A "Modellvállalat Szimulációs verseny 2022/23” ünnepélyes döntőjének eredményhirdetése Kecskeméten

Vissza a címlapra
A "Modellvállalat Szimulációs verseny 2022/23” ünnepélyes döntőjének eredményhirdetése Kecskeméten

A KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet, mint projektgazda, a GINOP-6.2.6-20-2020-00001 azonosító számú, „Ágazati képzőközpontok, okos struktúrák és képzőhely alternatívák" című kiemelt projekt keretében az idei tanévben, immár másodjára rendezte meg a „Modellvállalat 2022/23." szimulációs versenyt.

A 2021/22-es tanév során került először megrendezésre a verseny, azzal a céllal, hogy a szakképzésben tanulók szakmai ismereteik mellett megmutathassák, hogy milyen vállalkozói ötleteik vannak, hogyan tudnának piacképes ötleteket megvalósítani.

A nagy sikerre való tekintettel a 2022 novemberében kezdődő, immár 2. megmérettetésre a 9-10. évfolyamos tanulók mellett a 11. évfolyam diákjai is pályázhattak. A 3 fős csapatok 14 ágazat tanulói
közül kerültek ki.

A versenyre az ország minden vármegyéjéből, összesen 152 csapat nyújtott be pályamunkát (456 fő), amelyek közül a zsűri 40 csapat pályázati anyagát nyilvánította a projekt felhívásában megszabott feltételeknek megfelelőnek. A vetélkedés online fordulói 2022 novemberében kezdődtek, és 2023 áprilisában zárultak.

Az elődöntők eredményei alapján kiválasztották azt a 11 csapatot, melyek 2023. május 30-31. között a kecskeméti Hotel Aranyhomokban megrendezett döntőben a legjobb vállalkozási ötlet címért versenyezhettek.

A zsűrinek idén sem volt egyszerű a döntések meghozatala! A legizgalmasabb ötletek közül kiemelendő egy „varázsgyűrű" forgalmazási lehetőségeinek a kidolgozása, amely segítené a drogok kiszűrését, valamint annak a webshopnak a terve, amelyben a Balaton környékén előállított termékek értékesítésének biztosítanának felületet. De érkezett céges ötlet a szürke víz hasznosítására, valamint kifejezetten a cukorbetegek részére kitalált gyümölcslevek forgalmazására is. Összesen 11 ötletet mutattak be a diákok a döntő napján, 2023. május 31-én, Kecskeméten.

- Évekkel ezelőtt összekötődött a KTI és Kecskemét városa a szakképzés révén, mivel a közlekedésért felelős miniszter a szakképzési feladatait átadta a KTI-nek - mondta Oláh Gábor, a KTI Képzési és Vizsgáztatási igazgatója. - Ezekbe a feladatokba beletartozott a közlekedés szakmacsoport országos szakmai tanulmányi versenyeinek a megszervezése is, a döntő pedig rendszerint Kecskeméten került megrendezésre valamely szakképző iskolában. Most is egy hasonló dolog történik, annyi különbséggel, hogy ez a vetélkedő, ez a tanulmányi verseny az én megítélésem szerint merőben más, mint azok a bizonyos versenyek, ahol egy tesztet töltöttek ki, egy papír alapú projektfeladatot végeztek el. Ez a mostani vetélkedő, amelynek ilyen sokan részesei voltak, nem csak a szakmai ismereteket, de olyan készségeknek az alkalmazását is megkövetelte, mint például a problémamegoldó készség, a döntési képesség, a kreativitás, a kritikus gondolkodás vagy a csapatban való munka. Akik az elődöntők során kiestek, és nem lehetnek most itt, azok is nyertesei ennek a versenynek.
Köszönöm mindenkinek a részvételt, a diákoknak, a felkészítő tanároknak, a kollégáknak és a városnak a megvalósítást.

- Itt, az ország szívében, a legjobb helyen, a legjobb csapattal és a legjobb szervezőkkel sikerült végigmenni ezen az úton - köszöntötte a versenyzőket Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét polgármestere. - Az itt jelenlévő 11 csapat közül kerültek ki a legjobbak, erre büszkének kell lenni. Gratulálok az eredményhez, a vállalkozói öletekhez! Bízom benne, hogy el lehet ültetni a magot, hogy jó vállalkozások indulnak majd, és azokból profitálnak a diákok. Ha ehhez Kecskemét városát választják, akkor mi további unikális lehetőséget kínálunk: a város kockázati tőkebefektető társasága a start-up befektetéseket támogatja és segíteni. Így lesz kerek ez az egész program.

Lőrincz Krisztián, a KTI Értékelő Testületének elnöke beszédében hangsúlyozta, hogy a KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézeten belül két nagyobb uniós finanszírozású projekt fut: a 6.1.9-es, valamint a 6.2.6-os projekt. Utóbbinak két nagyobb feladata volt. Az egyik az ágazati kompetencia-próbamérés validációja, ez már megtörtént, jelenleg zajlik a dokumentumok felülvizsgálata, továbbá a mérési rendszernek az elfogadása. A másik a modellvállalati szimulációs verseny.

- Az értékelő testület 2022-ben az április végi döntéskor úgy határozott, hogy a kecskeméti döntőbe tíz csapat helyett tizenegy csapatot hoz, összesen harminchárom diákot. Az elmúlt hónapokban mintegy 15.280.560 forint ösztöndíjjal támogattuk a versenyző diákokat, és még további 3.843.000 forintot fizetünk ki a részükre - mondta Lőrincz Krisztián.

„Modellvállalat 2022/23." szimulációs verseny kecskeméti döntőjének eredménye:

I. helyezést ért el a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum, Keszthelyi Közgazdasági Technikum tagintézményének NyuggiSzakik elnevezésű csapata. A csapatot Kondor Fanni Anna, Sárvári Vivien, Vasas Heléna Kitti alkották, a felkészítő mentoroktatójuk Vargáné Kékesi Szilvia volt.

II. helyezést ért el a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum, Keszthelyi Közgazdasági Technikum, Közgáz Keselyűk elnevezésű csapata. A csapatot Gyuricza Laura, Vincze Virág, Fazekas Kitti Magdolna alkották, a felkészítő mentoroktatójuk Nemes Mihály Zsolt volt.

III. helyezést ért el a Hódmezővásárhelyi Szakképzési Centrum, Makói Návay Lajos Technikum és Kollégium tagintézményének Észbontók elnevezésű csapata. A csapatot Csatlós Tímea, Harczman Evelin, Niemeyer Jázmin alkották, a felkészítő mentoroktatójuk Lovász Edit volt.

A zsűri különdíjjal honorálta a Nyíregyházi Szakképzési Centrum Széchenyi István Technikum és Kollégium tagintézményének Szikszi Filament Kft. elnevezésű csapatát. A csapatot Muresan Adrienn Rozália, Jászai Enikő, Dencsák Attila alkották, a felkészítő mentoroktatójuk Huriné Verdes Tímea volt.