Kaphasson nyilvánosságot, ha bűncselekményt követ el egy kecskeméti képviselő családtagja

Vissza a címlapra

Hat pontból álló antikorrupciós javaslatot terjeszt a Szövetség a Hírös Városért Egyesület képviselője, Bodrozsán Alexandra indítvány formájában a csütörtöki közgyűlés elé - írta meg egy ellenzéki hírportál. A hat pont közé azonban egy hetedik már nem fért be. Az ellenzék nem kezdeményezi ugyanis, hogy amennyiben egy kecskeméti képviselő közvetlen hozzátartozóját jogerősen elítéli bűncselekmény miatt a bíróság, akkor ez nyilvánosságra kerülhessen a jövőben.

A precedens ügy a következő: a kecskeméti önkormányzati képviselő, a közgyűlés tagja gyermekét a Kecskeméti Járásbíróság 2019. április 29-én 18 rendbeli információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás, és 51 csalás bűntettének kísérletében találta bűnösnek. Ezért 1 év 8 hónap börtönbüntetésre ítélték, amelynek azonban a végrehajtását 4 évi próbaidőre felfüggesztette dr. Tompa Natália bírónő. A bíróság a vádlottal szemben 1.149.462 forint vagyonelkobzást rendelt el, és köteles megfizetni 180.003 forint bűnügyi költséget is.

Ez az információ egyébként egyáltalán nem szerepelt a képviselő jelölt bemutatkozásában az önkormányzati választási kampányban. Noha akkoriban pénzről, és lopásról is beszélt a kampánya során, de nem a gyermekére gondolt...

Visszatérve a bírósági ítéletre, az iskolázott vádlott trükkös módon csalt ki különböző összegeket a károsult pénzintézetektől. A bankoknál vezetett bankszámlákhoz tartozó bankkártyák adatait a világhálón megszerezte, és otthoni számítógépén ezeket felhasználva az interneten összesen 69 esetben kezdeményezett vásárlásokat 2016. december 28. és 2017. június 13. között. A legkisebb összegű vásárlás 4.180 forint, a legnagyobb pedig 499.990 forint volt.

Nem válogatott. A bankok között nem találni magyart, volt viszont holland, francia, olasz, német, svájci, angol, luxemburgi, csehországi, portugál, chilei, malajziai, és amerikai is. A bankokat és az internetes vásárlásokat az ítéletben 66 oldalon sorolta fel a bíróság. A károsultak között azonban nem csak bankok, hanem internetes kereskedők is vannak.

Kiderült egyébként az is, hogy szerencsére a vádlottnak nem minden internetes vásárlása járt sikerrel. A bankoknak okozott kárérték - ezek között vannak együttesen a sikeres és a nem sikeres akciók is - megközelítette a 17 millió forintot.

A tényleges károk egy részét a nyomozás során végül megtérítette a kecskeméti önkormányzati képviselő gyermeke. Ami azonban nem akadályozta meg a bíróságot abban, hogy 1 év 8 hónap börtönbüntetésre ítéljék.