Hunyadivárosi játszótér átadásával kezdődött meg a 14. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál
A Magyar népmesék ihlette játszótér átadásával kezdődött meg a 14. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál (KAFF) és 11. Európai Animációs Játékfilm és TV-Film Fesztivál. A két párhuzamosan zajló eseményen nyolc helyszínen több mint háromszáz film lesz látható június 19. és 23. között. A játszótéravatásba azonban az időjárás is közbeszólt, így az eső elől „menekülő" ünneplők végül a Kiskunsági Nemzeti Park Természetházában hallgatták meg a beszédeket, és itt vágták át a nemzetiszínű szalagot is. (Fotók: Papp Attila)
Krucsainé Herter Anikó, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kulturális fejlesztésekért és finanszírozásért felelős helyettes államtitkára a kecskeméti rajzfilmstúdió melletti Hankovszky ligetben kialakított Népmese játszótér átadóján Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere gondolatait osztotta meg.
Mint mondta: a magyar népmesék történetein évszázadok óta generációk nőttek és nőnek fel. Előbb a szülők, nagyszülők mesélték a gyermekeknek, később megjelentek az első irodalmi gyűjtések, majd Kecskeméten megszületett az értéket őrző, teremtő és átadó animációs filmváltozat.
A játszótér létrejötte egy újabb szintet jelent, a magyar népmese itt már nemcsak az érzékszervekre hat, hanem a játékon keresztül az élet szerves részévé válik, így a gyermekek játszva, mozgás közben ismerkedhetnek meg a magyar hagyományokkal, a történelemmel, a kultúra szépségeivel - tette hozzá.
A helyettes államtitkár kiemelte: a magyar oktatási rendszer biztosítja, hogy a gyermekek egyszerre jussanak a birtokába a modern tudásnak és a keresztény, európai értékeknek.
Kiemelten fontosnak nevezte, hogy a gyermekek mind otthonukban, családjuk körében, mind az óvodában, iskolában olyan környezetben lehessenek, amely biztosítja számukra a testben és lélekben egészséges, harmonikus légkört, és azt a megfelelő ismeretanyagot, amely megalapozza az identitást, az egyén viszonyulását embertársaikhoz, a társadalomhoz, a több ezer éves magyar hagyományokhoz és a keresztény értékekhez.
A mintegy 40 millió forint önkormányzati forrásból kialakított Magyar népmesék tematikájú játszótér elemeit Kő Boldizsár képzőművész tervezte, akinek nevéhez olyan különleges mesejátszótér fűződik szerte Magyarországon, mint a Millenárison a Zöld Péter, a visegrádi Mátyás király játszótér vagy a Benczúr-kert.
A Népmese játszótéren olyan játékelemek épültek, amelyeket egyszerre több gyermek is tud használni, akár egymást segítve. A játszóeszközök között van sárkányvár, rajzfilm- és körhinta, pásztoros mókuskerék, Kecskemét város homokozója, valamennyi hangulatában népmesei elemekkel.
Az animációt ünneplő programsorozat idén is népszerűsít egy földrészt, ezúttal az afrikai filmtermésből látható válogatás, de a kontinens motívumai elevenednek meg fényfestés keretében is a Katona József Könyvtár homlokzatán június 21-én. Emellett külön blokkot szentelnek a kortárs japán animációnak a japán-magyar diplomáciai kapcsolatok felvételének 150. évfordulója alkalmából.
A fesztiválon előadást tart a most készülő Toldi-sorozatról Jankovics Marcell, munkásságába vezet be Michael Dudok de Wit, amerikai animációs tapasztalatairól beszél Csupó Gábor, Orosz István pedig az animációs filmkészítésig vezető útját mutatja be.
A fesztiválon kiállítás látható Ishu Pathel, Csáki László, Haui József, Bognár Éva Katinka, valamint Horkay István munkáiból. A rendezvényen bemutatják Varga Zoltán legújabb könyvét, amely a kecskeméti rajzfilmstúdió történetét dolgozza fel, valamint Kollarik Tamás és Fülöp József Magyar Animációs Alkotók I. című riportkötetét, amelyben magyar animációs alkotókkal készült interjúk olvashatók. A zenei fellépők között van a Muzsikás együttes, a Kaláka együttes és a Ballet Senegal nevű formáció.
A világ animációs fesztiváljait bejárt Ruben Brandt, a gyűjtő, valamint a Salamon király kalandjai című egész estés alkotások mellett a magyar rövidfilmes versenyprogramban debütál itthon Andrasev Nadja legújabb animációja, a Szimbiózis. Szintén a rövidfilmek között látható Buda Flóra Anna Entropia című diplomafilmje, amelyet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) animáció tanszékének készített. A rendezvényen vetítik először nyilvánosan Rófusz Ferenc új alkotását, Az utolsó vacsorát.
(szöveg: MTI)