Kerekasztal beszélgetésen ismertették a pályázati lehetőségeket a civil szervezetek képviselőivel

Vissza a címlapra
Kerekasztal beszélgetésen ismertették a pályázati lehetőségeket a civil szervezetek képviselőivel

Megyejárás címmel kerekasztal beszélgetést rendeztek civil szervezeteknek a Kecskeméti Városházán 2022. október 19-én, szerdán délelőtt. Amelyen a meghívott civil szervezetek képviselőit tájékoztatták a jelenlegi pályázati lehetőségekről.

A fórumon részt vett többek között Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára, Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét polgármestere, dr. Mák Kornél, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés alelnöke, dr. Szeberényi Gyula Tamás és dr. Salacz László országgyűlési képviselők, Engert Jakabné, Kecskemét alpolgármestere és Lévai Jánosné önkormányzati képviselő.

- A megyejárásunk célja, hogy tájékoztassuk a civileket a pályázati lehetőségekről és megkérdezzük őket, hogy miben változtatnának a civil támogatási rendszerben, akár a pályázati, akár a digitális oldalon - fogalmazott Szalay-Bobrovniczky Vince. Aki arra a felvetésre, hogy várhatóan a civil szféra sínyli meg leginkább a jelenlegi válságot a következőket mondta:

- Civil szervezeteket megsegítő kormányzati csomag nem került elfogadásra. Meg van annak az oka, hogy másokat inkább segítsenek központilag. Csak példaként mondom, hogy a szociális szférát jelenleg nehezebb sorsúnak látom. Az vitathatatlan, hogy a civil szervezetek élete sem könnyű most, ám azért járjuk végig az országot, hogy elmondjuk: van lehetőség pályázatokra. Aki pedig ezeket a lehetőségeket nem használja ki, magára vessen.

2022. október 3-án meghirdették a pályázatot a Nemzeti Együttműködési Alap (NEA) jövő évi forrásaira. November 2-ig lehet beadni az összevont, míg november 16-ig az egyszerűsített pályázatot. Az összevont pályázat felső összeghatára 4,5 millió forint, az egyszerűsített 350 ezer forint - ez utóbbinál nincs pályázati bírálat. A helyettes államtitkár bízik benne, hogy a bírálat folyamata gyorsan lezajlik és március környékén megtörténhet a támogatások kiutalása, hogy a civilek mihamarabb hozzájussanak a forrásokhoz. A NEA forrása idén több mint 11 milliárd forint, ami magasabb a tavalyinál. Fontos megjegyezni, hogy ezek nemzeti források és nem az Európai Unió által folyósított összegek.

A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy a megye minden pályázati statisztikában élen jár a legtöbb beadott pályázat és elnyert forrás terén is. Tavaly a megye civil szervezeteinek 38 százaléka nyújtott be NEA-pályázatot és 75 százalék nyerni tudott, ez több mint 776 millió forintot jelent.

- Sajnos, ahogy a népi bölcsesség is tartja, a 7 bő esztendő után most 7 szűkebb esztendő következik. Amit a közgazdaságtan is bizony ezerszer alátámasztott már. Így most erre kell felkészülni - mondta többek között a fórumot megelőző sajtótájékoztatón Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét polgármestere. Hozzátette: - Városvezetőként ilyenkor nyílván mérlegelni kell, és olyan prioritást kell felállítani az értékek között, amit a szűkebb esztendőben is biztosan meg kell őriznünk. Több száz civil szervezettel van együttműködési, támogatási és ellátási szerződésünk, és sajnos ezek közül többeket a jelenlegi helyzetben nem fogunk tudni támogatni. Szűkülnek a források, ugyanakkor az önkormányzatnál 2023-ban is megjelennek azok a költségek, amelyeket a szociális, egészségügyi, köznevelési és közművelődési területen valamiből finanszírozni kell. Ezért a civil szervezetektől elsősorban türelmet és megértést kérek, és azt, hogy az önkéntességet, amit felvállaltak erősítsék önmagukban, tartsanak ki. Még akkor is, ha anyagi forrás hiánya van, illetve lesz. Hiszen jó megoldásokkal, jó ötletekkel minden megoldható, minden áthidalható.