Ma van a Kenguruzás Világnapja

Vissza a címlapra

A Bács-Kiskun Megyei Oktatókórház Dr. Kelemen Edit főorvosnő által vezetett Koraszülött Részlege kiemelten fontos tartja a kengurumódszert. 2019-ben már negyedik alkalommal nyerte meg összesített kategóriában a Melletted a helyem Egyesület által meghirdetett kenguruzási versenyt! (A 2018-ban készült fotón a gyönyörű Kincső baba és szülei: Böde-Harkai Csilla és Böde István Gábor láthatók.)

A kengurumódszer, melynek lényege a bőr- bőr kontaktus létrejötte az édesanya vagy az édesapa mellkasán, elengedhetetlen a legapróbb koraszülött babák kiegyensúlyozott fejlődéséhez. A számukra rendkívül fontos nyugodt és biztonságos helyzeten túl, számos pozitív élettani hatása van. Az egyre fejlődő technikai feltételek mellett ugyanis a legjobb módszere az őket fenyegető súlyos károsodások megelőzésének. Így a tüdőbetegség, és a fertőzések kivédésének is.

Ez utóbbiban az anyatejnek van jelentős szerepe, melynek mennyisége egyértelműen emelkedik a kenguruzva töltött órák után.

A WHO több évtizede kutatja a kenguruzás - tehát a bőr-bőr kontaktus - hatékonyságát, melynek eredményeképp mára a módszert az egyik leghatékonyabbnak tartják a koraszülött fejlesztésében.