Megnyílt a kórházi Lift Galéria legújabb tárlata

Vissza a címlapra
Megnyílt a kórházi Lift Galéria legújabb tárlata

Ünnepélyes keretek között 2024. november 5-én, kedden délután megnyílt a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház kecskeméti székhelyének előcsarnokában található Lift Galéria legújabb kiállítása, melyen a Pszichiátriai osztály Nappali Kórház foglalkoztatójának alkotásai - főként festmények, kerámiák, versek - láthatók.

A megnyitón a vendégeket Gazdik Judit ápolási igazgató-helyettes és Dr. Máttyássy Adrienn osztályvezető főorvos köszöntötték.

Az eseményt egyedi produkciók tették ünnepivé és egyedivé, saját szerzeményét adta elő a foglalkoztató négy tagja - Boromissza Bence, Lázár János, Csernus András Huba és Fekete Dávid - melyet Lázár János gitár dallamaival kísértek.

A Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház Pszichiátriai Osztályának és Járóbeteg Szakellátásának munkatársai gyógyító munkájuk mellett küldetésüknek tekintik, hogy segítsék a pszichiátriai betegséggel élő személyek emberi méltóságának megőrzését és a mentális betegségeket megbélyegző előítéletek lebontását. A felépülési folyamatnak fontos eleme a kreativitás, a művészi alkotó erő kibontakoztatása.

Nappali Kórházi Részlegünk művészeti műhelyében kerámia alkotások, festmények, kollázsok, versek és színpadi előadások születnek hétről hétre. Ezekből a csodás művekből nem egyszer szerveztünk már kiállítást, és többször vásárt is nagy sikerrel.

A mostani kiállítás a Lift Galéria 12. tárlata, a Pszichiátriai Osztályhoz kapcsolódóan pedig ez a 5. tárlat mely a tagok alkotásaiból nyílik, a Hírös Főnix Madár Egyesület támogatásával.

Az eseményt a Fesztivál Zenekar akadémistái, az Európai Zenekari Akadémia növendékei zárták. Európa legtehetségesebb fiatal muzsikusai adnak huszonöt ingyenes kamarakoncertet városunkban november 5-8 között. A Fesztiválzenekar akadémistái iskolákban, kórházban, idősotthonban játszanak, de felbukkannak postán, hotelben és gyárban is. Szeptemberben 12 országból érkezett 16 tehetséges fiatal muzsikussal elindult az Európai Zenekari Akadémia első tanéve. Az intézményt Fischer Iván ösztönzésére júniusban alapította a Budapesti Fesztiválzenekar és az Európai Unió Ifjúsági Zenekara (EUYO). A karmester terve szerint akadémiaként kell működniük, amely a jövő vezető zenekari személyiségeit nemcsak a nagyzenekari játékban és kamarazenében képzi, hanem a társadalmi felelősségben is a közösségek iránt, amelyeket szolgálnak. Az akadémia hallgatói a képzési ciklus egy-két éves időszakában több EU-tagállamba is elutaznak, hogy kamarakoncerteket adjanak iskolákban, kórházakban, időseket gondozó otthonokban - olyanok számára téve elérhetővé a zenét, akik nem jutnak el a koncerttermekbe. A sorozat Magyarországon, Kecskeméten indul, az akadémia növendékei néhány BFZ-zenésszel kiegészülve november 5-8. között a hírös városban adják első, ingyenes közösségi koncertjeiket.

{banner2

Az ingyenes minikoncertek programja szélesen merít a zenetörténetből Corellitől Mozarton és Schuberten át Brucknerig, Pucciniig és Bartókig. Akik pedig ma örömzenéltek a kórházban: Lucrezia Costanzo (hegedű), Birgit Born (hegedű), Zárbok Zita (brácsa), Puporka Jenő (nagybőgő) Szervező: Melisko Krisztina.

A Lift Galéria 2020-ban épült, a SZÍN-TÉR PROJEKT részeként, Dr. Svébis Mihály egykori főigazgató álmaként. Az első kiállítás 2020. szeptemberében volt, Takács Jolán Anna a Radiológiai Osztály munkatársának tűzzománc műveiből. Neki a későbbiekben volt még két kiállítása. Radnai Zoltán képző-és iparművésznek is kétszer volt kiállítása, jelenleg néhány csodás műve megtekinthető az ENS egynapos sebészeti épületben. Volt kiállítás a Hotel épület 40 éves évfordulója kapcsán, a Központi Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Osztály évfordulója kapcsán és Dr. Spottle Andrea, a kiskunfélegyházi telephely reumatológusának festményeiből is láthattunk már tárlatot.

Felemelő és inspiráló, hogy már hagyományként tekinthetünk minden évben az adventet megelőző időszakban a pszichiátriai betegséggel élők alkotásait bemutató eseményre. Immár azt is elmondhatjuk, hogy nem önmagában álló rendezvényként, hanem egy folyamatos antistigma program részeként tekinthetünk a kiállításra. Nem kampányszerű a pszichiátriai betegséggel élők megbélyegzése elleni és jogaik érdekében folytatott munka, hanem folyamatos építkezés és a szervezők bíznak benne, hogy egyben értékteremtés is. Fontos kapcsolódások kialakulása és fejlődése jellemzi a programokat.

Bizonyított, hogy a kreatív művészeti tevékenységek elősegítik a test és az elme közötti kapcsolat harmóniáját mentálisan egészséges és betegséggel élők esetében is. Láthatatlan, ugyanakkor empátiát formáló, nézőpontváltásra inspiráló kapcsolatot hoz létre ez a kiállítás is az alkotók és az alkotásokat megtekintő, befogadó érdeklődők között. De különleges kapcsolatot formál az esemény a hagyományos gyógyítói, ápolói szerepen túl is tekintő egészségügyi intézmény és a szélesebb közönség között.

A megnyitó főszereplői a Nappali Kórház tagjai voltak, akik a jelenlévő intézményi munkatársakhoz, betegekhez, hozzátartozókhoz nem csupán alkotásaik, de személyes gondolataik, érzéseik megfogalmazásával is kapcsolódnak. Itt és most, összekapcsolódva térben és időben, és remélhetőleg azon is túl.

Talán egy kórház falain belül igazán, mélyen átérezhető és megélhető értelmet nyer Edith Eva Eger gondolata, mely szerint „nem választhatunk fájdalom nélküli életet, de választhatjuk azt, hogy szabadok leszünk és megragadjuk a lehetségest".

Galéria (29 kép)

Összes kép letöltése