Pénzért valótlanul igazolta a COVID-19 elleni védőoltás felvételét

Vissza a címlapra
Pénzért valótlanul igazolta a COVID-19 elleni védőoltás felvételét

A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség önálló intézkedésre jogosult személy által, üzletszerűen elkövetett vesztegetés elfogadásának bűntette és más bűncselekmények miatt vádat emelt azzal a háziorvossal szemben, aki pénzért, a vakcina beadása nélkül, jogosulatlanul igazolta a COVID-19 elleni védőoltás felvételét.

A vádirat szerint a jánoshalmi doktornő, a bűnügy egyik vádlottja háziorvosként jogosult volt COVID-19 elleni védőoltást beadni és az oltás felvételének tényét igazolni. A vádlottról 2021. évben már köztudomásúvá vált, hogy hajlandó az őt felkereső, védettségi igazolvánnyal nem rendelkező személyek számára a védőoltás felvételének tényét valótlanul igazolni.

A vádlott a rendelőjében megjelent összesen 135 páciensnek igazolta a vakcina beadása nélkül a védőoltás felvételét. Közülük 101-en ezt pénzért - jogtalan előnyért -, míg 34-en ingyen - a szakmai szabályok megszegésével kapták meg. A vádlott az oltás helyett legtöbb esetben sóoldatot adott be, de volt, hogy meg se szúrta a megjelenő személyeket. A vádlott nemcsak a saját körzetébe tartozó embereket fogadta, hanem a vármegye más részeiről érkezőket is, sőt volt, aki Budapestről, Pécsről, vagy Békés vármegyéből ment Jánoshalmára a hamis igazolásért.

A vádlott az átvett pénzeken osztozott az asszisztensével, az ügy egy másik vádlottjával. Ő a valótlan igazolásokért jelentkezőket koordinálta, valamint a doktornő felkérésére - a jogosultsága kereteit megsértve - az EESZT rendszerbe valótlanul rögzítette az oltások beadásának tényét és adatait.

A doktornő tevékenységét egy védőnő és egy szakápoló - az ügy további két vádlottja - is segítette, akik a sóoldattal beoltott, vagy be sem oltott személyeknek, a közfeladattal kapcsolatos kötelességüket megszegve, a védőoltás beadásáról szóló hamis igazolásokat állítottak ki, 30 illetve 45 esetben.

A Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányság nyomozói korrupciós, illetve hivatali bűncselekmények miatt összesen 125 embert hallgattak ki gyanúsítottként. A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség 91 gyanúsítottal szemben feltételes ügyészi felfüggesztést alkalmazott, míg 34 személlyel szemben vádat emelt.

A főügyészség a doktornőt 101 rendbeli önálló intézkedésre jogosult személy által üzletszerűen elkövetett vesztegetés elfogadásának bűntettével és más bűncselekmények elkövetésével vádolja és vele szemben végrehajtandó szabadságvesztés büntetés kiszabását indítványozza.

A vádlottak bűnösségéről a Kecskeméti Törvényszék fog dönteni

Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség