Csiszár Gergő és Varga István a refi két új büszkesége

Vissza a címlapra

A Kecskeméti Református Gimnázium tanulói, Varga István és Csiszár Gergő kapták a „Közös múlt, közös jövő" című filmjükért az első díjat a „Középen vagyunk!" címmel meghirdetett országos középiskolai vetélkedő és imázsfilmpályázaton - írtuk meg szombaton. A fiúk ma műhelytitkokat is elmondtak a keol-nak arról, hogy hogyan is készült el a filmjük.

Gergő 2016 októberében kezdett komolyabban foglalkozni videó filmek készítésével. Már akkor kapcsolatban volt Istvánnal, aki a stábjuk „pályázat szakértője". István akkor is arra kérte Gergőt, hogy egy pályázathoz készítsen filmet.

- Azt még telefonnal csináltam, majd később lett saját kamerám is, így azóta azzal dolgozom - árulta el Gergő.

A most díjat nyert filmet is ezzel készítették. Azt, hogy a Visegrádi Négyek országainak közös történelméről és jövőjéről szóló pályázatra lengyel, cseh és szlovák származású embereket kérdezzenek Magyarországra költözésük utáni mindennapjaikról, közösen találták ki. Interjúkat készítettek három emberrel.

- Nekünk annyira logikus volt ez a gondolat, hogy tulajdonképpen meg is lepődtünk a díjkiosztón azon, hogy másoknak nem jutott az eszébe. Rajtunk kívül senki sem készített interjúkat - emlékezett a Duna Palotában rendezett díjátadóra Gergő.

A filmkészítésük legnehezebb fázisa egyébként éppen az volt, hogy hol találnak Kecskeméten lengyel, cseh és szlovák származású embereket. A szlovák interjúalany volt a legkönnyebb: a Kecskeméti Református Gimnáziumban hittant tanító Vincze Árpád lelkészt kérdezték. Tulajdonképpen a cseh partnerre is a református iskolában találtak: a kecskeméti Református Általános Iskola egyik igazgatóhelyettesének cseh származású a férje.

- A lengyel volt a legkacifántosabb, de végül őt is sikerült találnunk - mondta István. - Az édesapám segített egy lengyel származású interjúalanyt felkérnünk Kiskunhalason. Vele ott is készült el az interjú.

Mindenkivel mintegy fél órás beszélgetést rögzítettek, majd ezeket vágta meg Gergő 5-5 percesre. Így állt össze egy háromrészes sorozat, amivel beneveztek a versenyre.

A történet végét pedig már tudjuk: elhozták a fődíjat. A zsűri elnöke az értékelésben külön is kiemelte, hogy a két kecskeméti fiú nem grafikákkal, vagy animációkkal dolgozott, hanem megtalált „élő" arcokat, eleven sorsokat mutattak be a videókban. A sorsok pedig sokkal erősebbek, mint ha csak beszélünk valamiről, az országok, a nemzetek kapcsolatában.