Napelemes rendszerrel bővül a TERMOSTAR biomassza fűtőműve – Rekordszámú résztvevő az őszi Távhőszolgáltatás napján
Rekordszámú résztvevővel zajlott az október 25-ei őszi Távhőnap Kecskeméten. Az érdeklődők a távhős szakemberek kalauzolásával tekinthették meg a déli iparterületen lévő biomassza fűtőművet. A megújuló energiát hasznosító fűtőmű hamarosan napelemes rendszerrel bővül, amely tovább erősíti a fenntartható és klímatudatos hőtermelést és a fogyasztók ellátásbiztonságát. (Fotó: Vincze József)
A 2023 év végén átadott biomassza fűtőmű 20+5 MW teljesítményű kazánjaival az Alföld adottságainak megfelelő megújuló energiaforrásból állít elő hőenergiát. Kecskemét lakosságának mintegy 1/3-a él távhős lakásban. Ezért különösen fontos, hogy a fűtéshez és melegvízhez szükséges hőt klímatudatos technológiával termeljék meg, olyan fűtőanyag felhasználásával, amely folyamatosan rendelkezésre áll Kecskemét környékén. A biomassza technológiának köszönhetően éves szinten 20.500 tonnával kevesebb CO2 kerül a levegőbe. Ráadásul jelentősen csökken a földgázfüggőség, ami tovább erősíti a távhős lakások és intézmények ellátásbiztonságát.
A TERMOSTAR a fenntartható megoldásokban hisz. Ezért várhatóan még idén üzembe áll a biomassza telephely napelemes rendszere. További fejlesztési lehetőséget kínál a Bácsvíz Zrt. szennyvíztisztító telephelyének szomszédsága. Jó hír, hogy előkészítési fázisban van a két szolgáltató energetikai együttműködése - amellyel ipari méretekben is jelentős energiamegtakarítást eredményezhet.
Az őszi Távhőszolgáltatás napja résztvevői működés közben tekinthették meg a biomassza fűtőművet. A legnagyobb érdeklődés a 20 MW teljesítményű biomassza kazán bemutatását kísérte, amelynek magassága olyan, mint egy 8 emeletes házé. Az eseményre 8:00 órától folyamatosan érkeztek egyéni látogatók és csoportok. Az érdeklődést jól mutatja, hogy volt olyan iskola, ahonnan 100 gyermek vett részt az eseményen, akiket az üzemlátogatás mellett Klíma Kvízzel, virtuális túrával, szerencsekerékkel vártak a távhős szakemberek.
Nyáron miért nem látszik a kéményen, hogy működik a biomassza fűtőmű?
A válasz egyszerű: A biomassza fűtőmű kéményéből magas hőmérsékletű vízpára távozik, amely a nyári melegben láthatatlan. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne működne a fűtőmű. Hiszen itt történik a melegvíz előállításához szükséges hőtermelés. Ősz folyamán, ahogy hűvösödik az idő, ismét láthatóvá válik a hófehér, tiszta vízpára.