Okleveles magasépítő technikusképzés indul Kecskeméten a Széchenyi István Egyetem közreműködésével

Vissza a címlapra
Okleveles magasépítő technikusképzés indul Kecskeméten a Széchenyi István Egyetem közreműködésével

A győri Széchenyi István Egyetem és a Kecskeméti SZC Gáspár András Technikum együttműködésében okleveles magasépítő technikusképzés indul a 2025/2026-os tanévtől. Az erről szóló megállapodást az intézmények képviselői nemrégiben írták alá Kecskeméten.

Fotó: Dr. Szép János, a Széchenyi István Egyetem Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Karának dékánja, Ignácz Bence, a Kecskeméti Szakképzési Centrum főigazgatója, dr. Kovács Zsolt, a Széchenyi István Egyetem általános és oktatási elnökhelyettese és Jóljárt Zoltán Balázs, a Kecskeméti SZC Gáspár András Technikum igazgatója az együttműködési megállapodás ünnepélyes aláírásán Kecskeméten

A Széchenyi István Egyetem elkötelezett a szakképzés és a minőségi szakember-utánpótlás segítése mellett. Ennek érdekében számos együttműködést alakít ki, az elmúlt időszakban többek között a Győri Szakképzési Centrum két intézményével, valamint a Soproni Szakképzési Centrum Fáy András Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Technikumával kezdte meg okleveles technikusképzések elindítását. Ezek a lehetőségek számos előnnyel járnak a fiatalok számára. Amellett, hogy jól szolgálják a középiskola és a felsőoktatás közti átjárhatóságot, hozzájárulnak a sikeres szakmai karrierhez szükséges kompetenciák és készségek elsajátításához.

Az egyetem nemrégiben újabb megállapodást írt alá: közreműködésével a Kecskeméti Szakképzési Centrum Gáspár András Technikumában indul el okleveles magasépítő technikusképzés a következő tanévtől, amelynek során a diákok az építőiparban kiválóan hasznosítható tudást, versenyképes végzettséget szerezhetnek. A képzés kialakításában nagy szerepet vállal az egyetem Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Kara, amely a tanterv összeállítása mellett oktatói segítséget és kreditelismerési lehetőséget is nyújt.

A mai nap egy gyümölcsöző együttműködés kezdete, amelyben az építőipari technikusképzés és az egyetemi képzés összeforr. A partnerség által olyan diákok kerülhetnek be a felsőoktatásba, akik a naprakész elméleti tudás mellett gyakorlati tapasztalattal is rendelkeznek, ez pedig hozzájárul szakmai pályafutásuk sikerességéhez" - fogalmazott az aláírási ünnepségen Ignácz Bence, a Kecskeméti Szakképzési Centrum főigazgatója. Elmondta, hatalmas büszkeség a központ számára, hogy építőipari képzéseit még magasabb szintre emelheti a Széchenyi István Egyetem közreműködésével.

Jóljárt Zoltán Balázs, a Kecskeméti SZC Gáspár András Technikum igazgatója kifejtette: az együttműködés nagy lépést jelent mind a technikusképzés, mind pedig az építész-, építő- és közlekedésmérnöki szakma jövőjének megerősítésében. „Célunk, hogy színvonalas és gyakorlatközeli tapasztalattal, valamint a legújabb iparági ismeretekkel vértezzük fel a továbbtanulás előtt álló diákjainkat" - szögezte le. Hozzátette: a mostani megállapodás az érettségi utáni kétéves technikumi képzésre vonatkozik, azonban kiemelt cél a rövidített szakmai képzések indítása is, amely a felnőttképzésben már jól működő gyakorlat.

„Az új szakképzési stratégia 2019-es elindulásakor az egyik legfontosabb cél a szakképzés és a felsőoktatás összekapcsolása volt. Ez egyetemünk számára is kihívást jelentett, azonban az elmúlt időszakban tizenkilenc technikummal és kilenc szakképzési centrummal írtunk alá együttműködési megállapodásokat, így már nagyon jó gyakorlattal rendelkezünk a közös képzési programok megvalósítása terén" - húzta alá dr. Kovács Zsolt, a Széchenyi István Egyetem általános és oktatási elnökhelyettese. Köszönetet mondott az ágazatirányító minisztériumnak és Pölöskei Gáborné korábbi szakképzésért felelős helyettes államtitkárnak a folyamatos támogatásért, amely lehetővé tette az okleveles technikusi képzések indítását.

„Ezzel az együttműködéssel mindenki, de elsősorban a Kecskeméti SZC Gáspár András Technikum diákjai és szüleik nyernek, hiszen bátran választhatnak szakmát abban a tudatban, hogy a felsőoktatásba történő továbblépés biztosított számukra. Intézményeink közösen olyan képzési programot alakítanak ki, amelyben a diákok által szerzett krediteket egyetemi tanulmányaik során beszámítjuk, így az adott tantárgyakat már nem kell újra elvégezniük, ha a Széchenyi-egyetemre kerülnek" - taglalta az elnökhelyettes. Kiemelte: a tapasztalatok alapján az okleveles technikusi képzésről érkező hallgatók általában felkészültebbek, így magabiztosabban veszik a szakmai tárgyak akadályait, nagy lépést téve sikeres diplomaszerzésük felé.

Háttér:

A győri központú, de képzéseivel, kutatásaival Mosonmagyaróváron, Zalaegerszegen és Budapesten is jelen lévő SZÉCHENYI ISTVÁN EGYETEM (SZE) Magyarország egyik legdinamikusabban fejlődő felsőoktatási intézménye. Mintegy 14 ezer fős hallgatói közösségét csaknem nyolcvan ország fiataljai alkotják. Rendkívül erős gyökerekkel rendelkezik a technológiai és az informatikai képzések terén, amelyeket minőségi gazdaságtudományi, állam- és jogtudományi, pedagógiai, társadalomtudományi, művészeti, egészség- és sporttudományi, valamint mezőgazdaság- és élelmiszer-tudományi képzések egészítenek ki. Az intézmény kiemelkedő számú ipari-gazdasági kapcsolattal rendelkezik. A Széchenyi István Egyetem a két legnagyobb felsőoktatási minősítő szervezet közül a Quacquarelli Symonds (QS) legfrissebb világranglistáján az 1001-1200. helyen, európai ranglistáján a top 400-ban, fenntarthatósági világranglistáján a 901-920. helyen; a Times Higher Education (THE) világranglistáján az 1501+ kategóriában, „fiatal egyetemek" rangsorán és interdiszciplináris tudományos rangsorán az 501-600. helyen, fenntarthatósági célok alapján összeállított rangsorán a 601-800. helyen - ezen belül a „fenntartható városok és közösségek" kategóriában a világ 200 legjobb egyeteme között -, míg tudományterületi világranglistáján mérnöki tudományok kategóriában az 1001+ kategóriában szerepel. Az intézmény további fejlődését többek között győri, mosonmagyaróvári, valamint a zalaegerszegi ZalaZONE melletti tudományos és innovációs parkjai segítik elő.