Nemzetközi Porcelán Szimpóziumon mutatta be a Nemzetközi Kerámia Stúdiót Sütő Erika

Vissza a címlapra
Nemzetközi Porcelán Szimpóziumon mutatta be a Nemzetközi Kerámia Stúdiót Sütő Erika

Az észak-csehországi Experimental Ceramic Studio (Kísérleti Kerámia Stúdió) 2024. július 22 - augusztus 8. között rendezi meg a KEEP IN TOUCH elnevezésű Nemzetközi Porcelán Szimpóziumát. 2024 nyarán fiatal művészek és tervezők valósíthatják meg ötleteiket és művészeti projektjeiket porcelánból, egy nemzetközi felhívású, háromhetes rezidencia-programon belül. A szimpóziumon Sütő Erika (HU), a KKMM - Nemzetközi Kerámia Stúdió vezetője a közel fél évszázados múlttal rendelkező alkotótelepet mutatta be.

A Szimpóziumot a prágai Iparművészeti Múzeum támogatásával 2010 óta, kétévente szervezik meg Dubí városában a Kísérleti Kerámia Stúdióban, amely a J. E. Purkyně Egyetem (FAD JEPU) Művészeti és Formatervezési Karának gyakorlati helyszíne. A szimpóziumi programhoz kapcsolódóan, 2024. július 26 - 28. között tartották a neves Workshop Weekend-et. A szakmai nyílt hétvégén a Szimpózium résztvevőinek rövid, ún. PechaKucha jellegű prezentációi mellett, elismert elméleti és gyakorlati szakemberek tartottak előadásokat és demonstrációkat a látogatók számára. Az idei meghívott előadók:

Barbara Schmidt (DE) a Kahla porcelángyár egykori tervezője, a berlini Weißensee Művészeti Egyetem professzoraként kísérleti dizájnt tanít a tervezők legfiatalabb generációjának. Barbara Schmidt kreatív teljesítményét leginkább az jellemzi, hogy behatóan foglalkozik az abban megtestesülő kapcsolatokkal, legyen szó az anyagok fizikai oldaláról vagy a jelentés és hasznosság hallgatólagos kapcsolatáról, mely a tervező, a gyártók és a leendő felhasználók között húzódik.

Neil Brownsword (UK) keramikusművész a Staffordshire-i Egyetem professzora. Neil Brownsword művészeti módszerei sajátos, de rendkívül változatos, empirikus és tapasztalati elemzést és kommunikációt ötvöznek. Művészete a kézműves készségeken, a posztindusztriális entrópiákon és az értékek társadalmi felépítésén keresztül szól az emberiséghez.

Geszler Mária Garzuly (HU) Kossuth-díjas keramikusművész munkássága leginkább antropomorf, sómázas és porcelán formáiról ismerhető fel, amelyekre főleg fekete vagy kobaltkék színben visz át szitanyomásos képeket. Ezek az emléktérképekre emlékeztető, aprólékosan leíró, gyakran eklektikus képgyűjtemények asszociációkat és jelentéseket merítenek olyan képekből, mint pl. korai természeti és ipari tájfotók vagy 19. századi japán fametszetek.

Irina Razumovskaya (RU/UK) keramikusművész - aki a korábban a Nemzetközi Kerámia Stúdió rezidens művésze is volt - alkotásaiban az öregedés filozófiai elmélkedései, az anyag romlásának elkerülhetetlensége és az építészeti struktúrák elemző megfigyelése nyilvánul meg. Lakonikus sztereometrikus formák és rácsmintázatok képezik kifejező nyelvezetének alapját. Műveinek aktív felületein a különböző porcelán-, kőedény- és mázrétegek átfedésén keresztül reprodukálja az anyagok öregedésének hatásait.

Kryštof Hejný (CZ) művészettörténész a Szimpózium kurátoraként a kézműves gyakorlaton és anyaghasználaton alapuló tervezésre fókuszál elméleti kutatásaiban. Kerámiatörténetet tanít a Nyugat-Csehországi Egyetem Ladislav Sutnar Formatervezési és Művészeti Karán, valamint szobrászati, kerámia- és formatervezési kiállításokat rendez, különös tekintettel a módszertanra. Előadásán a modern cseh kerámiaművészet történeti fejlődését és annak hatásait vizsgálta a kortárs cseh kerámiaművészetre.

Sütő Erika (HU), a KKMM - Nemzetközi Kerámia Stúdió vezetője a közel fél évszázados múlttal rendelkező alkotótelepet mutatta be, mely egyike Európa legrégebbi, folyamatosan működő kerámiaművészeti központjainak és mintaként szolgált számos más, később létrehozott kerámiaközpontnak. Sütő Erika részletesen bemutatta a Stúdió rezidencia programját, az oktatásban vállalt szerepét, nemzetközi csereprogramok lehetőségeit és a világhírű, közel négyezer darabot számláló kortárs kerámiagyűjteményét. A nemzetközi kapcsolatépítés és az Szimpóziumot szervező J. E. Purkyně Egyetemmel való együttműködés lehetőségeiről is egyeztetett Antonín Tomášek tanszékvezetővel.

A nagy létszámú résztvevővel zajló szakmai hétvége nyitónapján a látogatók megtekinthették a Dubí-i Porcelángyárat, mely a híres kobaltkék-hagymamintás porcelánkészleteiről ismert.

Galéria (10 kép)

Összes kép letöltése