Első ülését Kecskeméten tartja az Elios-ügyben felállított ellenzéki alternatív vizsgálóbizottság

Vissza a címlapra

Az MSZP, az LMP és a Jobbik alternatív vizsgálóbizottságot hozott létre az Elios-ügyben - közölték hétfőn Budapesten a pártok képviselői. Bejelentették azt is, hogy az első ülést 2018. február 27-én, kedden Kecskeméten tartják, ahol az önkormányzatnál kívánnak betekinteni az iratokba.

Harangozó Tamás, az MSZP országgyűlési képviselője azzal indokolta a kezdeményezést, hogy szerinte a nyomozóhatóságok a "fülük botját sem mozdítják", a nyilvánosság pedig egy közös ellenzéki fellépés igényét fogalmazta meg.

Mint mondta, azért ezt a formát választották, mert parlamenti képviselőként a törvény erejénél fogva választ kell kapniuk a hivataloktól és a hatóságoktól.

Közölte azt is, hogy az árnyékbizottságba más parlamenti pártok tagjait és független képviselőket is várnak. A testületet felváltva vezetik; Budapesten meghallgatásokat, vidéken kihelyezett tényfeltáró üléseket tartanak a következő hetekben - mondta Harangozó Tamás, aki szerint az MSZP önkormányzati képviselői által megszerzett szolnoki és kalocsai dokumentumok igazolják az OLAF jelentésében megfogalmazódott gyanút a bűnszervezetben elkövetett, különösen nagy értékre elkövetett költségvetési csalásról.

Hadházy Ákos, az LMP társelnöke az alternatív bizottság céljaként fogalmazta meg, hogy információkat gyűjtsenek. Szerinte már akkor is megérte létrehozni a testületet, ha kiderül, ki adta meg az Elios igazgatójának számát Horváth István volt szekszárdi polgármesternek és honnan tudtak egy olyan projektről, amit még ki sem írt az unió.

Megjegyezte azt is, a hódmezővásárhelyi közvilágítási szerződés nem kivétel volt, hanem maga a szabály, szakmányban végezték a közbeszerzések manipulációját.

Szilágyi György, a Jobbik országgyűlési képviselője azt emelte ki: a miniszterelnök és családja korrupció gyanújába keveredett, minden normális országban egy ilyen után le kellene mondania. A bizottság megpróbálja feltárni, hogy a kormányfő veje milyen csalássorozatot követett el a cégein keresztül - fogalmazta meg az ellenzéki képviselő.

A politikus jelezte azt is, hogy az első ülést kedden Kecskeméten tartják, ahol az önkormányzatnál kívánnak betekinteni az iratokba.

A tájékoztatón Hadházy Ákos egy kérdésre megerősítette azt a sajtóinformációt, miszerint az LMP elnöksége megbízott egy delegációt, hogy választási együttműködésekről tárgyaljon az MSZP-vel és a Jobbikkal. Azt mondta: készek az együttműködésre, akár a visszaléptetésekre is, ha jó, hiteles jelölt van. Elmondta továbbá, hogy az együttműködéshez kongresszusi határozat is szükséges, a szerv összehívásához nyolc nap kell, egyelőre azonban azt nem kezdeményezték.

Szilágyi György az esetleges együttműködésről szólva azt közölte: nem szabad lebecsülni a választópolgárokat, ők tudják, hogy helyben kik a legerősebb jelöltek és kire kell szavazni a kormányváltáshoz. Megerősítette, hogy a Jobbik önállóan indul, ha ebben változás lesz, azt az elnökség vagy a választmány közölni fogja a nyilvánossággal.

Harangozó Tamás pedig az MSZP és a Párbeszéd miniszterelnök-jelöltjének és az MSZP elnökének délelőtti állásfoglalását tartotta iránymutatónak. Ebben Karácsony Gergely és Molnár Gyula is egyeztetést sürgetett a "demokratikus ellenzéki pártok" között a választási együttműködésről.

(MTI)