Évet értékeltek a Neumann János Egyetemen

Vissza a címlapra

A Neumann János Egyetem 2021-es eredményeiről, valamint az egyetem és a kuratórium egész éves munkájáról adtak információt a médiának a Neumann János Egyetemért Alapítvány és a kecskeméti Neumann János Egyetem közös évzáró sajtótájékoztatóján 2021. december 13-án. A sajtótájékoztatót Lezsák Sándor, a Neumann János Egyetemért Alapítvány Kuratóriumának tagja, Csizmadia Norbert, a Neumann János Egyetemért Alapítvány Kuratóriumának elnöke és dr. Fülöp Tamás, a Neumann János Egyetem rektora tartották.

- A jövő elkezdődött a kecskeméti Neumann János Egyetemen - mondta bevezetőjében Lezsák Sándor. Véleménye szerint a modellváltás működőképes, jelenleg pedig már a „finomhangolása" történik. Belső rend és fegyelem jellemzi az egyetem munkáját, a vírusjárvány okozta megpróbáltatások ellenére is. Ezt külön is megköszönte az egyetem vezetésének, és minden munkatársának.

Hangsúlyozta, hogy tervezhetőbbé vált a modellváltás után a kecskeméti egyetem működése. Éveken át ívelő fejlesztési programok tervezése, beindítása vált így lehetővé.

Tájékoztatást adott arról, hogy a Neumann János Egyetemért Alapítvány Kuratóriuma a mai ülésén kezdeményezte az egyetem valamennyi egysége számára egy havi, azaz 13. havi alapbér kifizetését. Melyre még decemberben sor kerül. Továbbá két éven belül 15 százalékos béremelést is terveznek, ami azonban sajnos még így is el fog maradni a Visegrádi országok egyetemi, felsőoktatás átlagbérétől.

- Éppen ezért meg kell teremteni annak a lehetőségét, hogy a továbbiakban már ne „csak" béremelésről, hanem bérrendezésről beszélhessünk az egyetemi munkatársaknál - szögezte le Lezsák Sándor.

Csizmadia Norbert ugyancsak azt a véleményét hangsúlyozta, hogy a modellváltás során elvégzett munkára méltán lehet büszke az egyetem. Mely mindeközben azzal az erővel is felvérteződött, hogy ez a munka tovább is folytatódjon.

- Hosszú távú, fenntartható új korszakban vagyunk - mondta. Leszögezte, hogy ez azonban nem csak az intézményre, hanem a városra, a térségre és Magyarországra is vonatkozik.

Kiemelte, hogy az egyetem a modellváltással a korábbi költségvetési szemléletből a piaci, üzleti logika irányába mozdult el. Stabil tervezéssel tudták tartani a 2021-es költségvetési sarokszámokat, és ennek jegyében tervezhették meg az intézmény 2022-es üzleti tervét. Mely már egy új korszak kialakításáról és egy fenntartható intézményről szól.

Tájékoztatást adott arról, hogy a kuratórium két olyan projektet szeretne támogatni, melyeket már a fenntarthatóság jegyében terveznek. Az egyik egy hidrogénnel és napelemmel működő speciális jármű építése, a másik pedig a műanyag hulladék újrahasznosítását kutató-fejlesztő virtuális laboratórium létrehozása.

Dr. Fülöp Tamás a megtett utat és az egyetemre váró feladatokat vázolta.

- Minden feltétel adott ahhoz, hogy egy dinamikus fejlődési pályára álljon az intézmény, és ehhez nagyon stabil keretek állnak rendelkezésre - mondta. Leszögezte, hogy a modellváltás által kínált lehetőségek és az új finanszírozási rendszer optimista jövőképet biztosít az egyetem számára: mind a munkavállalók, mind pedig a hallgatók vonatkozásában.

Országosan is egyedülálló az a háttér, amivel megkezdheti működését a kecskeméti egyetem - hangsúlyozta. Így a következő időszak arról fog szólni, hogy az egyetem működését tovább optimalizálják, és még eredményesebb, még hatékonyabb, még versenyképesebb felsőoktatási működést tudjanak biztosítani Kecskeméten.