A női labdarúgásban is Kiemelt Képzési Központ lett a Kecskeméti LC-KTE SI

Vissza a címlapra

A Regionális Utánpótlás Központ státusz megszerzése után újabb szakmai mérföldkőhöz érkezett egyesületünk, hiszen az MLSZ pozitív elbírásálban részesítette pályázatunkat, melyet a női Kiemelt Képzési Központtá válás kapcsán nyújtottunk be.

A leány labdarúgást a Kecskeméti Női Labdarúgó Egyesület alapítása óta Szabó Erika és elhivatott kollégái tartották életben, általában két csapatot versenyeztettek különböző korosztályokban. Több játékos került be a korcsoportos válogatottakba, többen jelenleg is felnőtt csapatokban futballoznak, illetve külföldi bajnokságban is játszanak. A korábbi évek válogatott utánpótlás játékosait az MTK, az FTC és a Viktória FC igazolta le.

A KLC-KTE SI alapítása óta folyamatosan foglalkozik leány labdarúgók képzésével is, akik a fiú csapatokban edzenek és versenyeznek. A korábbi gyakorlat szerint 12-13 éves korban a leány sportolók átkerültek a KNLE-be. A két klub hosszú évek óta jó kapcsolatot ápol. A 2016-2017 év komoly fordulópont volt a kecskeméti női labdarúgás életében. A teljes játékosállomány átigazolásával a lányok átkerültek egyesületünkbe, ahol két korosztályban - U18-as és U15-ös leány - Mercedes-KLA néven szerepelnek a bajnokságban, kifejezetten jó eredményeket elérve.

Az MLSZ női labdarúgó-szakága stratégiai célnak tartja a „kvázi licenc" feltételek alapján történő, minőségi utánpótlás képzést. Ennek érdekében a szövetség a program első évében (2016-2017-es bajnoki év) limitált számú, 19 kiemelt női labdarúgó-képzési központ létrehozására és finanszírozására pályázatot írt ki. Egyesületünk a női labdarúgás fejlesztési tervében rögzített stratégiai célok megvalósításában is az MLSZ segítségére kíván lenni a tömegesítés, a minőségi utánpótlás-nevelés, a magyarországi „fehér foltok" eltüntetése, ezáltal minél több tehetséges női labdarúgó „felfedezése" területén egyaránt, így pályázatot nyújtottunk be a női Képzési Központra, melyet az MLSZ pozitívan bírált el.

A döntés megszületése után S. Juhász Attila egyesületi elnököt kérdeztük:

- Mi volt a döntő érv amellett, hogy a Kecskeméti LC - KTE SI kiemelt szerepet vállaljon a női labdarúgó képzésben?

- Mindenekelőtt szeretném kiemelni, hogy az MLSZ pozitív döntése alapján a Regionális Utánpótlás Központ mellett a női Kiemelt Képzési Központ működtetése is óriási felelősség és munka lesz számunkra. Együtt dolgozunk majd a térségben működő klubokkal, melyeken keresztül megfelelő információkhoz jutunk a tehetséges leány labdarúgókról, akikkel a fiúkhoz hasonlóan már alközponti szinten is kiemelten kívánunk foglalkozni. A legtehetségesebb játékosokat az iskolaváltáskor tervezzük egyesületünkbe igazolni, és beintegrálni akadémiai képzési rendszerünkbe. Ehhez jó alapot nyújt az a hosszú ideje tartó együttműködés, melyet több oktatási intézménnyel folytatunk. A II. Rákóczi Ferenc Általános Iskolában már önálló sportosztály is működik, emellett partneri viszonyban vagyunk a Bolyai János Gimnáziummal és a Szent-Györgyi Albert Egészségügyi és Szociális Szakközépiskola és Szakiskolával is. Az infrastruktúra fejlesztés területén a fiú Regionális Utánpótlás Központ számára előírt feltételek teljesítése esetén megfelelő feltételeket tudunk biztosítani leány labdarúgóink számára is. A volt Tó Hotel épületének felújítását követően egy olyan létesítmény áll majd rendelkezésünkre, melyben helyet kapnak a fiú és leány utánpótlás képzéshez előírt helyiségek is.

- A női labdarúgás terén milyen célkitűzések szerepelnek így a következő szezonra vonatkozóan?

- A korábbi évekhez hasonlóan - figyelemmel a versenykiírásra - a 2017-2018-as bajnoki évben is versenyeztetni kívánjuk csapatainkat a U19-es és U16-os bajnokságban, mindkettőt nagypályán. A női labdarúgás területén megvalósítandó mielőbbi tömegesítés érdekében a helyi és környező településeken működő általános iskolákban tervezzük a leány labdarúgás népszerűsítését, rendszeres edzések beindításával. A 2017-2018 bajnoki évben az U9 és U13 korosztályok foglalkoztatását tervezzük a Bozsik-programban. A leány csapatok a GAMF nagyméretű élőfüves pályáján tartják edzéseiket, melyeken jelenleg heti három alkalommal vesznek részt, nyártól megteremtjük a heti négy délutáni edzés mellett a legalább egy délelőtti speciális edzés feltételeit is. Bízunk benne, hogy egyesületünk a fiú utánpótlás képzés területén megszerzett tapasztalatok és eredmények alapján, jó eséllyel komoly előrelépést tud elérni Női Kiemelt Képzési Központként a leány utánpótlás nevelés területén is.

kecskemetilc.hu