Nulla forintos rezsiköltséggel működő családi ház épült a kecskeméti ÖKO-lakóparkban

Vissza a címlapra

Befejezés előtt áll az első "minta-lakóház" az Illés ÖKO-lakóparkban. A nulla rezsiköltségű családi házban az áramot napelem-rendszer biztosítja, a téli fűtést és a nyári hűtést a talaj-hő adja, a vizet saját kútról, víztisztítón keresztül kapják a lakók, a szennyvíz elhelyezését pedig oldó-medencés, zárt rendszerű gyűjtő-akna, valamint szikkasztós alapcső rendszer kialakításával oldották meg.

Korábban megírtuk, hogy Kecskemét egyik különlegesen szép helye az a Kiskőrösi útról nyíló, kisebb erdővel körbehatárolt terület, melyen egy horgásztó szomszédságában 3 ezer négyzetméteres építési telkeket alakítottak ki. Azonban nem csak látványában különleges a hely, hanem azért is, mert itt épül meg Kecskemét első ÖKO-lakóparkja.

Kecskemét „Településszerkezeti Terve és a Helyi Építési Szabályzat módosítása" tette lehetővé egy éve a különleges ÖKO-lakópark megvalósítását. A területen lakóházak, sport, szabadidős, közösségi szórakoztató létesítmények, mindezek kiszolgáló építményei és a megújuló energiahasznosítás területet kiszolgáló létesítményei helyezhetők el. A telekhatártól legalább 6 méter távolságra, legfeljebb 10 százalékos mértékű beépítettséggel legalább 2800 m2 területű telken, a telek területére vetített legalább 65 százalékos zöldfelületi fedettséggel. Az épületek legfeljebb 5,5 méter épületmagasságúak lehetnek, és 0-45 fokhajlású magas tetővel épülhetnek. Megújuló energiaforrások hasznosítási kötelezettségével.

Az első lakóház befejezés előtt áll. De mitől lesz irigylésre méltóan nulla forint a rezsiköltsége? Az ÖKO lakópark ötletgazdájától, Illés Gábortól kapjuk meg a választ:

"A lakóházat saját kútról, víztisztítón (vastalanítón) keresztül láttuk el egészséges, vegyszermentes vízzel. A víztisztító naponta automatikusan üríti a kiszűrt szennyeződést. A szennyvíz egy oldó-medencés, zárt rendszerű gyűjtő-akna, valamint szikkasztós alapcső rendszer kialakításával készült, melynek szakaszos üzemét szivattyús adagoló biztosítja.

A fűtés-hűtés rendszer az épületben úgy lett kialakítva, hogy a padlóba a hagyományos padlófűtés csövei kerültek, a mennyezetbe szerelt gipszkartonba pedig passzív klíma csőrendszere lett beépítve.

Az épület fűtését egy víz/víz házi-szivattyú biztosítja, mely a talaj-hőt használja fel a szükséges hőmennyiség előállításához. A talaj-hő szonda az épület alatt van csőkígyó formájában elhelyezve. Ez a csőkígyó biztosítja a nyári melegben a mennyezeten keresztül egy keringető-szivattyúval a lakás klimatizálását, minimális energiaráfordítással.

Az épület meleg-víz ellátását levegő/víz hőszivattyús bojlerrel oldottuk meg, mely az épületben lévő kamra levegőjéből nyeri az energiát. Miközben plusz hűtést is biztosít a kamra helyiségnek, valamint a páratartalom csökkentését is megoldja ugyanott.

A világítást, valamint az elektromos berendezéseket a legmodernebb, energiatakarékos eszközökkel - például led lámpákkal, indukciós tűzhellyel - biztosítottuk. A házban az energiát a tetőn elhelyezett napelem-rendszer adja."

Az Illés ÖKO-lakópark területén az elmúlt években több tízezer fa, bokor, cserje lett telepítve. A tízhektáros területen, amelyen jelenleg is értékesítik az építési telkeket, az elmúlt tizennyolc évben soha semmilyen vegyszer nem került felhasználásra.

A mintaház jelentős részben házi kivitelezésben készült. Ezáltal érték el, hogy ilyen felszereltség mellett egy négyzetméter ára 200 ezer forint alatt maradhatott.

Azok, akik érdeklődnek az ÖKO-lakópark telkei iránt, a következő telefonszámot hívják: Illés Gábor 06 30 623 15 75