KözösségÉpítő Kecskemét – 750 milliós program kecskeméti közösségek támogatására

Vissza a címlapra

A TOP-7.1.1-16-2017-00112 azonosító számú „KözösségÉpítő Kecskemét" című projekt keretében, európai uniós támogatás segítségével közösségi házat alakítanak ki a Széchenyivárosban, fejlesztik a hunyadivárosi közösségi házat, valamint jelentős számban fejlesztik a kecskeméti közösségi- és játszótereket is. Erről számolt be 2019. február 28-án, csütörtökön az Agórában rendezett fórumon a KözösségÉpítő Kecskemét Helyi Közösség Helyi Akciócsoportja.

A tájékoztató fórumon Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét polgármestere és Horváth Attiláné, a Városi Szociális Közalapítvány elnöke köszöntötték a megjelenteket. Majd Németh Péter István, a CLLD munkaszervezet vezetője adott tájékoztatás a TOP-7.1.1-16-H-112-1 kódszámú „Széchenyi István Közösségi Ház komplex kialakítása" című, a TOP-7.1.1-16-H-112-2 kódszámú „Hunyadivárosi Közösségi Ház komplex fejlesztése" című, és a TOP-7.1.1-16-H-112-3 kódszámú, „Közösségi-és játszóterek fejlesztése" című TOP CLLD helyi felhívásokról.

A tájékoztatón elhangzott, hogy Kecskemét olyan európai értékeket követő, egyúttal saját identitását is megfogalmazó és azt büszkén vállaló várossá kíván válni, amely képes egyensúlyt teremteni a gazdasági fejlődés és a közösségi értékek között. Kecskemét mindemellett felelősen gondolkodik a természeti és épített környezetéről, társadalmában nyitott, befogadó és innovatív.

A projekt keretében a 2016. évben 13 alapító taggal létrehozott és regisztrált Helyi Akciócsoportnak, a KözösségÉpítő Kecskemét Helyi Közösségnek a megbízásából a Városi Szociális Közalapítvány, mint a konzorciumi formában megalakított Helyi Akciócsoport vezetője és munkaszervezete koordinálja a Helyi Közösségi Fejlesztési Stratégia megvalósítását.

A projekt megvalósítása 2022. március 31-ig tart és 750 millió forintból történik. A teljes összegből a következőket támogatja a program:

- Civil szervezetek működésének támogatására 2019. évi meghirdetéssel 387,5 millió forint,

- 255 millió forintból két kulcsprojekt valósul meg: a széchenyivárosi közösségi ház kialakítására 127,5 millió forintot, a hunyadivárosi közösségi ház fejlesztésére pedig 127,5 millió forintot fordítanak.

- kecskeméti közösségi- és játszóterek fejlesztését 135 millió forintból oldja meg a program.

- 112,5 millió forintot a program működésére fordítanak.

A széchenyivárosi közösségi ház kialakítása és a hunyadivárosi közösségi ház fejlesztése során bővítés, átalakítás, illetve felújítás történik. Ennek keretében megújulnak a meglévő közösségi terek, új közösségi tereket alakítanak ki és fejlesztik az épületenergetikákat is.

A Széchenyi István Közösségi Házban megmarad a működő könyvtári ellátás funkció, a könyvtári ellátás infrastruktúráját pedig fejlesztik. Kialakítanak egy minimum 80 fő befogadására alkalmas többfunkciós rendezvénytermet, további két, 20 fős rendezvénytermet, valamint egy irodát is.

A Hunyadivárosi Közösségi Házban épületbővítéssel kialakítanak egy minimum 100 fő befogadására alkalmas rendezvénytermet, új vizesblokk épül, megvalósul a ház akadálymentesítése és rendezik a környezetet.

A közösségi- és játszóterek fejlesztésére a támogatási kérelmeket az első szakaszban 2019. május 27-ig, a második szakaszban 2019. augusztus 27-ig, a harmadik szakaszban pedig 2019. november 27-ig lehet benyújtani. Pályázni lehet majd játszótéri eszközök, szabadtéri sporteszközök és utcabútorok telepítésére. Valamint megvalósítható a zöldfelület rendezés, a parkosítás, a növénytelepítés, a térkő és egyéb burkolatok építése, illetve a meglévők felújítása is.

Erre a célra vissza nem térítendő támogatás igényelhető minimum 7.500.000 Ft (100% támogatási intenzitással), maximum 125.000.000 Ft (100% támogatási intenzitással). A támogatást igénylők köre a következő lehet: gazdasági társaság, helyi önkormányzat, egyesület, egyházi jogi személy, alapítvány, nonprofit gazdasági társaság, illetve azok által alkotott konzorcium. A közösségi- és játszóterek fejlesztésére fordítható projektek végrehajtására rendelkezésre álló időtartam 24 hónap, a fenntartási kötelezettség pedig 5 év.