A betegbiztonság az első: felkészülten fogadja a hőhullámot a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház

Vissza a címlapra
A betegbiztonság az első: felkészülten fogadja a hőhullámot a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház

Megérkezett az idei év első jelentős hőhulláma: az országos tisztifőorvos 2026. június 20. és 23. között másodfokú hőségriasztást rendelt el. A tartósan magas hőmérséklet az egészségügyi intézmények számára is fokozott felkészülést igényel, a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház azonban minden szükséges intézkedést megtett annak érdekében, hogy a betegellátás biztonságosan és zavartalanul működjön.

A nyári időszakot megelőzően az intézmény valamennyi kiemelt gyógyító és diagnosztikai területén tervszerű megelőző karbantartási munkák történtek. Ennek eredményeként a betegellátást közvetlenül szolgáló légtechnikai és klimatizációs rendszerek jelenleg megbízhatóan működnek.

A Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság tájékoztatása szerint jelenleg folyamatban van egy, a Hotel épület és a Diagnosztikai épület központi hűtőrendszerét érintő műszaki meghibásodás elhárítása. Az érintett területeken jelenleg részleges klimatizálás biztosított, a központi rendszer javítása várhatóan napokon belül megtörténik.

m0622korhaz01.jpg

A kialakult helyzet nem okoz akut betegellátási problémát, a folyamatos és biztonságos működés feltételei biztosítottak. Az extrém hőség időszakára átmeneti komfortnövelő intézkedéseket is bevezettek: a rendelkezésre álló mobil légmozgató és hűtőberendezéseket az érintett osztályokon helyezték ki annak érdekében, hogy javítsák a betegek és az egészségügyi dolgozók közérzetét.

Kiemelten fontos, hogy a legérzékenyebb ellátási területek működése változatlanul biztosított. Folyamatosan működik a klimatizálás a műtőblokkokban, az intenzív betegellátást támogató egységekben, valamint azokban a diagnosztikai területekben, ahol speciális környezeti feltételek szükségesek. Zavartalanul üzemelnek a CT-, MR- és PET/CT-berendezések technológiai hűtőrendszerei, továbbá a laboratóriumi és más szabályozott hőmérsékletet igénylő egészségügyi helyiségek légtechnikai rendszerei is.

Az A épület központi klimatizációs rendszere szintén folyamatosan működik, így a gyermekgyógyászati, újszülött- és koraszülöttellátó, szülészet-nőgyógyászati, tüdőgyógyászati és kardiológiai területek klimatizált környezetben fogadják a betegeket.

A nyári időszakban a műszaki szakemberek fokozott figyelemmel követik az épületgépészeti rendszerek működését, és ahol szükséges, azonnali bejelentés és gyors intézkedés történik a hibák elhárítása érdekében.

m0622korhaz02.jpgA jövő szempontjából jelentős előrelépést jelent, hogy a Kormány 3,6 milliárd forintos támogatásának köszönhetően a következő időszakban átfogó épületgépészeti és energetikai fejlesztések valósulhatnak meg az intézményben. A tervezett beruházások várhatóan érintik a Hotel épületet, a Diagnosztikai épületet és az Onkológiai Központot is, tovább erősítve a korszerű és magas színvonalú betegellátás feltételeit.

A hőség idején nemcsak az intézményeknek, hanem mindenkinek fontos odafigyelni az egészség megőrzésére. Kiemelten fontos a rendszeres folyadékpótlás, a tűző nap kerülése és a megerőltető fizikai tevékenységek mérséklése. Az erős napsugárzás napszúrást, hőkimerülést vagy akár hőgutát is okozhat, ezért különösen figyelni kell a gyermekekre és az idősekre.

A Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház több pontján ingyenesen elérhető ballonos vízautomaták segítik a folyadékpótlást.

A kórház valamennyi munkatársa azon dolgozik, hogy a nyári meleg ellenére is biztonságos, magas színvonalú és folyamatos betegellátást biztosítson a vármegye lakossága számára.