Robotikai megoldásokkal segítik a megváltozott munkaképességű munkavállalókat

Vissza a címlapra
Robotikai megoldásokkal segítik a megváltozott munkaképességű munkavállalókat

A Viapan Group és a Q-Automotive Kft. által közösen elindított, INSERT pilot projekt középpontjában a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásának modernizálása áll. A projektet a napokban mutatták be Kecskeméten. (Fotók: Dr. Szeberényi Gyula Tamás facebook)

A projekt célja, hogy segítsék a megváltozott munkaképességűek foglakoztatását. Különböző tartásjavító és terheléscsökkentő, robotikai megoldásokkal segítik a munkavállalók egészségének megőrzését, a megváltozott munkaképességűek integrálódását, és a munkáltatók versenyképességének növelését.

A Q-Automotive Kft. 12-12 fő megváltozott munkaképességű munkavállalót alkalmaz kétműszakos munkarendben. Munkájuk során kiválóan megmutatkozik, hogyan válhatnak a megváltozott munkaképességű emberek teljes értékű dolgozókká.

A bemutatón Dr. Macsári Mária, a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási és rehabilitációs főosztály főosztályvezetője elmondta, hogy a megváltozott munkaképességű ellátásban részesülők 72%-a talál folyamatosan munkára Kecskeméten.


Projekt címe: INSERT pilot projekt

Projektgazda: Viapan „Dologidő" Kft. 0398 lajstromszámú akkreditált foglalkoztató

Megvalósítás idő: 2022.11.01-2023.12.31.

Megvalósítás helye: Q-Automotive Kft, Kecskemét, Külső Szegedi út. 49.,

Résztvevők: Viapan Dologidő Kft.; Viacob, Q-Automotive Kft.

Projektbe bevont létszám: 29 fő

Ma már nem kérdés, hogy a vállalkozások egyik legértékesebb erőforrása az ember. A Viapan „Dologidő" Kft. innovatív humánpolitikájának alapelve, hogy a megfelelő adottságokkal rendelkező embert válasszuk ki a megfelelő munkahelyre. Szolgáltatásaik évek óta olyan változatos HR megoldásokat kínálnak, melyek nem csak üzleti sikereket biztosítanak, hanem a társadalomtudatos munkaerőkiválasztást és korszerű CSR szemléletet is.

A megváltozott munkaképességű álláskeresők - mint az egyik leghátrányosabb helyzetű célcsoport - munkaerő-piaci integrációját, munkaerő közvetítés szolgáltatásunk mellett akkreditált foglalkoztatóként üzemi és irodai foglalkoztatás keretében is elősegítik.

Akkreditált foglalkoztatóként megfelelő feltételeket teremtenek az elsődleges munkaerőpiacra, még bekapcsolódni nem tudó megváltozott munkaképességű emberek számára, emellett speciális „védett" környezetet is biztosítanak, ahol az elvárások már közelítenek a nyílt munkaerőpiaci feltételekhez.

Elhivatott munkáltatóként célul tűztük ki egy olyan program (Innovatív Segítő Robot Technológia -INSERT) elindítását, amely innovatív technológiák alkalmazásával és a modern foglalkoztatási formák bevezetésével javítják a gyártósori munkavégzés hatékonyságát, és hozzájárulnak az emberi egészség megőrzéséhez.

A projekt eredményei:

• Primer méréseket végeztek a kísérleti projektben résztvevő megváltozott munkaképességű munkavállalókkal, valamint megvizsgáltuk a munkafolyamatok átalakításának lehetőségeit. / Melyek azok a részfeladatok, amit át lehet alakítani automatizálva robotra, illetve azok, ahol az ergoszkeleton használatával javul a munkavállalók egészségérzete./

• A projekt első félévében modellezték és mérték, hogy hogyan segíti a kollaboratív robot és az ergoszkeleton az emberi munka hatékonyságának növelését, és a munkavégző képesség hosszú távú megőrzését.

• A projektbe bevont munkavállalók részére tájékoztatást tartottak, és megmutatták a kollaboratív robot és ergoszkeleton technológiák használatát adott munkakörökben.

• Tartós tesztelésre munkatársaik megkapták az ergoszkeletonokat, a Sawyer kollaboratív robot installálásra került a termelőüzemben.

• A program első féléves eredményeit, gyakorlati tapasztalatait feldolgozták. Elkezdték kidolgozni a további iparágakra történő adaptálás lehetőségeit.