„Mindaz, amit Isten alkotott, nagyon jó!” - Világimanap lesz a Református Újkollégium dísztermében

Vissza a címlapra

Öt kecskeméti felekezet asszonyait és „pártoló férfitagjait" köszöntik majd 2018. március 2-án, pénteken délután 16:30-kor a Református Újkollégium dísztermében az ökumenikus világimanap alkalmából. A világimanap tematikáját idén a Suriname-i asszonyoknak köszönhetjük, akik a „Mindaz, amit Isten alkotott, nagyon jó!" mottóval ellátott liturgiában az Isten által ránk bízott, teremtett világ iránti felelősségünkre, a környezetvédelem fontosságára hívják fel a világ figyelmét a Teremetés könyvének 1-31. igeversei alapján.

Az ökumenikus világimanapot 1870 óta tartják meg világszerte, Magyarországon pedig idén szervezi meg harminckettedik alkalommal a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT) az eseményt. A résztvevők az ökumenikus tanács által megjelentetett kiadványok segítségével készülhetnek fel, hangolódhattak rá az eseményre, és élhetik majd meg az imanapi liturgia tartalmának kiteljesedését.

Kecskemét immár 21. alkalommal vesz majd részt az ökumenikus világimanap mozgalomban. Az utóbbi években öt felekezettel együtt tartják az imanapot a kecskeméti reformátusok. A program elsődleges célja a keresztyén nők és családok életének megismerése, a kapcsolatépítés és ezáltal egymás terhének hordozása imádságban és anyagi tehervállalásban egyaránt. Valamint gondot fordítanak arra, hogy globalizálódó világunk áldozatain segítsenek felvilágosítással és konkrét tettekkel.

Az Ökumenikus Világimanap kecskeméti nyílvános eseményét 2018. március 2-án, pénteken 16:30-tól tartják az Újkollégium dísztermében. A szervezők pedig minél több érdeklődőt, ismerőst, gyülekezeti tagot várnak a programra.

Suriname, avagy másik nevén Holland-Guyana, a dél-amerikai kontinens északi részén fekvő, magyarországnyi méretű kis állam, amelynek népességszáma alig haladja meg az 500.000 főt, s majd' ugyanennyi a külföldön élő suriname-iak száma. Ezzel a népsűrűséggel a világ legritkábban lakott térségei közé tartozik, ugyanakkor az egyik legszínesebb etnikai és vallási összetételű állam, ahol a különböző gyökerű népcsoportok békességben, jól megférnek egymás mellett. Az ország különlegessége az is, hogy területének 94 százalékát esőerdők borítják, ezért nevezik a "'világ tüdejének" is. Sajnos azonban a természeti kincsek - bauxit, arany, gyémánt, kőolaj - iránti emberi kapzsiság, és a globálisan szűkülő ivóvíz készletek egyre súlyosabb mértékű környezetkárosításhoz,például higanymérgezéshez vezetnek.

A suriname-i nők felemelik hangjukat, hogy emlékeztessenek minket: az első 5 napon Isten minden szükséges dolgot megteremtett, még az ember előtt és minden a helyére került a teremtettségben. Az állatvilághoz hasonlóan az emberiség is megkapta Isten áldását, de küldetést is: legyetek felelősségteljesek, legyetek jó sáfárok, védjétek és gondozzátok Isten teremtett világát. Csakis azért vagyunk értékesek, mert Isten szeret bennünket, de a Teremtő elszámoltat bennünket azzal, hogy hogyan viseljük gondját a ránk bízott természetnek és a földi teremtményeknek. Nem lehetünk gondatlanok és pazarlók. Itt az ideje komolyan elgondolkodnunk azon, hogy mit is tettünk eddig a teremtett világgal. Mit tehetünk a helyreállításáért? Tudatában vagyunk-e annak, hogy mi is részei vagyunk Isten tökéletes teremtésének?

Magyarország élen jár a teremtett világ iránti felelősségvállalásban. A Magyarországi Református Egyház 2012-ben indított el egy önkéntes teremtésvédelmi, környezettudatos programot (www.okogyulekezet.hu) magyar gyülekezetek és egyházi intézmények számára. A kezdeményezés ökumenikus szemléletű, az ECEN (Európai Keresztyén Környezetvédelmi Hálózat) keretén belül született. A Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsán belül működik az ún. Ökumenikus Teremtésvédelmi Munkacsoport, amely többek között az őszi Teremtés Hetének programját készíti elő.

ITT tekinthetik meg az Ökumenikus Világimanap facebook oldalát!