25 éves a Bács-Kiskun Megyei Mérnöki Kamara

Vissza a címlapra

Mérnökök egy kis csoportja 1989-ben tűzte ki célul, hogy kialakítják egyrészről a mérnöki munka etikai, érdekképviseleti rendszerét, másrészről a szakmagyakorlási jogosultságok enge-délyezésének feltételrendszerét.

A Mérnöki Kamarai Egyesület közel hét éven át munkálkodott, időközben országos szinten több ezren is csatlakoztak a szervezethez. 1996-ban az Egyesület munkája beérett, a parlament egyhangúlag elfogadta azt a törvényt, mely köztestületi rangra emelte a tervező és szakértő mérnökök szerveződését.

A Tudomány és Technika Házában 1996. november 18. napján tartott alakuló ülés keretében 118 taggal létrejött a Bács - Kiskun Megyei Mérnöki Kamara. A megyei köztestület alapító vezető tisztségviselői Rónay István elnök, Barta Lajos alelnök, valamint Bene György, Benedek István, Györgyi Károly, Helfrich Salamon és Hiezl József elnökségi tagok voltak.

Az évek során a kamara tagjainak száma folyamatosan nőtt, mára az aktív tagok létszáma meghaladta a 680 főt. A nyilvántartott felelős műszaki vezető és műszaki ellenőr szakmagyakorlók száma közel 540 fő.

A Bács-Kiskun Megyei Mérnöki Kamarában nyolc szakcsoport köré szerveződik a mérnökök szakmai közélete. Nevezetesen: építési, épületgépészeti, elektrotechnika- és épületvillamossági, közlekedési, környezetvédelmi, tartószerkezeti, tűzvédelmi, vízgazdálkodási és vízépítési szakcsoportok működnek. A területi kamara minden évben kiemelten támogatja a szakcsoporti munkát, amely során szakmai ren-dezvények, szakmai napok, kirándulások szervezésével lehetőség nyílik arra, hogy a tagok megismerjék az őket érintő jogszabályokat, hatósági intézkedéseket, a legfrissebb technológiai újdonságokat, valamint szakmai tapasztalataikat kicseréljék.

A területi kamarák egyik fő feladata, hogy kormányrendelet alapján a Magyar Mérnöki Kamara által elkészített és kiadott továbbképzési szabályzat szerint szervezzék meg tagjaik, valamint a nyilvántartásra kötelezett felelős műszaki vezetők és műszaki ellenőrök évente teljesítendő kötelező szakmai tovább-képzéseit. Ennek megfelelően a Magyar Mérnöki Kamara szakmai tagozatai által jóváhagyott témakö-rökből a szakcsoportok véleménye alapján igyekszik a kamara olyan akkreditált szakmai továbbképzé-seket összeállítani és megszervezni, amelyek a tervezésben, szakértésben és a kivitelezésben tevékeny-kedő szakemberek részére is egyaránt megfelelő és a továbbképzési kötelezettség teljesítése szempont-jából elismerhető szakmai témák.

Az elmúlt 25 év során folyamatos volt az együttműködés a hatósági, önkormányzati, felsőoktatási in-tézményekkel, társszervezetekkel és a kamara jelenlegi tisztségviselői is arra törekszenek, hogy ezek a jó kapcsolatok a jövőben is fennmaradjanak, tovább fejlődhessenek. A Bács - Kiskun Megyei Mérnöki Kamara elnöksége, szakcsoportvezetői rendszeresen konzultálnak a Bács - Kiskun Megyei Kormányhi-vatal Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztálya munkatársaival, a Kamara együttműködik Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzatával, jó kapcsolatot ápol a Bács - Kiskun Megyei Építész Kamarával, valamint a Bács - Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával, a kamara tagja a Bács - Kiskun Megyei Értéktár Bizottságnak.

A Neumann János Egyetem GAMF kara, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Bajai Víztudomá-nyi Kara is rendszeresen otthont ad a kamarai rendezvényeknek.

A hivatásrendi szabályozást érintő kérdésekben gyakran kerül sor egyeztetésre a Csongrád - Csanád, illetve a Békés Megyei Mérnöki Kamara kollégáival.

Számos megvalósítandó feladatot tartogat a jövő a kamara számára. Ezek közül kiemelten fontos a fel-sőoktatási tanulmányaikat frissen befejezett, a mérnöki szakterületeken dolgozni kezdő fiatalok bevon-zása a kamarai vérkeringésbe, az etikus és magas szakmai színvonalú mérnöki munkavégzés támogatása, segítése, valamint olyan szakmai továbbképzések, rendezvények, konferenciák szervezése, melyek által a kollégák még több hasznos és naprakész információhoz juthatnak.

A Bács - Kiskun Megyei Mérnöki Kamara székhelye 6000 Kecskemét, Klapka utca 19. II/8. szám alatt található, a titkárság készséggel áll az érdeklődők és a tagok rendelkezésére.

Az elmúlt negyed évszázad azon tisztségviselői, kollégái, akik sokat tettek, tesznek a Bács - Kiskun Megyei Mérnöki Kamara működéséért:

Az Alapító Vezetőség tagjai

Alapító elnök: Rónay István

Alelnök: Barta Lajos

Elnökségi tagok: Bene György, Benedek István, Györgyi Károly, Helfrich Salamon, Hiezl József

Elnökök:

Rónay István 1996. november 18 - 2013. április 12.

Barta Lajos 2013. április 12 - 2019. július 8.

Abonyi Csaba 2019. július 8 - tól

Titkárok: Dánfy László, Benedek Istvánné, Zsíros Paula, dr. Solymosi Emőke, Szalókiné dr. Kiss Katalin, Nyúl Zsolt, Horváth László, Molnárné dr. Bóta Alexandra.

Titkársági kollégák: Borsos Erzsébet, Ludvigh Zoltánné.