Hulladékgazdálkodási bemutatót szervezett a Környezetvédelmi Alapítvány
Kecskemét - Hulladékgazdálkodási bemutató programot szervezett a Bács-Kiskun Megyei Környezetvédelmi Alapítvány a „Mezeiváros és Ürgés integrált szociális jellegű városrehabilitáció" című, DAOP 5.1.2/C-09-2f-2012-0001 azonosító számú projekt keretében.
A május 28-án megtartott programban a Kecskeméti Műszaki Szakképző Iskola, Speciális Szakiskola és Kollégium diákjai, valamint a kísérőik vettek részt.
Ennek keretében a helyi környezettudatosságot elősegítő programokon belül tanulmányi kirándulást tettek a Hírös Hulladékgazdálkodási Kft. kecskeméti telepére. A csoportot Sulyok Ferenc, a Bács-Kiskun Megyei Környezetvédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke és Gilly Zsolt,a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársa kísérték. A telepen Rudics Ákos, a Hírös Hulladékgazdálkodási Kft. ügyvezető igazgatója kalauzolta őket.
Indulás előtt Sulyok Ferenc, a Bács-Kiskun Megyei Környezetvédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke a kirándulás célját hangsúlyozva a szelektív hulladékgyűjtés fontosságára hívta fel a figyelmet. Mint elhangzott: földünket és benne Magyarországot is, egyre nagyobb mennyiségű hulladék borítja el. Ettől a sok szeméttől megszabadulni igencsak költséges és környezetszennyező folyamat. Az egyik leghatékonyabb és leginkább környezetbarát megoldás a felhalmozódott hulladék eltüntetésére az újrahasznosítás. A szelektív hulladékgyűjtéssel ugyanis rengeteg szemetet tudnánk újrahasznosítani.
- Fontos számunkra, hogy mindenkit, köztük a Mezeivárosban és Ürgésben lakókat is környezettudatosságra neveljük. Szelektíven gyűjtve másodnyersanyagként hasznosítható ugyanis a hulladék, így „az anyag nem vész el, csak átalakul” – mondta Sulyok Ferenc, majd busszal indult a csoport a Kisfáiban lévő hulladéktelepre.
- Rendkívül örülök annak, hogy megmutathatom nektek azt a rengeteg szemetet, ami a városunkban keletkezik. De nem csak ezt, hanem azt is, hogy hova kerül ez a hulladék, mit csinálunk vele, és hogyan hasznosítjuk – mondta bevezetőjében az ügyvezető igazgató. - Ezt ugyanis meglehetősen kevesen tudják, és a szakemberek tapasztalata szerint általában csak a szemét kidobásáig követik az átlagemberek a hulladék útját.
Kisfáiban – mint elhangzott – Kecskemét és a Kecskemét környéki települések hulladékát kezelik. A térség hulladékának mintegy 99 százaléka érkezik a telepre. Ez elképesztően nagy mennyiség, melyre az iskolás gyerekek azonnal rácsodálkoztak. Egy átlagos család, melyben két felnőtt és két-három gyerek él, ugyanis egy év alatt átlagosan egy tonnányi szemetet „produkál”. Kecskemét városára átszámítva ugyanezt: a városban élő 110 ezer ember, azaz mintegy 40 ezer család, évente 40 ezer tonna hulladékot termel. Nem véletlen, hogy Kisfáiban a szemétdomb magassága 22 méter, és becslések szerint mintegy 1 millió tonnányi hulladékot fogadott már be.
Az ügyvezető igazgató megmutatta az iskolásoknak azt a 40 tonna súlyú munkagépet, amellyel a telepre bekerülő hulladékot tömörítik.
A diákok a hulladékgazdálkodási bemutatón megtudták azt is, hogy a városból idekerülő hulladék legnagyobb része műanyag. Melynek többségét szerencsére újrahasznosítják. Azonban nem csak ezt, hanem az üveget, a fémet, és a papírt is igyekeznek a telep dolgozói minél nagyobb mennyiségben „kivonni” a hulladékválogató csarnokban, majd megkezdődik az újrahasznosításhoz előkészítés.
Rudics Ákos példaként elmondta, hogy a boltokban lévő nylon és papírzacskók, valamint a PET palackok is mindegyikét lehetne újrahasznosított hulladékból készíteni. Érdekességként még az is elhangzott, hogy a műanyagoknál a színek szerinti válogatásra is ügyelnek, mert különböző árakon lehet így értékesíteni a hulladékot. Továbbá azt is elmondta a gyerekeknek a telepvezető, hogy kapcsolatban állnak egy szlovák gyárral mely műanyagból képes motorolajat előállítani.
- A papírból papír, az üvegből üveg, a műanyagból műanyag készül – mondta a telepen tett látogatás során Rudics Ákos. Azt követően, hogy a Kisfáiban összetömörített bálákat elszállítják: a papírt Dunaújvárosba, az üveget Zalaegerszegre, vagy Orosházára, a műanyagot pedig szintén Zalaegerszegre. A gyárakban a hulladékot ledarálják, és ténylegesen újrahasznosítják az egykori hulladékot.
A teleplátogatás során a résztvevők megnézték az építési hulladékot összetörő gépeket is. Rácsodálkoztak az apró részekre összedarabolt, a gyárakból idekerülő ipari hulladékokra, az óriási anyagmozgató gépekre, és a kukásautókat is nagy érdeklődéssel tanulmányozták. Valamint megtekintették a villanyáramot termelő biogáz üzemet is, mely lehetővé teszi, hogy az ebből kikerülő áramot a szolgáltatónak értékesítheti közvetlenül a hulladéktelep.