Ha a szakértelem mellé jól szervezett csapatmunka is társul, nem lehet olyan kihívás, amelyet nem tudunk megoldani!

Vissza a címlapra
Ha a szakértelem mellé jól szervezett csapatmunka is társul, nem lehet olyan kihívás, amelyet nem tudunk megoldani!

Öt éve nevezték ki dr. Gyugyi Csillát Bács-Kiskun Vármegyei főügyésznek. Ennek apropóján beszélgettünk dr. Gyugyi Csillával pályafutásáról, a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség eredményeiről, személyes terveiről.

Van, aki már fiatalon, az általános iskolában vagy legkésőbb a középiskolában tudja, hogy mi szeretne lenni, ha „nagy lesz". Önből hogyan lett ügyész?

Az ügyészi szakmát közel 20 éven át Bács-Kiskun megyében kiváló szaktudású kollégáimtól tanultam meg. A Pest Megyei Főügyészségen eltöltött hat és fél év alatt az ott dolgozó kollégáktól az elmélyült, széleskörű szaktudás, az ügyészi szakma és életpálya iránti alázat tapasztalatát szereztem meg.

A keol.hu is megírta 2024. június 7-én, hogy dr. Polt Péter legfőbb ügyész az Ügyészség Napja alkalmából az Igazságügyi Palota Dísztermében tartott ünnepségen az ügyészi szervezet legmagasabb szakmai elismerését, Kozma Sándor-díjat adományozott dr. Gyugyi Csillának, kimagasló szakmai színvonalú, kiemelkedő hivatástudattal végzett lelkiismeretes munkája elismeréséül. Ez önmagában is azt mutatja, hogy az Ön vezetése alatt kimagasló munkát végzett a vármegye ügyészsége. Milyen tervekkel vette át 2019. november 15-én a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség vezetését?

2019 novemberében visszatérve a Bács-Kiskun megyei ügyészi szervezethez, közel másfél éve volt hatályban a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény, közismert rövidítéssel a Be. Ez a törvény számos lehetőséget nyújt arra, hogy a büntető ügyészi tevékenység dinamikus, hatékony, kreatív és proaktív legyen. Az ügyész ugyanakkor nemcsak közvádló, hanem közérdekvédő is, egyre aktívabb fogyasztóvédelmi, gyermekvédelmi és természetvédelmi feladatkörökkel.

Így elsődlegesen némi szervezeti átalakításra volt szükség ahhoz, hogy a kollégák a kimagasló szaktudás mellett éljenek mindazzal a hatékonysággal, kreativitással, amit a hatályos jogszabályok kínálnak, lehetővé tesznek.

Miért gondolom így? Az ügyész sohasem magányos harcos. Mindig csapatban gondolkodik és dolgozik. Erről szól a szervezet hierarchiája is, ami nem elrettentő, hanem egy olyan dolog, amelynek óriási ereje van. Átgondolt szervezéssel, konzultációkkal, revízióval, úgymond a „több szem többet lát" elven úgy dolgozunk, hogy a munkánk szinte tökéletes legyen.

Hogyan lehet mérni egy ügyészség munkáját? Hiszen Önök nem tudják befolyásolni, hogy kevesebb legyen a térségben a bűncselekmények száma. Az egy adott szám minden évben. De akkor mi az ügyészségnél a mérce?


Tény, hogy a bűncselekmények számát az ügyészi munka nem tudja befolyásolni. A munkánk eredményességét nem is ez a szám jellemzi. Ám az eredményességet mutatja az időszerűség: példaként említve 2023-ban a kollégák az ügyek 95%-ában egy hónapon belül dolgozták fel a befejezett nyomozás iratait és hozták meg az érdemi döntésüket. Mutatja továbbá a vádak eredményessége. Ez azt jelenti, hogy 2023-ban a bíróság a vádemeléseink tárgyában 99,4%-ában értett egyet az ügyészi állásponttal.

A büntetőeljárások dinamikáját fokozza az, hogy az ügyek háromnegyede nem a klasszikus vádemelések, hanem a büntetőeljárást gyorsító intézkedések útján kerül lezárásra. Óriási lehetőség az ügyész kezében az egyezségkötés, mellyel az adott nyomozások sikerén túl további bűnügyek felderítésére és bizonyítására nyílik lehetőség. A kollégáim ezeket az eszközöket immár rutinszerűen alkalmazzák.

Számomra minden ügy fontos: büntető, közjogi, magánjogi, a büntetés-végrehajtással kapcsolatos ügy. Ne feledjük, hogy Bács-Kiskun vármegyében négy büntetés-végrehajtási intézet hat objektummal van jelen. Minden ügyben maximális alapossággal és körültekintéssel kell eljárni. A bűnügyek fókuszában Bács-Kiskun vármegyében klasszikusan a költségvetési csalások állnak. A 2023-as évet még stabil ügyteherként az embercsempészések jellemezték, de az év második felében már halványuló éllel. Örvendetes, hogy a vármegyében a látenciából egyre nagyobb számban kerülnek ki a kábítószer- és emberkereskedelem miatt indult bűnügyek. Örvendetes az is, hogy rég megtörtént, ám felderítetlen emberölések elkövetőit sikerült azonosítani, velük szemben vádat emelni. Ami viszont új - megítélésem szerint unos-untalan ismételgetett prevencióval kezelhető - kihívásként jelentkezik, az online térben elkövetett csalások, informatikai csalások hada.

Manapság „divatszakma lett" elvégezni a jogi egyetemet. De milyen elhatározással lépnek ki a fiatalok az egyetem kapuján a diplomával a zsebükben? Sokan gondolják úgy, hogy nem ügyvédek, hanem ügyészek lesznek?

Az ügyészi szervezetbe jelentkező fiatal kollégák, ügyészségi fogalmazók számára egy professzionálisan felépített szakmai képzést, az említett csapatmunka megértését, és az ügyészi hivatás, mint életpálya minden fortélyának elsajátítását nyújtjuk. Az idei évben is újabb fogalmazó kollégák jelentkeztek hozzánk és kezdtük meg együtt ezt a közös munkát.

Ha 5 év múlva ismét beszélgetnénk, miről szólhatna az interjú? A főügyészség milyen eredményeivel lenne akkor elégedett?

Vallom, hogy mindig az előttünk álló feladatra kell fókuszálni. Ezek a feladatok hihetetlen sebességgel változhatnak. Így 5 évre előre nehezen látok. Viszont ha a kellő szakértelem mellé a jól szervezett csapatmunka is társul, nem lehet olyan kihívás, amelyet nem tudunk megoldani.

Noszlopy N. Miklós