Karácsonyi ajándék az egyetemnek: 120 éve készült Dehmal zongora-adomány került a CAMPUS-ra
A Dehmal Károly zongora gyáros által készített, majd az „Ezredéves Országos Kiálításon" 1896-ban „Milleniumi Nagy éremmel", az 1900-as Párizsi Világ Kiállításon pedig Érdemkereszttel kitüntetett zongorát Kovács László Zsolt agrármérnök és dr. Kócsó Sándor ügyvéd adományozták közösségi célra a Neumann János Egyetemnek.
Az ünnepélyes átadás 2023. december 15-én, pénteken történt, ahol Gaál József, Kecskemét alpolgármestere mondott köszöntőt. Majd beszédet mondott dr. Kovács Zsolt Ferenc tudományos rektorhelyettes, valamint Kovács László Zsolt adományozó.
A műsorban fellépett Kovács Márk Zsolt, Kovács Lehel László és Nemes Dóra, az M. Bodon Pál Alapfokú Művészeti iskola intézményvezető-helyettese.
A zongora közösségi szerepet fog kapni a CAMPUS első emeleti büféterében. Azaz bárki játszhat majd rajta. Ezt példázta Marton Péter, az egyetem hallgatója is, aki a műsorban fellépők után elsőként ülhetett a zongorához és virtuóz játékával bizonyíthatta tudását
Dehmal Károly a magyarországi minőségi zongorakészítés jeles alakja volt. 1862-ben született Ulrichschlagban, a zongorakészítés mesterségét a Fritz és Sohn ismert bécsi cégnél sajátította el. Katonáskodása idején jutott el Budapestre, ahol 1886-ban a katonai szolgálat befejezése után letelepedett.
Tudása fejlesztése érdekében 1888-ban Berlinbe költözött, majd egy év múlva tért vissza Budapestre, s mint önálló mester kezdte meg működését.
Kezdetben nehézséget jelentett számára, hogy a hazai közönség nem bízott a magyar gyártású zongorákban. Akkoriban Dehmal főként javításokat és zongorahangolást vállalt. Munkáját azonban nem adta fel, és a kis műhelyét tovább fejlesztette. Cégét 1893. október 23-án jegyezte be a cégbíróság. Az 1896-os Millenáris kiállításon már a nagy millenniumi érmet nyerte el, de készítményeivel a párizsi világkiállításon is sikerrel szerepelt.
Az új iparág érdekében tett eredményes munkájáért Dehmalt 1902-ben az Országos Iparegyesület ezüstéremmel tüntette ki.
Budapesten, Nápolyban és Párizsban is aranyérmeket szerzett hangszereivel. 1925-ben az I. Országos Kézművesipari tárlaton az aranykoszorús mesteri címet kapta meg. Dehmalt tehát bátran nevezhetjük a hazai zongorakészítés egyik nagy mesterének.