Négy év börtönbüntetést kapott egy korábban közismert kecskeméti vállalkozó

Vissza a címlapra
Négy év börtönbüntetést kapott egy korábban közismert kecskeméti vállalkozó

Költségvetési csalás bűntette miatt négy év börtönre, és négy év közügyektől eltiltásra ítélték 2024. január 24-én, szerdán, a Kecskeméti Törvényszéken azt a kecskeméti vállalkozót, aki évekkel ezelőtt a hazai ásványvízpiac szereplőjeként Cegléden bejegyzett kft-ben is az egyik tulajdonos volt. Emellett még mintegy 30 vádlottat ítéltek szabadságvesztésre, illetve felfüggesztett börtönbüntetésekre. Az ítélet nem jogerős.

A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség eredetileg 50 vádlottal szemben nyújtott be vádiratot több gazdasági társaság felhasználásával megvalósított, éveken keresztül működő és a költségvetést jelentős mértékben károsító bűnös tevékenység miatt. A vádirat lényege szerint 2011 és 2016 közötti időszakban a bűnszervezettel érintett vádlottak Bács-Kiskun, Pest és Hajdú-Bihar Megye területén belföldi gazdasági társaságokat fiktív számlákkal láttak el, amely cégek ezen számlák felhasználásával a fizetendő általános forgalmi adó kötelezettségüket jogosulatlanul csökkentették.

A bűnszervezet a vád szerint 4.245.947.719 forint értékű vagyoni hátrányt okozott a költségvetésnek oly módon, hogy belföldi és uniós gazdasági társaságokat használt fel a költségvetési csalás elkövetéséhez. A Főügyészség álláspontja szerint közösségi ügyletekkel kombinált ÁFA csalást, vagyis az „eltűnő kereskedő" útján megvalósuló csalási módszert valósítottak meg, amely az Európai Unió tagországaiban lévő eltérő adóztatási szabályokat használta ki.

A Főügyészség indítványa szerint az adóalanyok (haszonhúzó cégek) egy másik Közösségen belüli országba értékesítettek és számláztak, ezáltal lehetővé vált, hogy ők áfa mentesen értékesítethessék a terméket, ugyanakkor áfa visszaigénylési jogukat is gyakorolhassák. A bűnszervezetben érintett és a számlaláncok elején álló kereskedelmi tevékenységet végző számlakibocsátó adóalanyok értékesítésük után nem vallották be és nem fizették meg az adót, majd a lánc további résztvevői adóminimalizálásra törkedtek, így végül a lánc végén álló adóalany nagy összegű áfát számíthatott fel/igényelhetett vissza, amelynek megfizetését azonban a láncolat korábbi szereplői korábban elmulasztották. Ugyancsak nem fizettek adót az ügyészi álláspont szerint a bűnszervezethez tartozó uniós gazdálkodók uniós beszerzésük, majd ezt követő értékesítésük után.

A vád tárgyát költségvetési csalás és ehhez kapcsolódóan hamis magánokirat felhasználás képezte. A Törvényszék korábban 20 vádlott vonatkozásában már ítéletet hozott. A Kecskeméti Törvényszéken dr. Hadnagy Ibolya büntetőtanácsa által most négy évre ítélt vállalkozó mellett a bíróság további 10 személy esetében 1 év és 3 év közötti börtönbüntetéseket szabott ki, a többi vádlott esetében pedig az 1-2 éves börtönbüntetéseket több év próbaidőre felfüggesztette.