Katasztrófavédelem - Kevesebb tűzeset, több műszaki mentés

Vissza a címlapra

Bács-Kiskun megyében csökkent tavaly a tűzesetek száma, de több műszaki mentésre volt szükség és több volt az ellenőrzés is, mint az előző években - ez derült ki a Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság évértékelő sajtótájékoztatóján.

A Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság 2014. évi munkájáról Farkasinszki Lóránt tűzoltó ezredes, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság igazgatója számolt be a sajtótájékoztatón az újságíróknak. 

Tűzoltósági szakterület:

A 2014-ben beérkező riasztásoknál csökkenés volt tapasztalható az előző évhez képest. A tűzoltókat 2013-ban 3386, 2014-ben 3237 esethez hívták. A tűzesetek vonatkozásában megyénkben csökkenő tendencia mutatkozik, ugyanis 2013-ban 1584 tűzeset volt, 2014-ben ez a szám 891-re csökkent.

A különbség jellemzően a szabadtéri tűzesetek jelentős visszaesésének köszönhető, melyhez jelentősen hozzájárult a külterületek elhanyagoltságát feltárni hivatott hatósági ellenőrzések magas száma, valamint az állampolgárok e területen megmutatkozó felelősebb hozzáállása. A Megyei Tűzmegelőzési Bizottság szabadtéri tüzek megelőzése érdekében kifejtett tájékoztató, felvilágosító tevékenysége is jelentősen hozzájárult a tűzesetek csökkenéséhez.

A műszaki mentést igénylő beavatkozások száma 2013-ban 1312 volt, ez a szám 2014-ben 1519 volt. Az első negyedévben a télies időjárás, míg a második negyedévben a viharkárok felszámolása növelte a műszaki mentések számát.

Bács-Kiskun megyében két katasztrófavédelmi őrsöt adtak át 2014-ben. Solton és Nagybaracskán működő katasztrófavédelmi őrsök munkába állásával a lakossághoz érezhető közelségbe került a hivatásos tűzoltók jelenlétéből adódó biztonság. Az őrsök tűzoltó állománya számos esetben bizonyította az őrs létjogosultságát azzal, hogy elsőként érkezett ki tűzhöz, vagy műszaki mentést igénylő balesethez.

Az egységes iparbiztonsági szakterületet Bács-Kiskun megyében kiemelkedő teljesítményt ért el tavaly. A hatósági ellenőrzéseket a katasztrófavédelmi kirendeltségek, a katasztrófavédelmi mobil labor, a katasztrófavédelmi műveleti szolgálat és a megyei hatósági osztály személyi állománya hajtotta végre.

Megyénkben a veszélyes üzemi szakterületen valamennyi üzem végleges engedéllyel rendelkezik, veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos baleset nem fordult elő.

A létfontosságú rendszerek és létesítmények védelmét kiemelten kezelte a szakterület. A rotációs kikapcsolási rendhez kapcsolódó alapvető és létfontosságú felhasználók köre nem változott. A hulladékgazdálkodási feladatok ellátására 2014. július 1-től kezdődő teljesítéssel 87 település új közszolgáltatóval kötött szerződést. Ideiglenes közszolgáltató kijelölése nem volt indokolt, a hulladékszállítási közszolgáltatás biztosítása valamennyi Bács-Kiskun Megyei településen folyamatos.

2014-ben a veszélyes áruszállítás területén 4802 ellenőrzésre került sor, amely magában foglalja a veszélyes áruk szállításával kapcsolatos közúti (ADR), vasúti (RID) és belvízi folyami (ADN) szállítási ágazati, illetve telephelyi ellenőrzéseket is. Közúti és vasúti területen, a veszélyes árukat rendszeresen ADR/RID szerint szállító járművek esetében a szabálytalanságok száma csökkent, a folyamatos hatósági kontrollnak köszönhetően.

2014. szeptember 10-től a vízügyi hatósági feladatokat a katasztrófavédelem látja el.

A polgári védelmi szakterület a felkészítésre, az önkéntességre, a bekövetkező események hatékony, gyors reagálására és a veszélyhelyzetek hatósági eszközökkel történő megelőzésére fordított kiemelt figyelmet.

A megye területén található valamennyi település kockázatbecslése elkészült. Veszélyeztető hatásként a legtöbb esetben az ár- és belvíz, a nukleáris létesítménytől való távolság, veszélyes anyag veszélyeztető hatása, erdőtűz és a rendkívüli időjárási események bekövetkezése szerepelt.

Bács-Kiskun megyében 79 közbiztonsági referens támogatja a polgármesterek katasztrófavédelmi feladatellátását.

A lakosságtájékoztatás rendszerében kiemelt figyelmet kapott a tanulóifjúság felkészítése. A katasztrófavédelmi ifjúsági versenyben összesen 275 diák vett részt. Az országos versenyen középiskolai kategóriában 1. helyezést ért el a csapat. A katasztrófavédelmi közösségi szolgálatra jelentkezők átfogó katasztrófavédelmi ismeretek birtokába jutnak, ezzel is a katasztrófavédelmi pálya irányába terelve az ifjúságot. Jelenleg 43 középiskolával van érvényes együttműködési magállapodása az igazgatóságnak, 1210 diák vett részt a foglalkozásokon.

Az önkéntes alapon szerveződő mentőszervezetekre kiemelt figyelmet fordított az igazgatóság. A megye lakosságának önvédelmi készségének növelése érdekében minden járásban önkéntes alapon szerveződött területi polgári védelmi szervezeteket, járási mentőcsoportokat alakultak meg, összesen 347 taggal. Az első félévben a Petőfi Önkéntes Megyei Mentőcsoportnak és a megyében megalakított 11 járási mentőszervezetek tagjai felkészítéseken vettek részt az ár- és belvíz, az erdőtűz elleni védekezésről, földrengés valamint a rendkívüli időjárási események során jelentkező feladatok ellátásával kapcsolatosan. Június 28-ig mind a 11 járási mentőcsoport rendszerbeállító és minősítő gyakorlatát valamint a Petőfi Önkéntes Megyei Mentőcsoport éves gyakorlatát végrehajtotta. A megyei és a járási mentőszervezetek megfelelő szaktudással rendelkeznek ahhoz, hogy önállóan vagy a hivatásos katasztrófavédelmi szervekkel együttműködve képesek legyenek katasztrófavédelmi műveletek végrehajtására. Több esetben bizonyították elhívatottságukat és hozzáértésüket. A 2013-as Dunai árvíznél élesben mutatta meg tudását a megyei mentőcsoport, valamint 2014-ben a kiskunfélegyházi járási Móra Mentőcsoport belvízvédekezésben, eltűnt személy keresésében vett részt.

13 települési mentőszervezet megalakítása, felkészítése és az év végéig 12-nek a rendszerbeállító gyakorlata és minősítése megtörtént. A települési mentőcsoportok a rendkívüli időjárási és ár- és belvízi helyzet kezelésére szereztek a minősítéssel jogosultságot.

A hatósági szakterület a tűzoltósági, polgári védelmi és iparbiztonsági szakterületek hatósági eljárásait az integrált hatósági tevékenységnek megfelelően a megyei és kirendeltségi hatósági osztályok folytatták le. Összességében 5239 ügyben jártak el. Az MKI ügyeiben 5 esetben, a KvK ügyeiben 16 másodfokú eljárás volt. Megyei szinten az igazgatóhelyettes, helyi szinten a kirendeltség-vezetők koordinálták a hatósági munkát.

A parancsnokhelyettesek, katasztrófavédelmi megbízottak aktívan részt vesznek a hatósági cselekményekben. Alapvetően az ő közreműködésükkel lett év végén végrehajtva 150 téli kockázati helyszín vizsgálata, 2014. év I. félévében 357 szabadtéri tüzes kockázati helyszín vizsgálata, a pirotechnikai termékek felhasználásának előzetes helyszíni, valamint a terményszárítók ellenőrzése is. Az általuk lefolytatott ellenőrzések integrált jellege tovább erősödött, 2014. év végén a melegedőhelyek ellenőrzését már polgári védelmi és tűzvédelmi szempontból egyaránt, egy helyszíni ellenőrzés keretében folytatták le.

Prioritást kapott az ügyfelek tájékoztatása az eljárásainkról, annak tapasztalatairól, a megfelelő jogalkalmazásról. Ezért egyebek mellett aratási konferenciát tartottak a KvK-k három helyszínen a mezőgazdaságban dolgozóknak.

Az évben összesen 4802 db veszélyes áruszállítás ellenőrzésre került sor, amely magában foglalja a veszélyes áruk szállításával kapcsolatos közúti (ADR), vasúti (RID) és belvízi folyami (ADN) szállítási ágazati, illetve telephelyi ellenőrzéseket is.

A hatósági ellenőrzések során 4687 jármű (ADR ellenőrzés keretében 2157, RID ellenőrzés keretében 2311, ADN ellenőrzés keretében 219 jármű) és 115 telephely (ADR ellenőrzés keretében 101, RID ellenőrzés keretében 13, ADN ellenőrzés keretében 1 telephely) vizsgálatára került sor.

A polgári veszélyhelyzetek tudatos, tervszerű megelőzése érdekében 2014-ben is nagy hangsúly kaptak a polgári védelmi lakosságvédelmi és supervisori ellenőrzések. Összesen 1374 helyszíni szemle került lefolytatásra, amely a 2013 évben végrehajtott szemlék kétszerese

vízelvezetők, védművek, víztározók: 219 db, vízkár-elhárítási tervek: 123 db, fák, fasorok: 237 db, befogadó helyek: 339 db, lakossági riasztóeszközök: 153 db, lakossági bejelentések: 6 db, egyéb pince,- partfal, veszélyes útszakaszok, stb.: 291db
.

Tűzmegelőzési szakterületen a nemzetgazdaságilag kiemelt beruházások tekintetében az igazgatóság 34 esetben tűzvédelmi hatóságként járt el a tűzjelző- és oltóberendezések létesítési és használatba vételi eljárásaiban, valamint 20 esetben szakhatóságként került bevonásra

Az 2014. év során az igazgatóság gépjármű állománya egy gépjárműfecskendővel (Kecskeméti Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság), egy KML-ADR gépjárművel (Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság), valamint egy emelőkosaras magasból mentő tűzoltógépjárművel (Bajai Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság) bővült.

A sajtótájékoztatón Mecsei Judit tűzoltó ezredes, a BM Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság ellenőrzési szolgálatvezetője azt a véleményét hangsúlyozta, hogy a Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság 2014-ben teljesítette mindazokat a feladatokat, amit a Belügyminiszter, és a Katasztrófavédelmi főigazgató meghatározott a számukra. Elmondta, hogy minden évben készítenek minősítéseket az igazgatóságokra vonatkozóan, és eszerint a minősítés szerint Bács-Kiskun megye megfelelt az elvárásoknak 2014-ben.