Foglalkoztatási Szakmai Napot tartott a megyei önkormányzat

Vissza a címlapra

Országos probléma, hogy szinte minden szakterület munkaerőhiánnyal küzd, gyakorlatilag mára már minden szakma hiányszakma státuszba került. A szakképzést, a gazdaság igényeihez igazítottan kell fejleszteni, amelyhez megoldást kínál az a kormány törekvés, amely a szakképzés, rendszerszintű megújítását és továbbfejlesztését tűzte ki célul. Az új stratégia bemutatása és a lehetséges jó megoldások bemutatása volt a célja a megyei önkormányzat 2019. október 30-án, szerdán megrendezett Foglalkoztatási Szakmai Napjának. (Fotó: KALOhírek)

A Foglalkoztatási Szakmai Napot dr. Mák Kornél, megyei közgyűlés alelnöke nyitotta meg. Majd Hafiek Andrea az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) főosztályvezetője beszélt arról, hogy a technológiai fejlődéssel egyre több jól képzett szakemberre lesz szükség a gazdaságban, és ehhez az igényhez igazodik a Szakképzés 4.0 program is.

Hafiek Andrea a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat rendezvényén emlékeztetett rá, hogy a keresletvezérelt, a gazdaság elvárásaihoz igazodó Szakképzés 4.0 program törvényjavaslata kormány előtt van.

Ebben kialakították a szakmák új rendszerét, és a korábbi, már-már kezelhetetlen 759 szakmai képzés helyett, leszűkítették az alapszakmák számát 174-re - ismertette.

A következő tanévtől a szakmát tanulni akaró nyolcadikos gyerekek eldönthetik, hogy technikumokba - ahol öt év képzési idő -, vagy pedig a hároméves szakképzőkbe jelentkeznek. A tanulók a jövőben sokkal átláthatóbban tudnak majd választani a képzések közül, a továbbtanulók először ágazati ismereteket tanulnak, és ezután választhatnak szakmát - mondta. Hozzátette, hogy az új szakképzési modellhez ösztöndíj rendszer is kapcsolódik majd. Ennek tervezett összege a technikumban tanulók esetében 7.000, a szakképző intézménybe járó diákok esetében havi 14.000 forint lesz, a hátrányos helyzetű diákok esetében pedig ez az összeg akár havi 30 000 forint is lehet.

Hafiek Andra kiemelte a Magyarországon magas színvonalú műszaki képzést, és megjegyezte, hogy az ipari termelésben óriási az automatizáció hatása, a termelésben a gépek, a robotok átveszik azokat a szerepeket, amiket jelen pillanatban sok helyen még a képzetlen vagy rosszul képzett munkaerő lát el. A kutatások szerint azonban nem kevesebb emberre, hanem jól képzett szakemberekre lesz szükség a jövőben, olyan emberekre, akik kommunikálni tudnak a robottal, irányítani, szerelni tudják a gépeket. Ez egy óriási kihívás az egész oktatási rendszer előtt - tette hozzá az ITM főosztályvezetője.

(keol.hu / MTI)