Díjazták a legjobb kézhigiénés eredményt elérő osztályokat a kecskeméti kórházban

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2009-ben indította el a "Ments életeket: Moss kezet!" című kampányát. Azóta minden évben május 5-én szervezik meg a Kézhigiénés Világnapot, melynek fő célja, hogy felhívja a figyelmet a kézhigiéné fontosságára az egészségügyben és ösztönözze az egészségügyi dolgozókat e cél támogatására.
A világnap alkalmából a kézhigiénés gyakorlat minősége alapján rangsorolták a kecskeméti osztályokat. A HandInScan készülék személyre szabott visszajelzést ad dolgozóiknak arról, hogy mennyire hatékonyan alkalmazzák a kézfertőtlenítést. Ezek a készülékek pontosan megmutatják, ha egyes kézfelületek kimaradnak a fertőtlenítésből, és segítenek abban, hogy a technika javuljon.
A készülékek kihelyezése során a vizsgálati időszakban dolgozó minden munkatárs öt alkalommal végezte el a kézfertőtlenítést, amit a rendszer rögzített és kiértékelt. A technika nemcsak azt mutatja meg, hogy valaki teljesítette-e a kampányt, hanem azt is, milyen hatékonysággal fertőtleníti a kezét. A végső eredményekből minden osztály egy százalékos értéket kapott, amely a kampányban résztvevő összes dolgozó teljesítményének átlaga - és ezekből az osztályátlagokból állt össze a rangsor. A minimális különbségek a helyezések között azt mutatják, hogy ha odafigyelnek és időt szánnak rá, akkor képesek hatékonyan megvédeni a kórházi személyzetet, a betegeket és a kórházi dolgozók szeretteit is.
- Otthoni körülmények között egy alapos, szappanos kézmosás is elegendő lehet a kórokozók terjedésének megfékezésére - mondta a díjátadó rendezvényen Dr. Patyi Márta kórházhigiénés főorvosnő. - A kórházi környezet azonban egészen más. Itt nem csupán a mindennapi "házi" baktériumokkal találkozunk, hanem olyan kórokozókkal, amelyek komoly betegségeket okozhatnak. A kézfertőtlenítés célja tehát kettős, egyrészt megakadályozza, hogy amit megérintünk, annak a felületéről kórokozók kerüljenek át más tárgyakra vagy személyekre, másrészt védi a dolgozót is attól, hogy saját szervezetébe juttassa be - és így otthon továbbadja családtagjainak - ezeket a kórokozókat.
Az elismerő okleveleket Dr. Óváry Csaba PhD, MSc főigazgató és Dr. Patyi Márta PhD, a Kórházhigiénés Osztály osztályvezető főorvosa adta át a legjobb eredményt elért osztályoknak.
A házi rangsor eredménye a kecskeméti kórházban:
I. helyezett: Traumatológiai Osztály/Traumatológiai Osztály Idegsebészeti Részleg
II. helyezett: Általános Sebészeti Osztály
III. helyezett: Tüdőbelgyógyászati Osztály