Balázs János-díjban részesült Engert Jakabné, Kecskemét alpolgármestere

A nemzetiségek és azon belül a roma kultúra támogatása a magyar nemzet erősítését jelenti, mert nem különálló közösségek, hanem a nemzet alkotó része a cigány közösség is - mondta a Belügyminisztérium társadalmi esélyekért és roma kapcsolatokért felelős államtitkára kedden Budapesten, a roma kultúra nemzetközi napja alkalmából tartott díjátadón. Idén elismerésben részesült Horváth Éva, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) roma műsorokért felelős szerkesztője, műsorvezető, Kállai Rita, a IX. kerületi Jelenlét Ház programvezetője és Engert Jakabné, Kecskemét alpolgármestere. (Fotó: MTI/Hegedűs Robert)
Sztojka Attila a Balázs János-díjak átadásán azt mondta, a roma kultúra nemzetközi napja "a nyelvünk, a zenénk, a táncaink és hagyományaink ünnepe".
Úgy fogalmazott, erre a kultúrára fel kell hívni a figyelmet, mert bár természetes, nem biztos, hogy a jövőre nézve is az marad. "Hogy létezik e közösség, az abban is rejlik, hogy mennyire éli meg a maga értékrendjét" - tette hozzá.
Az államtitkár kitért arra, hogy 54 évvel ezelőtt, a Roma Világszövetség megalakulásakor sem a különbségeket emelte zászlajára, hanem a közös emberi értékeket, az emberi méltóságot és a békét.
"Akkor ott kimondták: van közös identitás, értékrend és van közös jövő" - hangoztatta.
Sztojka Attila szerint ez az örökség ma is velünk van, a mi dolgunk pedig az, hogy legyen mit továbbadni.
"A kultúra nem vitrinbe zárt, őrzött múlt, hanem a jelenünk lüktetése, a gyerekeink szárnyalása, a családjaink összetartó ereje" - fogalmazott, hozzátéve: nincs kultúra közösség nélkül, olyan emberek nélkül, akik viszik, őrizik, megmutatják és továbbadják mindazt, ami érték.
Sztojka Attila kitért arra, hogy a kormány anyagilag is támogatja a cigány kultúrát. Példaként említette a Muzsikáló Magyarország programra jutó 1,1 milliárd forint támogatást és a roma nemzetiségek kulturális táboroztatását segítő 770 millió forintot, ami ötven százalékkal több, mint tavaly.
Kiemelte: a roma kultúrát meg kell őrizni, de meg is kell becsülni, meg is kell mutatni és meg kell jutalmazni azokat, akik ezért minden nap dolgoznak.
A Balázs János-díj ezt az elismerést szolgálja, a díj azoknak szól, akik a magyarországi cigányság felemelkedéséről nemcsak beszélnek, hanem cselekednek annak megvalósulásáért - hangoztatta. "Ez a díj nem a származást nézi, hanem a közösségért, az együttélés erősítéséért tett cselekedeteket" - emelte ki.
A díj névadójáról azt mondta, Balázs János festő alkotásaiban ott él a cigányság misztikája, élni akarása, mélysége és öröme, és benne van a magyar kultúra is.
Engert Jakabné a következő bejegyzést írta közösségi oldalán:
"Megtisztelő elismerésben részesültem ma, a Nemzetközi Roma Nap alkalmából rendezett ünnepségen, a Belügyminisztériumban. Dr. Kovács Edit, a társadalmi esélyekért felelős helyettes államtitkár adta át számomra a Balázs János-díjat, amelyet azok kapnak, akik hosszú éveken át elkötelezetten dolgoznak a roma közösség támogatásáért, megbecsüléséért és felemelkedéséért.
Szívből gratulálok a többi díjazottnak, Horváth Évának, az MTVA szerkesztő-műsorvezetőjének, valamint Kállai Ritának, a IX. kerületi Jelenlét Ház programvezetőjének.
Mindig is kiemelt fontosságúnak tartottam a társadalmi esélyegyenlőséget, a hátrányos helyzetű emberek támogatását, hiszen hiszem, hogy közösen, egymás segítésével tehetünk igazán nagy lépéseket előre.
Ez a díj számomra visszajelzés arról, hogy az elmúlt évtizedek következetes munkájának van értelme és eredménye, de egyben felelősség is, hogy tovább járjak ezen az úton, folytassam a megkezdett munkát.
Köszönöm mindenkinek, aki mellettem állt, támogatott, és része volt ebben a közös sikerben!"