Neumann János Egyetem: Az „Új innovatív vésőgenerációk fejlesztése” című projekt zárása

A 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2020-00148 azonosítószámú, „Új innovatív vésőgenerációk fejlesztése" című projekt a HILTI Szerszám Korlátolt Felelősségű Társaság és a Neumann János Egyetem alkotta konzorciumban valósult meg.
Az Kulturális és Innovációs Minisztérium által támogatott 958 660 133 Forint összköltségű projekt megvalósításához a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal az NKFI Alapból összesen 564 253 987 Forint vissza nem térítendő támogatást nyújtott a Kedvezményezettek részére, mely támogatásból a HILTI Kft., mint konzorciumvezető 385 837 519 Forint, a Neumann János Egyetem, mint konzorciumi tag 178 416 468 Forint összegben részesült. A támogatás intenzitása a projekt elszámolható összköltségének 58,86 %-a.
A projekt célja egy olyan vésőcsalád kifejlesztése volt, amely hatékonyabban képes ellenállni a vésőt érő dinamikus terhelések következtében kialakuló anyagfáradásnak, és a korábbi szerszámoknál hatékonyabb bontási teljesítményre, illetve kiemelkedő életartamra is képes egyben.
Az új termékcsalád kifejlesztésével párhuzamosan új teszteljárások kidolgozására is sor került. A mérnökök és kutatók olyan tesztrutinokat terveztek és építettek ki a projektben, amelyek igény szerint prototípus, vagy akár üzemi szinten is képesek lesznek a jövőben a vésők robusztusságát, bontási teljesítményét, repesztőhatását és kopással szembeni ellenállását monitorozni.
A gyártástechnológiai újítások terén a hőkezelési és a képlékenyalakítási folyamatok kerültek elsősorban terítékre, a fenntarthatóság, a szakszerűség és a gazdaságosság jegyében. Ismert képlékenyalakítási technológiák újragondolásával, továbbá az új ötletek gyakorlatba történő átültetésével a meglévő gyártási környezet sajátosságaihoz illeszkedően, illetve egy egészen új hőkezelési eljárás kidolgozásával sikerült a projektben elérni, hogy a korábbi termékeknél jobb mechanikai tulajdonságokkal rendelkező vésők hagyják el a HILTI gyártósorát, melyek a legújabb szakmai ismeretekre alapozott és fenntarthatóbb technológiákkal kerültek előállításra.
A projekt keretében született számos szakmai eredmény mellett (melyek az új tesztrutinok kidolgozását, vagy épp a gyártási technológiák optimalizálását segítették) kiemelendő, hogy két Európa Uniós szabadalom is benyújtásra és elfogadásra került az új, optimalizált vésőszerszám geometriára és az újonnan kifejlesztett hőkezelési eljárásra vonatkozóan. 9 termék kerül bevezetésre a Hilti költséghatékony és 11 termék a professzionális termékportfólióra.