Bonis Bona díjat kapott Mészáros Katalin, a Lánchíd iskola nyugalmazott igazgatója

Vissza a címlapra
Bonis Bona díjat kapott Mészáros Katalin, a Lánchíd iskola nyugalmazott igazgatója

A Bonis Bona díj célja, hogy erkölcsileg és anyagilag is elismerjék a tehetséges fiatalokat segítő szakembereket és szervezeteket. Megírtuk, hogy az idei díjazottak között volt Tóth Imre, a Refi igazgatóhelyettese, aki mellett azonban másik kecskeméti tanárt is díjaztak. Mészáros Katalin Mária, a Lánchíd Utcai Sport Általános Iskola nyugalmazott igazgatónője, aki kiemelkedően eredményes és áldozatos tehetségsegítő tevékenysége elismerésként vehette át a díjat. (Az MTI fotóján Mészáros Katalin a díjazottak körében)

j0517Katalin2.jpg

A kormány elkötelezett a tehetségek támogatása mellett - hangsúlyozta a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára kedden Budapesten, a Bonis Bona - A nemzet tehetségeiért, valamint a Tehetségbarát önkormányzat díj átadóján.

Hornung Ágnes köszöntőjében kiemelte: nincs olyan nemzet a világon, amely megengedhetné a magának azt a luxust, hogy ne foglalkozzon a talentumaival.

Magyarország kormánya hosszú ideje elkötelezett a tehetségek támogatása mellett, hiszen a nemzet kiválóságai azok, akiken keresztül a jövő reménye a jelenben is megnyilvánul - közölte.

Hornung Ágnes ezért közös nemzeti érdeknek és hosszútávú befektetésnek nevezte a fiatalok felkarolását, tehetségük kibontakoztatását.

Ismertetése szerint a kormány évről évre kiemelt figyelmet fordít a tehetséggondozásra, a Nemzeti Tehetség Program (NTP) keretében eddig mintegy 19 ezer projekt kapott támogatást mintegy 33 milliárd forint értékben. Ennek köszönhetően a program évente 300-350 ezer tehetséges magyar fiatalt segít az óvodás kortól egészen a fiatal felnőttkorig.

Az államtitkár elmondta azt is, hogy több mint ezer Bonis Bona díjas pedagógus, szakember és szervezet dolgozik a tehetségügyi területen, valamint a Tehetségbarát önkormányzat díjat eddig, az idei díjazottakkal együtt 42 esetben adtak át.

j0517Katalin.jpgCsák János kulturális és innovációs miniszter az eseményen lejátszott videóüzenetében a többi között arról beszélt, hogy csak azok a nemzetek sikeresek, ahol az oktatás, a modern tudás átadása mellett olyan erényeket is elsajátíthatnak a gyerekek, amelyek később, a ma még nem látott problémákkal szembesülve is képessé teszi őket a jó megoldások megtalálására.

A tárcavezető azt hangsúlyozta, hogy identitás nélkül nincs cselekvőképes nemzet, majd úgy folytatta: az identitást a családi nevelésen során "kapjuk meg", illetve később azokban a jó iskolákban, ahol nemcsak oktatás, hanem nevelés is folyik.

"Ezért fontos a kormánynak a Bonis Bona díj, és ezért fontos, hogy minden évben megünnepeljük ezt az alkalmat, mert vannak dolgok a világban, amit külön-külön nem tudunk elérni" - jelentette ki, majd úgy zárta szavait: "Éljenek a tehetséggondozó tanárok és nevelők, éljen a magyar haza!"

Dukai Miklós, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára köszöntőjében arról beszélt, hogy 2013-ban alapított Tehetségbarát önkormányzat díj azon önkormányzatokat ismeri el, amelyek alapvető feladataik ellátásán túl példaértékű módon járulnak hozzá a tehetséges fiatalok felkutatásához, támogatásához, hatékony együttműködéseket folytatva a tehetséggondozó szervezetekkel.

Azt mondta, dicséretesnek és példaértékűnek tartja, hogy ugyan nem kötelező önkormányzati feladat, mégis kiemelt szerep jut a gyermek- és ifjúságpolitikában a tehetséggondozásnak, a teljes emberré nevelésnek, az erkölcsre, tudásra és egészségre nevelésnek.

"Arra biztatok minden önkormányzatot, hogy ebben a nemes feladatban és célkitűzésben vegyen részt" - hangoztatta az államtitkár.

A Bonis Bona díj célja, hogy erkölcsileg és anyagilag is elismerjék a tehetséges fiatalokat segítő szakembereket és szervezeteket. Idén heten kaptak életműdíjat: Aczél Petra Katalin, Bagi István, Balogh Sándor, Grauszman László (posztumusz díjazott), Havass Miklós Elemér, Schiller-Kertész Judit és Zombori Béla.

Rajtuk kívül elismerést vehetett át ötven tehetséggondozó, -fejlesztő és -segítő szakember, intézményi képviselő is.

A Tehetségbarát önkormányzat díjat idén hat önkormányzat nyerte el: Bakonysárkány, Dombóvár, Hajdúnánás, Orosháza, Nagykanizsa és Budapest XVI. kerületének helyhatósága.

Az ünnepi műsorban Boros Misi Junior Prima-díjas, a Magyar Klasszikus Zene Ifjú Nagykövete díjjal kitüntetett zongoraművész, az NTP egyszázalékos kampányának idei védnöke és a tavaly Kiváló tehetséggondozó szervezet díjat elnyert Common Vibe együttes lépett fel.