A kerékpár-nyilvántartás segíti a nyomozást
Ma már online, néhány kattintással regisztrálhatjuk kétkerekű kedvenceinket. A Kunszentmiklósi Rendőrkapitányság munkatársai - az országban elsőként - 2010-ben kezdték el vezetni manuális nyilvántartásukat.
A történet még 2010-ben kezdődött: több kerékpárlopás volt a kapitányság területén, ám amikor a sértettek bejelentették a rendőrségen, hogy a biciklijük szőrén-szálán eltűnt, szinte semmit sem tudtak mondani, ami megkönnyítette volna a keresést. A panaszok rögzítésekor kiderült, hogy a sértettek a számlákat már rég kidobták, így a vázszámot nem tudták, illetve hiába használták nap mint nap kedvenceiket, nem tudták felsorolni azokat a jellegzetes egyedi azonosítókat, amelyek a megtalálást segítették volna.
Ekkor pattant ki az ötlet egy nyomozónő fejéből, hogy valójában - az autókhoz hasonlóan - a kerékpárokat is lehetne regisztrálni. A kapitányságon kidolgozták a nyilvántartásba-vétel mikéntjét, és végül az utolsó akadály is elhárult: szereztek egy sorozatbeütő eszközt, és egyedi számmal látták el a jelöletlen kerékpárokat. Az első ilyen regisztrációra 2010. május 21-én került sor Kunszentmiklóson, a kapitányság épülete mellett felállított bűnmegelőzési sátorban, ahol egy délelőtt alatt 102 biciklit vettek nyilvántartásba.
A mai napig előfordul - mondják a kunszentmiklósi nyomozók -, hogy egy-egy kerékpárlopás esetén a sértett elmondja, hogy az ő járgányát bizony annak idején regisztrálták. Ilyenkor előkerül a közel 400 adatot tartalmazó szürke dosszié, ami megkönnyíti nem csupán a jegyzőkönyv felvételét, hanem a keresést is.
Egyébként találtak már olyan fotót, ahol egy akkor 6 éves kisfiú áll sorba, hogy lajstromba vegyék a rendőrök a kerékpárját. A fiatalt most megtalálták: ő is, és a biciklije is időközben jól megnőttek.
Az is kiderül a listából, hogy a kedvenc biciklijét nyilvántartásba vetette dr. Balázs Sándor, Szabadszállás akkori polgármestere is, aki jelenleg már a helyi rendőrkapitányságon dolgozik.
Az ötletet néhány hónappal később - 2010 szeptemberében - a Kecskeméti Rendőrkapitányság is átvette, és később más helyeken is alkalmazták a módszert.