Pályázati forrásnak köszönhetően számos új eszköz segíti a járóbeteg ellátást Kecskeméten

A BÁCS-KISKUN VÁRMEGYEI OKTATÓKÓRHÁZ az „Ellátásfejlesztés a rendelőintézet felújítása és eszközbeszerzés révén a Bács-Kiskun Megyei Oktatókórházban" című EFOP-2.2.19-17-2017-00107 számú pályázatnak köszönhetően 294,36 M Ft, 100%-os mértékű, vissza nem térítendő támogatást nyert el.
A pályázati forrásból többek között a szemészeti szakrendelésre sikerült digitális fundus kamerát beszerezni. A szemfenék-fényképező berendezés segítségével felderíthetők a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a macula degeneráció, illetve szemfenék elfajulás látást érintő szövődményei.
A diabetológiai szakrendelésen ezentúl boka-kar index mérő készülék is segíti a gyógyító tevékenységet. A több mandzsettás boka-kar-index mérő, pulzushullám sebesség mérő funkcióval, szoftverrel, több típusú mandzsettával rendelkezik. Ennek beszerzése nagyban hozzájárul a népbetegségnek számító diabétesz, túlsúly és más keringési zavarok okozta perifériás érbetegség korai felismerésében. A diabétesz szövődményeinek diagnosztizálását biztosító, az ellátás minőségét javító, a diagnosztikai szakmai protokolloknak megfeleléshez szükséges készülék a perifériás érbetegség korai felismerésében és kezelésében segíti a munkát. Segíthet megelőzni a perifériás érbetegség súlyos szövődményeit, mint például az alsó végtagok artériáinak szűkülése, amely súlyos fájdalomhoz, fekélyekhez és végtagamputációhoz vezethet. A boka-kar index mérés (BKI) egy egyszerű, gyors és fájdalommentes vizsgálat, melyet egy orvos vagy egy képzett egészségügyi szakdolgozó végez, nem több mint 10 percet vesz igénybe.
A támogatásnak köszönhetően a neurológiai szakrendelésre beszerzésre került egy modern EEG és egy EMG készülék. A 38 csatornás EEG készülék programozható fotostimulator, videorendszer, alvás felvevő és kiértékelő programcsomaggal rendelkezik, úgynevezett kapnográf rendszer. A készülék segíti a neurológiai elsősorban az epilepszia diagnosztikát. A járóbeteg-ellátásban történő alkalmazása gyorsabb, magas színvonalú ellátást biztosít. Az EMG vizsgálatok alkalmazásával elkülöníthetővé válnak a gerincvelői mozgató idegsejtek, a mozgató- és érző idegrostok, az izmok, valamint az ideg-izom átmenet betegségei. Meghatározható az idegkárosodások típusa, mértéke, az idegek megbetegedésének helye, az elváltozás akut vagy krónikus jellege.
A pályázati forrásból a szülészeti szakrendelésre 4 db CTG készülék érkezett, melyből kettő ikervizsgálatokra is alkalmas. A modern orvosi technológia lehetővé teszi, hogy átfogóan ellenőrizhessék a baba fejlődését a terhesség alatt. Az ultrahang mellett a CTG is a magzat egészségügyi kontrolljára szolgáló készülék, ami a magzati szívfrekvenciát és a méhösszehúzódásokat monitoroz. A járóbeteg-ellátásban történő alkalmazása csökkenti az esetleges várakozási időt, gyorsítja az ellátást, tehermentesíti a fekvőbeteg-ellátást.
A tüdőgondozó intézet a spirométer és az ultrahang aeroszol készülékek mellett egy légzésfunkciós készüléket is kapott a pályázati beszerzés keretén belül. A készülék megléte nélkülözhetetlen, mivel megnövekedett a COVID 19 fertőzésen átesett betegek utókezelése, rehabilitációja. A légzőrendszer betegségei jelentős terhet jelentenek mind az egészségügy, mind az érintettek és az egész társadalom számára. A vásárolt modern készülékek magas színvonalú, járóbeteg-ellátást biztosítanak a nagyszámú asztmás, obstruktív légúti megbetegedésben, illetve daganatos elváltozásban szenvedő páciensek részére.
Szintén a pályázati forrásnak köszönhetően a felújított központi EKG-ba beszerzésre került egy terheléses futószalag ergométer EKG felvevővel, mely 12 elvezetéses nyugalmi- és terheléses EKG vizsgálat lefolytatására és elemzésére alkalmas. A terheléses EKG vizsgálat során fizikai aktivitás közben - amikor a szervezetnek több oxigénre van szüksége - mérik és rögzítik a szívben zajló elektromos folyamatokat. A szív működésének minőségét a fizikai aktivitás során ábrázolja.