„Küzdelem a lelkekért" – Kiállítás nyílt Kecskeméten a Kuláküldözés Áldozatainak Emléknapján

Vissza a címlapra
„Küzdelem a lelkekért" – Kiállítás nyílt Kecskeméten a Kuláküldözés Áldozatainak Emléknapján

A Kereszténydemokrata Néppárt vármegyei és városi szervezete, valamint a Fidesz Magyar Polgári Szövetség kecskeméti szervezete a Kuláküldözés Áldozatainak Emléknapja alkalmából nyitotta meg 2023. június 29-én, csütörtökön 11:00 órától a Nemzeti Emlékezet Bizottság „Küzdelem a lelkekért" című vándorkiállítását Kecskeméten. (Fotók: Vincze József)

A Katolikus Egyházközségi Házban (6000 Kecskemét, Katona József tér 12.) a rendezvényt Varga László nyugalmazott református püspökhelyettes nyitotta meg. Köszöntőt Szemereyné Pataki Klaudia Kecskemét Megyei Jogú Város polgármestere mondott, a kiállítást pedig dr. Soós Viktor Attila a Nemzeti Emlékezet Bizottság tagja nyitotta meg.

NEB megemlékezés-sorozatának, a kádári diktatúra vallásüldözését bemutató vándorkiállítása 2022. februárja óta látható Magyarország különböző településein, elsősorban tanintézetekben. A Küzdelem a lelkekért cím tulajdonképpen egy Kádár Jánostól származó idézet, amivel arra utalt, hogy ki nyeri meg magának a következő generációt. A pártállami rendszer kiépülésével párhuzamosan ezért fokozatosan háttérbe szorították az egyházakat, az erőszakos eszközöktől sem riadva vissza. 1958 a kiindulópont, míg 1973-ban az utolsó olyan politikai koncepciós per zajlott, melyen papokat, illetve az egyházhoz tartozó világi személyeket ítéltek el.

A kiállítás azt is bemutatja, hogy mindeközben létezett azért egy alternatív társadalmi élet is, melynek középpontjában a hagyományos keresztény értékeknek a továbbörökítése állt. Erről természetesen a hatalom is tudott, ezért például a konfirmálást és a bérmálást az első személyi igazolvány ünnepélyes átadásával próbálta ellensúlyozni.

A tárlat bemutatja, hogy a pártállam miként indított támadást azokkal a keresztyén közösségekkel szemben, amelyekben konkurenciát látott - egy új keresztyén elit kinevelőit. A korszerű megjelenésű tárlathoz a Református Tananyagfejlesztő Csoport munkatársainak segítségével múzeumpedagógiai program, interaktív társasjáték, valamint három rendhagyó történelemóra anyaga is hozzátartozik.

A kiállítás munkanapokon 10-17 óra között tekinthető meg.

Galéria (51 kép)

Összes kép letöltése