Hátrányos helyzetűek képzése: árufeldolgozás, befőzés, online értékesítés, vályogvetés
Az Aranyhomok Szociális Szövetkezet a „Helyi közösség szerepvállalása a helyi gazdaságban" című európai uniós pályázata 49,22 millió 218 ezer 750 forint vissza nem térítendő támogatást nyert el az Európai Szociális Alap forrásaiból, mely lehetővé tette 14 fő képzését, eszközbeszerzést és ezen keresztül megfelelő alapot biztosít a mezőgazdasági kistermelői áruk feldolgozáshoz. A TÁMOP 2.4.3-D2-13/1-2013-0237 számú projekt 2014. február 1-jén kezdődött el, és most, 2015. október 31-én zárul.
Kecskemét térségében a „Háztájit az asztalra!"program keretében hónapról-hónapra folyamatosan zajlanak a helyi termékeket népszerűsítő rendezvények és szakmai programok, egyúttal értékesítési lehetőséget biztosítva néhány termelőnek is. Ugyanakkor a reklám önmagában nem oldja meg a mezőgazdasági kistermelői tömegek problémáit. Ezt orvosolva szükséges segítséget nyújtani technológiai kérdésekben és például a megfelelő feldolgozás segítségével a kisgazdaságok elkerülhetik a kényszerértékesítést.
E programhoz kapcsolódóan alakult meg az Aranyhomok Szociális Szövetkezet, mely a kistermelői árufeldolgozás támogatását tűzte ki célul. Ennek keretében a Szövetkezet 2014-ben indította el élelmiszer-feldolgozási, képzési és foglalkoztatási programját, melynek fókuszában a kis volumenű termelői árufeldolgozás áll, és az eszközbeszerzést is magában foglalja. A Kecskeméti Főiskola vezette képzési programban 14 fő szerezte meg a Zöldség- és gyümölcsfeldolgozó OKJ-s képesítést, amely garantálja a megfelelő színvonalú munkaerő alkalmazását kistermelői feldolgozóüzem részére. Zömében hátrányos helyzetű kisgyermekes édesanyák és romák végezték el sikerrel a képzést, akik munkalehetőséget is kaptak a program keretében. A munkavégzés jelenleg is biztosított számukra.
Az élelmiszeripari berendezések mellett a program biztosította az online értékesítési szolgáltatást és a receptúrák, konkrét termékek kifejlesztését is. Bíznak benne, hogy a következő mezőgazdasági idényben már a lakosság is találkozhat a szövetkezet termékeivel.
Az eszközbeszerzés jelenleg is folyamatban van, mely egy automatizált töltőgépre és a feldolgozó működéséhez szükséges gőzgenerátorra terjed ki. A képzésben résztvevő 14 fő az élelmiszeripari képesítést 2015 júniusában szerezte meg. Az eszközbeszerzés lezajlásáig a Szövetkezet alkalmazottai közérdekű feladatokat láttak el. Többek között illegálisan lerakott szemetet szedtek össze, önkormányzati utakat tisztítottak meg, valamint lajosmizsei és kecskeméti rendezvényeken gyerekeket vittek el lovaskocsikázni. Jelenleg a partner szociális szövetkezetek üzemcsarnokának és egyéb, termeléshez szükséges létesítmények építésében segítenek. Ehhez kapcsolódóan a nyári hónapokban a csapat férfi és női tagjai a vályogvetést és a vályogépítést is gyakorolták. Az ennek eredményeként elkészült több ezer vályogtéglát (képünkön) a már említett tárolóhelyiségek építéséhez használják fel a későbbiekben.
Az Aranyhomok Szociális Szövetkezet - szociális elkötelezettsége révén- a jövőben önköltséges befőzési lehetőséget kínálna önkormányzatoknak, kisebbségeknek. Továbbá rászoruló családoknak kölcsönadná kis kapacitású befőző automatáit. A jelenleg is alkalmazott 14 fős létszámot néhány éven belül szeretnék bővíteni is.
A most záruló projekt összefogással valósult meg. A zöldség- és gyümölcsfeldolgozó a megfelelő szakemberekkel a jövőben költséghatékony feldolgozást biztosít a partner szociális szövetkezetekkel karöltve a mezőgazdasági kistermelői körnek. Ezzel szorosan kapcsolódik a „Háztájit az asztalra!" program, termelőket támogató célkitűzéséhez.