizsgára felkészítő szakirányú továbbképzési szak, valamint iskolai szociális munka szakirányú továbbképzési szak.
Jelentkezni 2022. augusztus 19-ig lehet, a képzések kezdési időpontja pedig 2022. szeptember 01. A felvétel feltétele főiskolai vagy egyetemi diploma. A képzés helyszíne a Gál Ferenc Egyetem Bolberitz Pál Intézete (Kecskemét, Bibó istván u. 1.) A képzés gyakorisága: havonta két alkalommal, péntek délutáni és szombati napokon. További tájékoztatás: kecskemet@gfe.hu