Mutatjuk mekkora volt a drágulás az elmúlt öt évben a kecskeméti ingatlanpiacon

Vissza a címlapra

Tavaly gyakran hallhattunk az ingatlanárak folyamatos növekedéséről, azonban az elmúlt év végén már úgy nézett ki, hogy a sokak által emlegetett ingatlanlufi végül kidurrant. Ez leginkább az áremelkedés lassulásában és megállásában mutatkozott meg. Emellett a hazánkban is igen komoly gazdasági hatással bíró járványhelyzet is rányomta idén a bélyegét az ingatlanpiaci árakra. (Fotó: pixabay)

Kecskeméten az elmúlt öt évben a családi házak átlagára minden bizonnyal kisebb léptékben, visszafogottabban változott. Az öt év során városunkban a téglalakások voltak a legdrágábbak, azokat követték a panellakások, a sort pedig minden évben - minimális lemaradva a panel építésű ingatlanoktól - a családi házak zárták. Korábban már bemutattuk, hogyan alakult az elmúlt egy év a kecskeméti ingatlanpiacon, most pedig az áralku nélküli árak figyelembevételével az előző öt év változásait tanulmányozzuk.

A családi házak mérsékeltebb növekedést mutattak

Az Ingatlannet.hu statisztikai adatbázisából kiderült, hogy a családi házak átlagárai ugyan évről évre emelkedtek, viszont a három fő ingatlantípus közül itt volt látható a legmérsékeltebb drágulás. 2016 novemberében a kecskeméti házak átlagos árfekvése 264 ezer forintra volt tehető négyzetméterenként. Ez az összeg az öt év alatt folyamatosan emelkedett, így elérve 2020 novemberében a 388 ezer forintos négyzetméter árat, ezzel okozva egy 46 százalékos drágulást a vizsgált időintervallumban.

A lakások ára is emelkedett

A téglalakások folyamatosan drágának számítottak városunkban. 2016 novembere és 2020 novembere között 123 ezer forintos drágulást könyvelhettünk el az ilyen típusú lakások négyzetméterenkénti árában. 2016 novemberében a téglaépítésű lakásokat átlagosan még csak 358 ezer Ft/m2 áron kínálták eladásra városunkban. A folyamatos áremelkedés következtében azonban a téglalakások átlagos kínálati ára 2020 novemberében már elérte a 481 ezer forintot is, így okozva az öt év viszonylatában egy majdnem 35 százalékos drágulást.

A panellakások ára inkább a családi házak árváltozására hasonlított. 2019 novemberéig drágulást könyvelhettünk el, majd tavalyról az idei évre már mérséklődést figyelhettünk meg az ingatlanpiacon. 2016 novemberében a kecskeméti paneleket átlagosan 264 ezer Ft/m2-es áron kínálták eladásra. A négy év elteltével pedig ez az összeg 400 ezer forintra emelkedett négyzetméterenként. Idén novemberben már csak 394 ezer forintot kértek négyzetméterenként a tulajdonosok ingatlanjaikért.

Az albérleti díjak is csökkenésnek indultak

A Kecskeméten kiadó ingatlanok bérleti díja egészen a 2019-es évig folyamatosan emelkedett, így 1822 Ft/m2-ről egészen 2300 Ft/m2-re drágult. Azonban az idei év novemberben a piaci változásoknak köszönhetően a kiadó ingatlanok átlagára már csak 1970 forintra volt tehető négyzetméterenként.

A járványhelyzet minden bizonnyal nagy befolyással volt a hazai ingatlanpiacra is

Az MNB új, novemberben kiadott lakáspiaci jelentéséből kiderült, hogy az idei évben a koronavírus-járvány megjelenése határozta meg a hazai lakáspiaci folyamatokat. A második negyedévben például az ingatlanpiaci tranzakciók száma 34 százalékkal elmaradt a 2019-es év azonos időszakához képest.

A fővárosi lakásárak a második negyedév során 5,6 százalékkal mérséklődtek, ezzel a budapesti lakásárak már az egy évvel ezelőtti szintjüknél is alacsonyabbak. A nyári hónapokban ugyanakkor az adásvételek száma már meghaladta az előző évi értékeket, ami már a lakáspiac élénkülésére utal.